Zakład Ubezpieczeń Społecznych

składki społeczne ZUS

ZUS jest kolejnym „okienkiem” wymagającym dodatkowej wizyty. W terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej trzeba się udać do swojego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych aby zgłosić się do odpowiednich składek.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest kolejnym „okienkiem” wymagającym dodatkowej wizyty. W terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej trzeba się udać do swojego oddziału ZUS-u aby zgłosić się do odpowiednich składek. Na czym polega rejestracja oraz jakie są zasady opłacania składek? Sprawdź!

Zgłoszenie do ZUS

Zgłoszenia siebie oraz pracowników do składek ubezpieczeniowych, dokonujemy na formularzach dostępnych w ZUS-ie, na stronach www.zus.pl > formularze, lub tworzonych w bezpłatnym programie „Płatnik” (do pobrania na stronach ZUS). Jeżeli prowadzenie firmy jest naszym jedynym zajęciem wówczas składamy formularz ZUA (zgłoszenie do ubezpieczenia osoby ubezpieczonej). Kiedy natomiast mamy pełnoetatową pracę płatną powyżej minimalnej pensji krajowej, wówczas należy zgłosić się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZZA. Gdy zgłoszenie dotyczy płatnika składek spółki cywilnej wypełniamy formularz ZUS ZPA. W związku z tym, że na dzień składania formularzy, przedsiębiorca może nie zdążyć otrzymać zaświadczenia o nadaniu numeru REGON. Dlatego w chwili dokonywania zgłoszenia firmy do odpowiednich składek, numer REGON nie jest uzupełniany. Po jego otrzymaniu, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składamy druk ZUS ZIPA, za pomocą którego są zgłaszane zmiany w danych identyfikacyjnych przedsiębiorcy. Urząd Statystyczny wysyła do ZUS informację o nadaniu numeru REGON, jednak w niektórych oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trzeba udać się z tym dokumentem oraz jego kserokopią, w celu uzupełnienia danych.

Zasady opłacania składek ZUS

Przedsiębiorca, co do reguły, opłaca następujące składki:
  • ubezpieczenie społeczne na które składa się ubezpieczenie emerytalno – rentowe, które jest obowiązkowe i ubezpieczenie chorobowe (dające prawo do zasiłku w razie choroby), które jest dobrowolne;
  • ubezpieczenie zdrowotne – dające prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej;
  • Fundusz Pracy.
Jednak nie każdy przedsiębiorca opłaca wszystkie składki. Istnieje kilka wyłączeń. Przedsiębiorcy prowadzący swoja pierwszą firmę przez pierwsze 2 lata jej istnienia nie opłacają składki na FP. Przedsiębiorcy będący jednocześnie zatrudnieni na podstawie umowy o pracę i zarabiający więcej niż minimalne wynagrodzenie opłacają tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne – w 2013 r jest to 261,73 zł.

Wysokość składek

Kwoty składek na ubezpieczenie społeczne odprowadzanych przez przedsiębiorcę stanowią procent od podstaw ustawowych. Podstawa obliczenia składek nie może być mniejszy niż 60% średniego wynagrodzenia krajowego podawanego przez GUS. Obecnie jest to kwota 2227,80 zł i stanowi ona podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za wszystkie miesiące 2013 roku. Suma comiesięcznych składek (bez chorobowego) to wydatek 972,40 zł (ze składką na FP).

Preferencyjny ZUS

Jeżeli jest to nasza pierwsza firma możemy skorzystać z preferencyjnej stawki ZUS, która będzie nas obowiązywała przez okres dwóch pierwszych lat działalności. Suma składek wg zasad preferencyjnych wynosi obecnie 403,09 zł (bez chorobowego). W tym ubezpieczenie zdrowotne to koszt 261,73 zł.

Rozliczanie składki na ubezpieczenie zdrowotne

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru składki. Tę składkę, w części, możemy odliczyć od podatku dochodowego. Wysokość odliczenia to 7,75% podstawy. Wysokość składki zdrowotnej wynosi zatem: 261,73 zł, a kwota ZUS do odliczenia: 225,38 zł.

Pracownicy

Należy pamiętać, że gdy zatrudniamy pracowników stajemy się pracodawcą. Obliguje to nas do zgłoszenia zatrudnionych do ubezpieczenia w terminie 7 dni od daty zawarcia z pracownikiem umowy o pracę. Zatrudniając pracowników będziemy płacić dodatkowo składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Terminy płacenia składek

W przypadku gdy nie zatrudniamy pracowników rozliczamy się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych do 10 dnia następnego miesiąca,. Jeśli natomiast zatrudniamy pracowników rozliczamy się z ZUS do 15 dnia następnego miesiąca.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.