Chat with us, powered by LiveChat

Złożenie PIT-11 po terminie

PIT-11 po terminie

Informację PIT-11 należy terminowo przesłać do urzędu skarbowego i do pracownika. Złożenie PIT-11 po terminie to czyn zabroniony, wymieniony w ustawie Kodeks karny skarbowy (KKS), za który grożą wysokie kary. Pracodawca może złagodzić konsekwencje niezłożenia w terminie PIT-11. Taką możliwość daje mu art. 16 KKS

Informację PIT-11 należy terminowo przesłać do urzędu skarbowego i do pracownika.    
Pracodawca
Termin złożenia PIT-11*
Forma przesłania informacji
Odbiorca PIT-11
Rozliczający nie więcej niż 5 pracowników
31 styczeń
papierowa
urząd skarbowy
Rozliczający nie więcej niż 5 pracowników
do końca lutego
elektroniczna
urząd skarbowy
Rozliczający więcej niż 5 pracowników
do końca lutego
elektroniczna
urząd skarbowy
Wszyscy pracodawcy
do końca lutego
do wyboru: papierowa lub elektroniczna
pracownik
  * jeśli obowiązek poboru zaliczek ustał w ciągu roku, pracodawca tylko na żądanie pracownika w terminie 14 dni od złożenia wniosku jest zobowiązany do sporządzenia i przekazania pracownikowi oraz urzędowi skarbowemu PIT-11.
Ważne:
Tylko pracodawcy rozliczający nie więcej niż 5 pracowników mogą skorzystać z papierowej formy sporządzenia PIT-11.

PIT-11 po terminie należy złożyć z czynnym żalem

Pracodawca może złagodzić konsekwencje niezłożenia w terminie PIT-11. Taką możliwość daje mu art. 16 KKS, który stanowi, że nie podlega karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ podatkowy, ujawniając istotne okoliczności tego czynu. Jest to tzw. czynny żal. Dlatego należy niezwłocznie zaległy PIT-11 dostarczyć do urzędu skarbowego razem z pismem czynny żal. Jeżeli wysyła się elektronicznie deklaracje to osobno należy dostarczyć czynny żal listem poleconym lub osobiście. Złożenie czynnego żalu może spowodować, że pracodawca nie będzie ponosił odpowiedzialności karnej skarbowej. Ale trzeba to zrobić jak najszybciej. Bowiem zawiadomienie będzie nieskuteczne, jeśli zostało złożone w czasie, kiedy urząd skarbowy miał już wiedzę o popełnieniu czynu zabronionego.

Kary za niezłożenie PIT-11 w terminie do US

Złożenie PIT-11 po terminie to czyn zabroniony, wymieniony w ustawie Kodeks karny skarbowy (KKS), za który grożą wysokie kary. Urząd skarbowy zobowiązany jest do zbadania przesłanek popełnienia tego czynu. Jeśli niezłożenie w terminie PIT-11 będzie wynikało z przesłanek, wskazujących na znaczny stopień społecznej szkodliwości czynu, w szczególności gdy została uszczuplona lub narażona na uszczuplenie należność publicznoprawna, a okoliczności wskazują na rażące lekceważenie porządku finansowoprawnego lub reguł ostrożności wymaganych w danych okolicznościach, wówczas taki czyn zostanie potraktowany jako przestępstwo skarbowe. W takim przypadku, zgodnie z art. 80 § 2 KKS pracodawca, który wbrew obowiązkowi nie składa w terminie podatnikowi lub właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. W 2017 r. najniższa kara za przestępstwo skarbowe wynosi 666,70 zł. Maksymalna stawka dzienna wynosi aż 26 668 zł. O tym ile wyniesie ostatecznie stawka dzienna i iloma stawkami zostanie ukarany sprawca decyduje sąd. Jeśli urząd skarbowy ustali, że czyn zabroniony jest mniejszej wagi, sprawca czynu podlega karze grzywny jak za wykroczenie skarbowe. Grzywna za wykroczenie skarbowe w KKS określana jest kwotowo. Kara wymierzana jest w trzech trybach:
  1. zwyczajnego postępowania sądowego (najniższa grzywna to 200 zł a najwyższa 40 000 zł)
  2. uproszczonego postępowania tzw. postępowanie nakazowego (sąd można wymierzyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających dziesięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia czyli do 20 000 zł),
  3. postępowania mandatowego (mandat w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, czyli do 4 000 zł).
Najczęściej z tytułu nieterminowego złożenia informacji urzędy skarbowe wymierzają karę w drodze postępowania mandatowego.   Autor: Mariusz Łoś – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

  • podstawy prowadzenia firmy,
  • rady i opinie ekspertów,
  • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość