Kwoty ujemne w Ewidencji Zakupu VAT

Pojawienie się kwot ujemnych w Ewidencji Zakupów VAT związane jest ze zmianami podatkowymi dotyczącymi przeterminowanych płatności. Ponieważ zmiany weszły w życie 1 stycznia 2013 roku, pierwszymi możliwymi dokumentami, które maja wpływ na podatek VAT, są koszty z terminem płatności od 4 sierpnia 2012 roku.

Pojawienie się kwot ujemnych w Ewidencji Zakupów VAT związane jest ze zmianami podatkowymi dotyczącymi przeterminowanych płatności. Ponieważ zmiany weszły w życie 1 stycznia 2013 roku, pierwszymi możliwymi dokumentami, które maja wpływ na podatek VAT, są koszty z terminem płatności od 4 sierpnia 2012 roku. Zgodnie z nowymi przepisami, każdy dłużnik, który nie ureguluje należności w okresie księgowym, na który przypada 150. dzień od terminu płatności, będzie musiał dokonać korekty VAT naliczonego (art. 89b ust. 1 i 2 ustawy o VAT), który wcześniej został przez niego odliczony. W serwisie ifirma.pl taka korekta wykonywana jest automatycznie. Korygowany jest każdy dokument zakupu, który będzie nieopłacony lub nieopłacony całkowicie do końca okresu księgowego, na który wypada 150. dzień od terminu płatności. Korekta uwzględniona będzie w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy w którym przypadał 150. dzień od terminu płatności. Przy ustalaniu, które wydatki podlegają korekcie, odnosimy się do statusu wydatku (opłacony, nieopłacony, opłacony częściowo) oznaczonego w zakładce „kalendarz” ➡ „agenda” ➡ „wydatki”. Wydatki są umieszczone w miesiącach, na który przypadał termin ich płatności.  

Co zrobić w sytuacji gdy skorygowano wydatek uregulowany?

W przypadku gdy wydatek został uregulowany, ale z dowolnego powodu jego status nie został zmieniony i dokument został uwzględniony w korekcie VAT, należy w agendzie oznaczyć wydatek jako opłacony, a następnie jeszcze raz wygenerować deklarację VAT-7. Przypominamy, że ważne jest rzetelne podawanie terminu płatności, który w 2012 roku był polem nieobowiązkowym. W przypadku gdy przy wprowadzaniu faktury nie została podana data „terminu płatności” wynikająca z faktury, domyślnie jako „termin płatności” była przyjmowana data wystawienia faktury. Może to powodować, że VAT z faktury niezapłaconej zostanie skorygowany za szybko, ponieważ podany termin płatności jest niezgodny z fakturą. Więcej na temat przeterminowanych płatności.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.