Jak wypełnić formularz ZUS RCA – imienny raport miesięczny o składkach i wypłaconych świadczeniach

ZUS RCA jak wypełnić

ZUS RCA to przykład comiesięcznego raportu, który wskazuje należne składki oraz kwotę wypłaconych świadczeń. Jesteś zobligowany do wypełnienia tego dokumentu w sytuacji, gdy zatrudniasz pracowników. Z ZUS RCA korzystasz również wtedy, gdy chcesz dokonać korekty danych przekazanych do ZUSu w ramach wycofanego już dokumentu ZUS RNA. Jak prawidłowo wypełnić druk ZUS RCA? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Druk RCA – co to jest i do kiedy go składać?

W ramach prowadzenia swojej firmy przedsiębiorca jest zobligowany do składania specjalnych deklaracji rozliczeniowych do ZUSu. W każdym miesiącu składa główną deklarację ZUS DRA. To jednak nie wszystko – jeżeli zatrudnia pracowników – wtedy musi też zająć się imiennymi raportami, takimi jak np. ZUS RCA, RSA oraz RZA.

Deklaracje  ZUS powinny być złożone i opłacone do 10 dnia za każdy poprzedni miesiąc, o ile przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników. W pozostałych przypadkach – ma na to czas do 15-ego dnia miesiąca.

ZUS RCA jak wypełnić – zestawienie składek na ubezpieczenie społeczne

Początkowy etap polega na podaniu danych identyfikacyjnych w części I – Dane organizacyjne. Podczas uzupełniania formularza warto zwrócić uwagę na to, aby identyfikator raportu ZUS RCA był tożsamy z identyfikatorem, który został wcześniej podany w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Pozwoli to uniknąć częstych pomyłek popełnianych przez osoby wypełniające ten formularz.

 

ZUS RCA dane organizacyjne

 

Druga część deklaracji wymaga podania szczegółowych danych identyfikacyjnych, takich jak:

– numer NIP nadany przez Urząd Skarbowy,

– numer REGON nadany przez Główny Urząd Statystyczny,

Jeżeli jesteś osobą fizyczną występującą jako płatnik składek – wówczas wpisujesz swój numer PESEL oraz numer i serię dowodu osobistego lub paszportu.

W rubryce 06 należy podać nazwę skróconą płatnika, kolejne pola wskazujesz w sytuacji, gdy jesteś płatnikiem składek – osobą fizyczną.

 

ZUS RCA dane identyfikacyjne

 

Część III dotyczy danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej, należy wskazać tu imię i nazwisko, PESEL, numer i seria dowodu lub paszportu potwierdzającego tożsamość.

 

 ZUS RCA część III

 

Część III B pozwala na uzupełnienie składek na ubezpieczenia społeczne. 

Występując w roli płatnika składek masz obowiązek naliczenia składek o odpowiedniej wysokości zgodnie ze stopami procentowymi, które zostały określone w ramach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. 

 

ZUS RCA część IIIB

 

Część III C to zestawienie należnych składek na ubezpieczenie zdrowotne – w polu 2. – kwota należnej składki finansowana przez płatnika składek należy zwrócić uwagę, by wykazać też kwotę składki finansowaną z budżetu państwa, jeśli płatnik otrzymuje taką dotację.

 

ZUS RCA III c

 

Cześć III D wypełniania jest tylko w przypadku składania korekt dokumentów, w których płatnik wykazał świadczenia finansowane z budżetu państwa należne za okres do dnia 31 sierpnia 2006 r.

 

ZUS RCA część III d

 

W części IV A – D podaje się dane kolejnych osób ubezpieczonych lub tej samej osoby ubezpieczonej, jeśli rozliczenie następuje z różnymi tytułami ubezpieczenia.

Druk ZUS RCA kończy oświadczenie płatnika składek, z miejscem na datę i podpis oraz pieczęć płatnika składek.

 

ZUS RCA oświadczenie

 

Jak przedstawia się finansowanie składek?

 

W  przypadku ubezpieczenia emerytalnego jest to 19,52% podstawy, w kwestii ubezpieczenia rentowego – 8% podstawy wymiaru z 1.02.2012 r. Niższe oprocentowanie dotyczy składek na ubezpieczenie chorobowe – jest to bowiem 2,45% podstawy wymiaru i jest całkowicie finansowane przez ubezpieczonego, a na ubezpieczenie wypadkowe – to 1,67% podstawy wymiaru.

ZUS RCA – o czym szczególnie warto pamiętać?

Podczas ustalania podstawy wymiaru składek w ramach ubezpieczenia wypadkowego oraz chorobowego nie wskazuje się ograniczeń wspomnianych w kwestii podstawy wymiaru składek w ramach ubezpieczeń emerytalnych oraz rentowych.

Kolejna sprawa dotyczy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe tych osób, które przystąpiły do niego w sposób dobrowolny. Comiesięcznie nie może ono przekraczać 250% uśrednionego miesięcznego wynagrodzenia uzyskanego w minionym kwartale. 

Ubezpieczony pracownik jest dodatkowo objęty także ubezpieczeniem zdrowotnym, dzięki któremu może korzystać z przysługujących mu świadczeń leczniczych. Wysokość składki zdrowotnej ulega opłacaniu od przychodu uzyskiwanego przez pracownika, jaki otrzymał w ciągu miesiąca, który jest zredukowany o wysokość składek na ubezpieczenia emerytalne, chorobowe oraz rentowe.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸 ZUS RCA  - co to jest?

    Jest to jedna z obowiązkowych i comiesięcznych deklaracji. ZUS RCA wypełniany jest wtedy, gdy przedsiębiorca dokonuje zatrudnienia pracowników.

  2. 🔸Co różni ZUS RCA od RCA cz. II?

    Druk  ZUS  RCA cz. II dotyczy osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą na niedużą skalę jak i korzysta z obniżenia składek na ubezpieczenie społeczne.

  3. 🔸Do kiedy składać deklarację RCA i RCA cz. II?

    Na rozliczenie i opłacenie tego dokumentu masz czas do 15-ego dnia poprzedzającego miesiąca. W przypadku RCA cz. II składa się go raz w roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość