Po wersji testowej (która wciąż jest dostępna i można z niej korzystać) Ministerstwo Finansów udostępniło wersję oficjalną (produkcyjną) Krajowego Systemu e-Faktur. Narzędzia, jakie oferuje, to: aplikacja podatnika KSeF, dostęp anonimowy do e-faktur oraz sprawdzenie statusu wysyłki faktury ustrukturyzowanej.
KSeF w pigułce – kluczowe informacje o KSeF w formie video:
Aplikacja podatnika KSeF
Aplikacja podatnika to po prostu Krajowy System e-Faktur. Umożliwia ona:
- korzystanie z KSeF podatnikom i podmiotom uprawnionym przez tych podatników,
- zarządzanie uprawnieniami,
- wystawianie i odbieranie faktur z KSeF.
Aplikacja jest dostępna na stronie podatki.gov.pl. Aby móc z niej skorzystać należy zalogować się w Systemie jedną z metod uwierzytelnienia.
UWAGA
Każda wystawiona faktura w środowisku produkcyjnym i przesłana do KSeF jest dokumentem wprowadzonym do obiegu prawnego, czyli wywołuje realne skutki księgowe i podatkowe.
Anonimowy dostęp do e-Faktury
Anonimowy dostęp do faktury ustrukturyzowanej w KSeF pozwala na podgląd pojedynczej faktury bez konieczności logowania do Systemu.
Aby odszukać pojedynczą e-fakturę należy podać w Systemie następujące dane:
- numer identyfikujący daną fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur,
- numer faktury,
- NIP lub inny identyfikator nabywcy albo informację o jego braku,
- imię i nazwisko lub nazwę nabywcy albo informację o braku tych danych;
- kwotę należności ogółem.
Sprawdzanie statusu wysyłki faktury ustrukturyzowanej
Status wysyłki faktury w KSeF można sprawdzić bez konieczności logowania w Systemie. W tym celu należy wpisać numer referencyjny sesji (otrzymywany podczas wysyłania e-faktury w KSeF). Z tego miejsca można również pobrać UPO KSeF danej faktury, jeśli proces wysyłki został pomyślnie zakończony.
Czy portal iFirma będzie zintegrowany z KSeF?
Prace nad integracją serwisu Ifirma z KSeF trwają. O wdrażanych funkcjach będziemy informować na bieżąco, dlatego zachęcam do śledzenia nas w mediach społecznościowych oraz na naszej stronie.