Zmiany w zakresie ulgi na kasę (kasy z elektroniczną wysyłką danych) i obowiązku jej zwrotu (tu zmiana także w zakresie zgłoszenia do przeglądu kasy)

ulga na kasę fisklaną

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach wprowadza trzeci typ kas. Obecnie podatnicy użytkują kasy z kopią papierową i kasy z elektronicznym zapisem danych. Trzeci typ kas to kasy online czyli kasy umożliwiające automatyczne przekazywanie danych do Centralnego Repozytorium Kas.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach wprowadza trzeci typ kas. Obecnie podatnicy użytkują kasy z kopią papierową i kasy z elektronicznym zapisem danych. Trzeci typ kas to kasy online czyli kasy umożliwiające automatyczne przekazywanie danych do Centralnego Repozytorium Kas.

Ulga na kasę – zmiany

W związku z ich wprowadzeniem zostaną zmienione przepisy dotyczące ulgi na kasę. Obecnie ulga wynosi 90% wartości netto kasy nie więcej niż 700 zł. Po zmianie będzie ona wynosić 90% wartości netto kasy nie więcej jednak niż 1000 zł. Oprócz wysokości ulgi zmianie ulegną również zakres podmiotów uprawnionych do skorzystania z niej. Będą to podatnicy, u których powstał obowiązek ewidencjonowania a także podatnicy, którzy niezależnie od obowiązku rozpoczną ewidencjonowanie a wcześniej nie stosowali kasy rejestrujących. Prawo do ulgi będą mieli jedynie podatnicy, którzy zakupili kasy umożliwiające połączenie i przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas (kasy online).    

Ulga na kasę

2017 r.
2018 r.
wysokość ulgi 90% ceny netto nie więcej niż 700 zł 90% ceny netto kasy nie więcej 1000 zł
Kasy z prawem do ulgi Wszystkie rodzaje kas; Zgłoszone na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku ewidencjonowania) Kasy umożliwiające połączenie i przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Zakupione w ciągu 6 miesięcy od powstania obowiązku ewidencjonowania.
Podmioty uprawnione do ulgi Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach. Podatnicy u których:
 • powstał obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego i którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji w obowiązujących terminach;
 • nie powstał obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, ale mimo to rozpoczęli ewidencjonowanie przy zastosowaniu kas rejestrujących i dotychczas nie stosowali kas rejestrujących do ewidencji.
Obowiązek zwrotu ulgi W przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania podatnik zaprzestanie używania kasy lub nie dokona w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, a w przypadku naruszenia warunków uzyskania ulgi na kasę wskazanych w rozporządzeniu w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. W przypadku gdy w okresie 4 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania podatnik zakończy prowadzenie działalności gospodarczej lub nie podda w obowiązujących terminach kas obowiązkowemu przeglądowi technicznemu przez właściwy serwis, a także w przypadku naruszenia warunków uzyskania ulgi na kasę wskazanych w rozporządzeniu w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

Przepisy przejściowe

Zgodnie z planowanymi przepisami przejściowymi branże, które mają obowiązek wymiany kas na kasy online w wyznaczonych terminach:
 • stacje paliw
 • usługi motoryzacyjne
 • wulkanizacyjne
 • gastronomiczne
 • budowlane
 • fryzjerskie
 • kosmetyczne
 • kosmetologiczne
 • fitness
Nie będą miały obowiązku zwrotu ulgi na zakup wymienianych kas. Będą za to mogły skorzystać z ulgi na zakup nowych kas o ile rozpoczną ewidencjonowanie za pomocą kas online w wymaganych przepisami terminach. Podatnicy, którzy przed wejściem w życie ustawy dokonają zakupu kasy, korzystają z ulgi na dotychczasowych zasadach.

Zwrot ulgi – zmiany

Ustawa zmieniająca wydłużyła również okres przez jaki podatnik będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanej ulgi na kasę. Obowiązek taki będzie jeśli w okresie 4 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania podatnik zakończy prowadzenie działalności gospodarczej. Lub też nie podda kasy obowiązkowemu przeglądowi technicznemu w wymaganych terminach przez właściwy serwis. Tak jak obecnie obowiązek zwrotu będzie miał miejsce także w przypadku naruszeniu przepisów dotyczący rozliczenia ulgi na kasę, dokonywania przeglądów a także zasad prowadzenia ewidencji na kasie. W tym momencie projekt Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach jest na etapie opiniowania. Projekt w wersji z 19.09.2017 r. zakładał wejście w życie powyższych zmian w ciągu 14 dni od ogłoszenia ustawy zmieniającej.   Autor: zespół ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość