|
|
2 minut czytania

Czy można zawiesić działalność mając zatrudnionych pracowników?

Prowadzenie działalności gospodarczej jest pewnego rodzaju hazardem. I tu i tu można podjąć ryzykowne decyzje, które mogą nadwyrężyć stan finansów naszej firmy. Stajemy wówczas przed dylematem co dalej? Często mogą to być przejściowe problemy, wynikające ze zbyt pochopnych decyzji, albo z koniunktury gospodarczej. Może się też okazać, że mamy tak zwany plan B, tylko musimy na jakiś czas zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej. Czy zawsze możemy to zrobić bez problemu?

zawieszenie działalności a pracownicy

Czy można zawiesić działalność gospodarczą zatrudniając pracowników?

Co do zasady zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców nie można zawiesić działalności jeżeli zatrudniamy pracowników na podstawie:

  • umowy o pracę,
  • powołania,
  • wyboru,
  • mianowania,
  • spółdzielczej umowy o pracę.

Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców (art. 22) można również zawiesić działalność w sytuacji, gdy:

“…przedsiębiorca zatrudniający wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. W przypadku zakończenia korzystania z urlopów lub złożenia przez pracownika wniosku dotyczącego łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, pracownik ma prawo do wynagrodzenia jak za przestój, określonego przepisami prawa pracy, do zakończenia okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej”.

Jak rozstać się z pracownikami, aby zawiesić działalność?

Jeżeli chcemy zawiesić działalność gospodarczą musimy rozwiązać umowy o pracę zgodnie z przepisami ustawy Kodeks Pracy. Jeżeli w firmie funkcjonuje zakładowa organizacja związkowa to musi zostać poinformowana o przyczynach zwolnienia pracownika. Rozwiązanie umowy musi być na piśmie i zawierać:

  • pouczenie o możliwości złożenia odwołania do sądu pracy,
  • informację o przyczynie zwolnienia. Jeżeli będzie to umowa zawarta na czas określony to nie ma obowiązku podawania przyczyny zwolnienia.

Rozwiązanie umowy o pracę upływa z końcem okresu wypowiedzenia, który uzależniony jest od rodzaju umowy i stażu pracy. Jak rozwiązać umowę o pracę można przeczytać tutaj.

Kiedy nie można zwolnić pracownika?

Przepisy ustawy Kodeks Pracy odnoszą się również do sytuacji, w których nie można zwolnić pracownika, a będzie to miało miejsce, gdy:

  • zostało mu nie więcej niż 4 lata do wieku emerytalnego,
  • w okresie ciąży.

Na jaki okres można zawiesić działalność gospodarczą?

W 2018 roku zaczęła obowiązywać tzw. Konstytucja biznesu, która wprowadziła wiele zmian dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest możliwość zawieszenia działalności gospodarczej bez wskazywania okresu jej wznowienia, a więc na czas nieoznaczony. Przed zmianą przepisów maksymalny okres zawieszenia wynosił 24 miesiące.

Jeżeli we wniosku nie będzie wskazany okres zawieszenia to wznowienie działalności będzie możliwe również po złożeniu wniosku przez przedsiębiorcę.

Czy można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę z powodu koronawirusa? – przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Najważniejsze pytania

  1. W jakich przypadkach nie można zwolnić pracownika?

    W Kodeksie Pracy określono kiedy nie można zwolnić pracownika:
    • gdy zostało mu nie więcej niż 4 lata do wieku emerytalnego
    • w okresie ciąży
  2. Jak zawiesić działalność gospodarczą?

    Zawieszenie działalności odbywa się w CEIDG na wniosek przedsiębiorcy.
  3. Na ile można zawiesić działalność gospodarczą?

    Działalność gospodarczą można zawiesić bez wskazywania okresu jej wznowienia – tj. na czas nieoznaczony.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie