Świadectwo pracy

świadectwo pracy - zmiany

Po zakończeniu współpracy należy dać pracownikowi świadectwo pracy. Czym jest ten dokument? Co zawiera w sobie ? Świadectwo pracy – najważniejsze informacje Zamieszczamy w nim: o okresie i rodzaju wykonywanej pracy, o zajmowanym stanowisku, o trybie rozwiązania albo okolicznościach wygaśnięcia stosunku pracy, niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego, a w szczególności: […]

Po zakończeniu współpracy należy dać pracownikowi świadectwo pracy. Czym jest ten dokument? Co zawiera w sobie ?

Świadectwo pracy – najważniejsze informacje

Zamieszczamy w nim:
  • o okresie i rodzaju wykonywanej pracy,
  • o zajmowanym stanowisku,
  • o trybie rozwiązania albo okolicznościach wygaśnięcia stosunku pracy,
  • niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego, a w szczególności: wymiar czasu pracy pracownika w czasie trwania stosunku pracy, podstawę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, urlop wypoczynkowy wykorzystany przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
  • wykorzystanie dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia przewidzianego przepisami prawa pracy,
  • okres korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawa jego udzielenia,
  • wykorzystanie urlopu wychowawczego,
  • liczba dni, za które pracownik otrzymywał wynagrodzenie chorobowe w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
  • wykorzystanie w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, zwolnienia od pracy,
  • okres za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  • okres odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych,
  • okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
  • okresy nieskładkowe, przypadające w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty,
  • o ewentualnym zajęciu wynagrodzenia za pracę (przepisy postępowania egzekucyjnego).

Koszty pracodawcy

Pracownik często nie zdaje sobie sprawy, ile rzeczywiście kosztuje swojego pracodawcę. Kosztem nie jest kwota netto, którą otrzymuje na koniec miesiąca. Pracodawca wydaje pieniądze na znalezienie pracownika, na badania lekarskie i szkolenia. Musi stworzyć miejsce pracy wraz z zapleczem socjalnym. Wypełniać mnóstwo dokumentów. Opłacać składki ZUS oraz podatki od wynagrodzeń. Pensja netto wypłacana pracownikowi to około 60% ponoszonych kosztów. Reszta to podatki oraz odprowadzane składki na ubezpieczenia ZUS. To pracodawca ponosi koszt wyposażenia i utrzymania stanowiska pracy, np. wyposażenie biura, narzędzi do pracy, zakup programu komputerowego, fachowej literatury, a na niektórych stanowiskach odzieży roboczej i napojów. Stąd tak silna pokusa, aby korzystać z umów cywilnoprawnych. Nazywane są „śmieciowymi”, ponieważ nie chronią pracownika tak jak umowa o pracę. Mniej jest formalności przy zatrudnianiu i łatwiej rozstać się z pracownikiem, który nie spełnia naszych oczekiwań. Nie ma on prawa do płatnego urlopu, a w przypadku umowy o dzieło, nie ma konieczności płacenia składek ZUS. Umowy o pracę różnią się między sobą w zakresie ochrony, jakiej udzielają pracownikowi między innymi poprzez zróżnicowanie okresów wypowiedzenia.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.