Zwolnienie z VAT – kiedy nie można skorzystać

kto ma prawo do odliczenia podatku VAT

Gros działalności gospodarczych może być zwolnionych z VAT – przedmiotowo lub podmiotowo. Istnieje jednak niewielka grupa towarów i usług, które ze zwolnienia z VAT korzystać nie mogą.

Gros działalności gospodarczych może być zwolnionych z VAT – przedmiotowo lub podmiotowo. Istnieje jednak niewielka grupa towarów i usług, które ze zwolnienia z VAT korzystać nie mogą.

Zwolnienie z VAT – działalność wyłączona

Z żadnego ze zwolnień nie będą mogli korzystać przedsiębiorcy, których działalność mieści się w zakresie art. 113 ust. 13 ustawy o VAT (w tym także zał. 12 do ustawy). Ograniczenie dotyczy m.in. wyrobów obłożonych akcyzą, energii elektrycznej, usług prawniczych i doradczych lub wyrobów jubilerskich.

Ustalenie, czy wykonywana działalność będzie wyłączona spod zwolnień z VAT zależy od tego, jaki jest jej symbol PKWiU. Można się tu wspomagać zgłoszonymi kodami PKD, a w razie wątpliwości zwrócić się o interpretację do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Zgłoszone PKD a brak prawa do zwolnienia z VAT

W praktyce gospodarczej dla zwolnienia z VAT najistotniejsze jest rozróżnienie zgłoszonego zakresu od rzeczywiście wykonywanej działalności. Zgodnie z przepisami, we wniosku CEIDG można zgłosić dowolne kody PKD, nawet jeśli część z nich nigdy nie zostanie wykorzystana. Tymczasem brak prawa do zwolnienia z VAT dotyczy tylko rzeczywiście wykonywanej czynności.

Przykład

Przedsiębiorca założył firmę zajmującą się produkcją sztućców, w tym m.in. srebrzonych noży stołowych z ostrzami stałymi, które są wymienione w punkcie 4 załącznika nr 12 do ustawy.

Przez pierwsze pół roku wspomniane noże nie były produkowane – tym samym wykluczenie ze zwolnienia z VAT nie obowiązuje przedsiębiorcy. Jednak, gdy po tym czasie po raz pierwszy wykona on zamówienie na srebrzone noże, od tej pory dalsza sprzedaż będzie musiała zostać opodatkowana właściwą stawką VAT.

Zatem nawet jeśli w zgłoszeniu CEIDG wykazaliśmy kody takich działalności, które nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, do momentu pierwszego wykonania tego typu czynności zakaz nie będzie nas obowiązywał.

Istotne jednak, że po dokonaniu pierwszej czynności, która jest objęta wyłączeniem spod zwolnienia, przedsiębiorca traci prawo do zwolnienia podmiotowego w całym zakresie. Oznacza to, że nawet czynności korzystające dotychczas z prawa do takiego zwolnienia będą od tej pory podlegały opodatkowaniu VAT.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość