Analiza techniczna rynków finansowych – na czym polega?

Analiza techniczna rynków finansowych

Inwestowanie na giełdzie i podejmowanie decyzji finansowych mogą skutkować wielkimi zyskami, ale też stratami. Dlatego też wiele osób zajmujących się tym obszarem, posługuje się analizą techniczną, aby jak najefektywniej zarządzać swoim portfelem inwestycyjnym i zminimalizować ryzyko. Na czym polega analiza techniczna oraz jakie są zalety i ograniczenia tego podejścia do analizy opłacalności inwestycji? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Analiza techniczna rynków finansowych

Zajmując się inwestowaniem na rynkach finansowych, często wykorzystuje się analizę techniczną. Służy ona do śledzenia trendów, cen i wolumenów (zakupionych lub sprzedanych instrumentów finansowych, surowców, walut itd. w danym okresie). Zakłada ona, iż historyczne dane, dokonane transakcje, wahania cen mogą wskazywać na określone zmiany w przyszłości. Jest to cenna perspektywa przydatna podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych. Może stanowić uzupełnienie analizy fundamentalnej, zapewniając pełniejszy obraz sytuacji na giełdzie.

Założenia analizy technicznej

W celu zrozumienia nastrojów rynkowych, należy przyjąć kilka założeń charakterystycznych dla analizy technicznej. Są to m.in.:
 • Wahania cenowe są uzależnione od trendów, co oznacza, iż ceny przez określony czas przejawiają tendencję do spadku/wzrostu.
 • Ceny są uzależnione od relacji popytu i podaży, a także innych uwarunkowań ekonomicznych, politycznych itp.
 • Decyzje inwestycyjne osób działających na giełdzie również przejawiają się pewnymi wzorcami i postawami. W zależności od sytuacji na rynku większość ludzi działa w podobny sposób, impulsywnie i pod wpływem emocji.

Wskaźniki analizy technicznej

 • Do badania rynków finansowych i wyciągania wniosków na podstawie zebranych danych, śledzi się następujące wskaźniki:
 • Średnia krocząca – przedstawia średnią cenę instrumentu finansowego w danym okresie;
 • Linia trendu – określa kierunek ruchu danego instrumentu lub nawet całego sektora. Do wyznaczenia owej linii obserwuje się momenty zamknięcia kursu i łączy się je w punkty, a następnie linie wskazującą tendencję na rynku. Przeważnie wyróżnia się tutaj trendy długoterminowe (trwające co najmniej 1 rok), średnioterminowe (od 3 tygodni do 3 miesięcy) i krótkoterminowe (trwające 2-3 tygodnie);
 • Wskaźnik RSI – wskazuje na relację wzrostów i spadków cen w danym czasie (przeważnie bierze się pod uwagę 14 ostatnich okresów);
 • Wzory modelowe wykresów;
 • Wolumen – odzwierciedla działania inwestorów na giełdzie, a mianowicie ilość instrumentów finansowych, które zmieniły właściciela (w wyniku sprzedaży/zakupu) w danym okresie;
 • Wskaźnik pędu (momentum) – to różnica między aktualną ceną papieru wartościowego a ceną sprzed danej liczby okresów.
 • Oscylatory – to grupa wskaźników służących do pomiaru tempa zmian w stosunku do aktualnych cen, ułatwiają rozpoznawanie rozbieżności danych oraz informują czy rynek jest wyprzedany lub wykupiony. Rynek wykupiony przejawia się poprzez wzrost cen i sprzedaż aktywów finansowych po zawyżonej wartości. Po osiągnięciu maksymalnej możliwej ceny zaczynają ponownie spadać. Rynek wyprzedany cechuje się tym, iż papiery wartościowe są sprzedawane po zaniżonej cenie. Analogicznie, gdy cena spadnie do najniższego możliwego poziomu, trend się odwraca.

Zalety i wady analizy technicznej

Do zalet tej metody z pewnością można zaliczyć m.in.:
 • Spójność, przejrzystość – kiedy już zrozumiesz reguły funkcjonowania giełdy, założenia i poszczególne właściwości wskaźników analizy technicznej, zauważysz, iż jest to metoda oparta na analitycznym rozumowaniu. Wykorzystuje ona bowiem konkretne i obiektywne dane liczbowe i wzory, które jasno obrazują działania na rynku;
 • Samowystarczalność – możesz skutecznie analizować rynki finansowe, wykorzystując jedynie ten sposób analizy. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować również inne metody, jednakże bez nich również będziesz w stanie rzetelnie ocenić sytuację na rynku;
 • Może być stosowana na wielu rynkach, co umożliwia dywersyfikację instrumentów finansowych i zmniejszanie ryzyka inwestycyjnego.
Z kolei do ograniczeń analizy technicznej należą następujące elementy:
 • Zmienność rynku i niepewność – opisywana metoda bazuje na danych historycznych, aby w ten sposób przewidywać przyszłe zdarzenia. Jednakże należy mieć na uwadze, że rynki i warunki ekonomiczne dynamicznie ulegają zmianom i w każdej chwili sytuacja może ulec zmianie;
 • Niedoskonałość wskaźników – wskaźniki znacząco ułatwiają analizowanie wahań cenowych, natomiast niekiedy mogą one wprowadzać w błąd. Należy również mieć wiedzę, którego z mierników używać w danej sytuacji, ponieważ interpretacja niewłaściwego wskaźnika może skutkować wyciągnięciem fałszywych wniosków.

Podsumowanie

Analiza techniczna jest jednym z możliwych podejść do prognozowania trendów na rynkach finansowych oraz elementem mogącym kształtować strategie inwestycyjne. Bazuje ona na wskaźnikach, których prawidłowa interpretacja pozwala na identyfikację trendów i wzorców zachowań na giełdzie.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość