Bariery podatkowe – 6. Niemożność przyspieszenia zwrotu części kwoty podatku VAT

Stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące „Czarnej Listy Barier” przygotowanej przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Opis problemu
Niemożność przyspieszenia zwrotu części kwoty podatku VAT poprzez złożenie zabezpieczenia na część kwoty objętej wnioskiem o zwrot.

Podstawa prawna/ faktyczna

Art. 87 ust. 6 w związku z ust. 2, 2a, 4a-4f ustawy o VAT.

Rekomendacja PKPP Lewiatan
Możliwość przyspieszenia zwrotu VAT tylko w części poprzez zastosowanie zabezpieczenia, a pozostałej części wg terminów ogólnych.

Stanowisko Ministerstwa Finansów

Z uwagi na system podatku od towarów i usług, nie jest możliwe wprowadzenie zmiany mającej na celu przyspieszenie zwrotu części kwoty podatku. Należy zauważyć, że przyspieszenie zwrotu podatku uzależnione jest od tego, czy należność z faktur, z których wynika podatek naliczony, została zapłacona. Jednakże z uwagi na system podatku od towarów i usług, nie ma możliwości ustalenia, jaka część zwrotu podatku wynika z faktur, z których należność została zapłacona, a która z faktur niezapłaconych. Należy zauważyć, że zgodnie z podstawowymi zasadami podatku VAT, podatek naliczony co do zasady pomniejsza podatek należny, a tylko ta część podatku naliczonego, która przewyższa podatek należny jest zwracana podatnikowi lub przenoszona do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy. Nie ma możliwości ustalenia, z których faktur wynika kwota podatku naliczonego pomniejszającego kwotę podatku należnego, a z których podatek jest zwracany podatnikowi, a także z których faktur wynika kwota nadwyżki podatku naliczonego przenoszona do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy. Dlatego też skrócenie terminu zwrotu podatku do 25 dni uzależniono od tego, czy podatek naliczony (cały) wynika z faktur, z których należność została zapłacona, lub został rozliczony jako podatek należny w deklaracji lub zapłacony w organach celnych w przypadku importu towarów. Ponadto, każde przyspieszenie terminu zwrotu podatku wiąże się z pewnym przesunięciem realizowanych dochodów budżetu państwa i ujemnymi skutkami dla budżetu państwa w roku ich wprowadzenia. Tak więc ewentualne zmiany w zakresie skracania terminu zwrotu podatku muszą być szczególnie analizowane co do zasadności ich wprowadzenia i wpływu na budżet.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość