Czy można zawiesić działalność gospodarczą zatrudniając pracowników?
Co do zasady zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców nie można zawiesić działalności jeżeli zatrudniamy pracowników na podstawie:
- umowy o pracę,
- powołania,
- wyboru,
- mianowania,
- spółdzielczej umowy o pracę.
Nie ma takiego problemu z pracownikami, których zatrudniamy na umowę zlecenie, umowę agencyjną, o dzieło, o pracę nakładczą.
Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców (art. 22) można również zawiesić działalność w sytuacji, gdy:
“…przedsiębiorca zatrudniający wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. W przypadku zakończenia korzystania z urlopów lub złożenia przez pracownika wniosku dotyczącego łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, pracownik ma prawo do wynagrodzenia jak za przestój, określonego przepisami prawa pracy, do zakończenia okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej”.
Jak rozstać się z pracownikami, aby zawiesić działalność?
Jeżeli chcemy zawiesić działalność gospodarczą musimy rozwiązać umowy o pracę zgodnie z przepisami ustawy Kodeks Pracy. Jeżeli w firmie funkcjonuje zakładowa organizacja związkowa to musi zostać poinformowana o przyczynach zwolnienia pracownika. Rozwiązanie umowy musi być na piśmie i zawierać:
- pouczenie o możliwości złożenia odwołania do sądu pracy,
- informację o przyczynie zwolnienia. Jeżeli będzie to umowa zawarta na czas określony to nie ma obowiązku podawania przyczyny zwolnienia.
Rozwiązanie umowy o pracę upływa z końcem okresu wypowiedzenia, który uzależniony jest od rodzaju umowy i stażu pracy. Jak rozwiązać umowę o pracę można przeczytać tutaj.
Kiedy nie można zwolnić pracownika?
Przepisy ustawy Kodeks Pracy odnoszą się również do sytuacji, w których nie można zwolnić pracownika, a będzie to miało miejsce, gdy:
- zostało mu nie więcej niż 4 lata do wieku emerytalnego,
- w okresie ciąży.
Na jaki okres można zawiesić działalność gospodarczą?
W 2018 roku zaczęła obowiązywać tzw. Konstytucja biznesu, która wprowadziła wiele zmian dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest możliwość zawieszenia działalności gospodarczej bez wskazywania okresu jej wznowienia, a więc na czas nieoznaczony. Przed zmianą przepisów maksymalny okres zawieszenia wynosił 24 miesiące.
Zawieszenie działalności gospodarczej odbywa się na wniosek przedsiębiorcy, który należy złożyć do CEIDG.
Jeżeli we wniosku nie będzie wskazany okres zawieszenia to wznowienie działalności będzie możliwe również po złożeniu wniosku przez przedsiębiorcę.
Czy można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę z powodu koronawirusa? – przeczytaj.