Powrót

Zmiany w zakresie ulgi na kasę (kasy z elektroniczną wysyłką danych) i obowiązku jej zwrotu (tu zmiana także w zakresie zgłoszenia do przeglądu kasy)

ulga na kasę fisklaną

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach wprowadza trzeci typ kas. Obecnie podatnicy użytkują kasy z kopią papierową i kasy z elektronicznym zapisem danych. Trzeci typ kas to kasy online czyli kasy umożliwiające automatyczne przekazywanie danych do Centralnego Repozytorium Kas.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach wprowadza trzeci typ kas. Obecnie podatnicy użytkują kasy z kopią papierową i kasy z elektronicznym zapisem danych. Trzeci typ kas to kasy online czyli kasy umożliwiające automatyczne przekazywanie danych do Centralnego Repozytorium Kas.

Ulga na kasę – zmiany

W związku z ich wprowadzeniem zostaną zmienione przepisy dotyczące ulgi na kasę. Obecnie ulga wynosi 90% wartości netto kasy nie więcej niż 700 zł. Po zmianie będzie ona wynosić 90% wartości netto kasy nie więcej jednak niż 1000 zł. Oprócz wysokości ulgi zmianie ulegną również zakres podmiotów uprawnionych do skorzystania z niej. Będą to podatnicy, u których powstał obowiązek ewidencjonowania a także podatnicy, którzy niezależnie od obowiązku rozpoczną ewidencjonowanie a wcześniej nie stosowali kasy rejestrujących. Prawo do ulgi będą mieli jedynie podatnicy, którzy zakupili kasy umożliwiające połączenie i przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas (kasy online).    

Ulga na kasę

2017 r.
2018 r.
wysokość ulgi 90% ceny netto nie więcej niż 700 zł 90% ceny netto kasy nie więcej 1000 zł
Kasy z prawem do ulgi Wszystkie rodzaje kas; Zgłoszone na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku ewidencjonowania) Kasy umożliwiające połączenie i przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Zakupione w ciągu 6 miesięcy od powstania obowiązku ewidencjonowania.
Podmioty uprawnione do ulgi Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach. Podatnicy u których:
 • powstał obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego i którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji w obowiązujących terminach;
 • nie powstał obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, ale mimo to rozpoczęli ewidencjonowanie przy zastosowaniu kas rejestrujących i dotychczas nie stosowali kas rejestrujących do ewidencji.
Obowiązek zwrotu ulgi W przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania podatnik zaprzestanie używania kasy lub nie dokona w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, a w przypadku naruszenia warunków uzyskania ulgi na kasę wskazanych w rozporządzeniu w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. W przypadku gdy w okresie 4 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania podatnik zakończy prowadzenie działalności gospodarczej lub nie podda w obowiązujących terminach kas obowiązkowemu przeglądowi technicznemu przez właściwy serwis, a także w przypadku naruszenia warunków uzyskania ulgi na kasę wskazanych w rozporządzeniu w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

Przepisy przejściowe

Zgodnie z planowanymi przepisami przejściowymi branże, które mają obowiązek wymiany kas na kasy online w wyznaczonych terminach:
 • stacje paliw
 • usługi motoryzacyjne
 • wulkanizacyjne
 • gastronomiczne
 • budowlane
 • fryzjerskie
 • kosmetyczne
 • kosmetologiczne
 • fitness
Nie będą miały obowiązku zwrotu ulgi na zakup wymienianych kas. Będą za to mogły skorzystać z ulgi na zakup nowych kas o ile rozpoczną ewidencjonowanie za pomocą kas online w wymaganych przepisami terminach. Podatnicy, którzy przed wejściem w życie ustawy dokonają zakupu kasy, korzystają z ulgi na dotychczasowych zasadach.

Zwrot ulgi – zmiany

Ustawa zmieniająca wydłużyła również okres przez jaki podatnik będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanej ulgi na kasę. Obowiązek taki będzie jeśli w okresie 4 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania podatnik zakończy prowadzenie działalności gospodarczej. Lub też nie podda kasy obowiązkowemu przeglądowi technicznemu w wymaganych terminach przez właściwy serwis. Tak jak obecnie obowiązek zwrotu będzie miał miejsce także w przypadku naruszeniu przepisów dotyczący rozliczenia ulgi na kasę, dokonywania przeglądów a także zasad prowadzenia ewidencji na kasie. W tym momencie projekt Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach jest na etapie opiniowania. Projekt w wersji z 19.09.2017 r. zakładał wejście w życie powyższych zmian w ciągu 14 dni od ogłoszenia ustawy zmieniającej.   Autor: zespół ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość