Blog ifirma.pl

Zmiany w wystawianiu faktur na rzecz gminnych jednostek i zakładów budżetowych

|
|
4 minut czytania
Od 2017 roku na fakturze dokumentującej sprzedaż na rzecz Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) powinny pojawić się dane nabywcy oraz płatnika/odbiorcy.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od 2017 roku na fakturze dokumentującej sprzedaż na rzecz Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) powinny pojawić się dane nabywcy oraz płatnika/odbiorcy. Wprowadzone już zmiany przepisów mające na celu m.in. centralizację rozliczeń podatku VAT obejmują w swoim zakresie rozliczenia podmiotów funkcjonujących jako Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST). W ogólnym zarysie, zmiany zostały wprowadzone w celu przełożenia obowiązku w rozliczeniu podatku VAT z JST na gminy i wprowadzenia wewnętrznych rozliczeń z podatku VAT dla tych podmiotów.

Skutek dla przedsiębiorców

Firmy często współpracują ze szkołami, urzędami, ośrodkami miejskimi, gminnymi poprzez świadczenie swoich usług, dostawę towarów. Od roku 2017 jednostki zamawiające będą zastrzegać, aby wystawiona na ich rzecz faktura zawierała dwa pola: nabywcy oraz płatnika/odbiorcy. Do tej pory, wystarczające było wskazanie podmiotu, na rzecz którego była dokonywana dostawa towarów lub usług, jako nabywcy i odbiorcy/płatnika jednocześnie. Było to spowodowane traktowaniem danej instytucji jako wyodrębnionego podatnika podatku VAT, który rozliczał podatek VAT samodzielnie poprzez złożenie właściwej deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K. Mogły one podobnie jak przedsiębiorcy, korzystać ze zwolnienia podmiotowego z art. 113 ustawy o VAT.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Od wejścia w życie przepisów centralizujących rozliczenia wewnętrzne w gminach, obligatoryjnie nabywcą na fakturze będzie np. gmina, a odbiorcą faktury lub płatnikiem zamawiająca instytucja, np. szkoła. Jest to skutek uznania przez ustawodawcę, że zamawiające usługi i towary gminne jednostki budżetowe nie są samodzielnym podatnikiem. Podlegają zarówno majątkiem jak też organizacją działalności i jej prowadzeniem – gminom.

Terminy wykonywania usługi

Wprowadzona centralizacja pozwala na nie dokonywanie korekt poprzednich okresów. Dla przedsiębiorcy oznacza to, że nie musi on wystawiać faktur korygujących do dokumentów wystawionych wcześniej, na których jest jedynie instytucja zamawiająca. Korekta będzie musiała zostać sporządzona do faktur, dokumentujących dokonanie dostawy towarów lub wykonanie usługi od dnia centralizacji. Sposobem korekty jest wystawienie przez JST noty korygującej zmieniającej dane.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Przedsiębiorców nawiązujący współpracę z instytucjami będącymi gminnymi jednostkami budżetowymi lub w przypadku kontynuacji takiej współpracy w roku 2017, powinni wyczulić się na przekazywane dane do wystawienia faktury, pamiętając zarówno o danych gminy jako nabywcy, jak również danych jednostki budżetowej, dokonującej zamówienia – jako odbiorcy. Firmy, które często biorą udział w przetargach i licznie współpracują z tym rodzajem podmiotów, mogły już wcześniej otrzymywać zgłoszenia, aby na fakturach były wymienione dwa podmioty. Obecnie stanie się to powszechnym standardem funkcjonującym w każdej transakcji z gminną jednostką budżetową

Serwis ifirma.pl jest dostosowany do wystawiania tego rodzaju faktur.

▲ wróć na początek

Wystawianie faktur dla Jednostek Samorządu Terytorialnego

W tym przypadku kontrahenta należy traktować jako odbiorcę dokumentu.

1. Utwórz konto kontrahenta

 • CRM > dodaj kontrahenta.
Dodaj kontrahenta

2. Uzupełnij dane

Potraktuj konto kontrahenta jako konto odbiorcy faktury – uzupełnij je danymi odbiorcy. Żeby odbiorca pokazał się na wystawionej fakturze zaznacz opcję: “Używaj danych odbiorcy na fakturach”.

Program do faktur – Darmowe konto
Przykład:

odbiorcą faktury jest „Szkoła nr 1” natomiast faktycznym nabywcą Urząd Wojewódzki. Zatem, uzupełniasz profil danymi urzędu, natomiast w „danych odbiorcy” podajesz dane szkoły. Możesz stworzyć kilka kont Urzędu Wojewódzkiego i na każdym z nich podać inne „dane odbiorcy”, np. Szkoła nr 1, Szkoła nr 2 (i analogicznie identyfikatory kontrahenta: szkoła_1, szkoła_2).

 • Nazwa firmy – Urząd Wojewódzki,
 • identyfikator – szkoła_1,
 • adres – adres urzędu,
 • dane odbiorcydane szkoły.
Uzupełnij dane ▲ wróć na początek

3. Wystaw fakturę

Wystawiając fakturę wybierasz odpowiedniego kontrahenta (wg identyfikatora).

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 27 stycznia 2017 o 12:10
   Łukasz

   Zabrakło informacji, że trzeba zaznaczyć “Używaj danych odbiorcy na fakturach” 😉

  2. 31 stycznia 2017 o 14:07
   ifirma.pl

   Dziękujemy za uwagi, artykuł został już uzupełniony.

  3. 6 lutego 2017 o 13:59
   ifirma.pl

   Korzystając z serwisu zgodnie z instrukcją podaną powyżej odbiorca poprawnie pokazuje się na fakturze. Dane nabywcy wraz z przypisanym odbiorcą są wprowadzane jednorazowo do bazy a podczas wystawiania kolejnych faktur wystarczy jedynie wybrać podmiot z listy kontrahentów. Dane kontrahenta JST każdorazowo można pobrać z bazy GUS, pozostaje tylko dopisanie konkretnego podmiotu jako odbiorcy. Korzystanie z wprowadzonej funkcji jest dobrowolne. Jeśli użytkownikowi wygodniej jest uzupełniać dane odbiorcy ręcznie – nadal można to robić, korzystając z pola “uwagi”.

  4. 19 maja 2017 o 10:05
   allebron.pl

   W danych odbiorcy powinno jeszcze znaleźć się pole “NIP”

  5. 19 maja 2017 o 15:02
   ifirma.pl

   Zmiana jaka zaszła w przypadku wystawiania faktur dla jednostek centralnych polega na tym, iż na fakturze powinien pokazać się NIP jednostki centralnej oraz NIP sprzedawcy. Z uwagi na to w danych kontrahenta jest wskazany tylko jeden NIP.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie