Blog ifirma.pl

Czy paragon może być dowodem księgowym?

|
|
5 minut czytania
Otrzymałeś paragon i nie wiesz czy można go zaksięgować? Spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcom zdarza się przy dokonywaniu zakupów zapomnieć o fakturze i zostają tylko z samym paragonem bez numeru NIP. Jeżeli są to zakupy stacjonarne można jeszcze dokonać zwrotu towarów i poprosić o wystawienie faktury. Nieco gorzej sytuacja wygląda przy zakupach internetowych, bądź w sytuacji gdy przebywamy poza granicami kraju i kupujemy coś do firmy. Przy tego typu sytuacjach zastanawiamy się czy można paragon wrzucić w koszty?

Kiedy paragon może znaleźć się w kosztach podatkowych?

Co można zaliczyć do kosztów podatkowych zostało wymienione w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast w art. 23 jest informacja czego nie można uznać za koszt. Koszty poniesione w celu uzyskania przychodów lub zabezpieczenia źródeł przychodów będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, które można zaksięgować w PKPiR. W jaki sposób dokumentowanie kosztów zostało zapisane w Rozporządzeniu sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W tym dokumencie w § 13 ust. 4 jest wyartykułowane wprost, w których sytuacjach można paragon uznać za dowód księgowy. Będą to następujące sytuacje:

 1. Zakup w jednostkach handlu detalicznego: materiałów, środków czystości i bhp oraz materiałów biurowych.
 2. Wydatków poniesionych za granicą na zakup paliwa i olejów.

W ustawie o podatku VAT znajduje się informacja, że paragon fiskalny wystawiony na kwotę do 450 zł (100 euro) może być uznany za fakturę uproszczoną, a więc również jest to podstawa do ujęcia kosztu w PKPiR. W takim przypadku nie ma potrzeby wystawiania faktury do paragonu. Więcej informacji na temat faktury uproszczonej można uzyskać tutaj.

Paragon może być księgowany na 2 sposoby:

 • jeżeli spełnia wymogi ustawy o VAT jako faktura uproszczona,
 • jeżeli nie spełnia tych wymogów na podstawie dowodu wewnętrznego.
Paragon za przejazd autostradą poza granicami kraju powinien być przeliczony na PLN i dopiero ujęty w PKPiR.

Czynny podatnik VAT paragon bez numery NIP nabywcy zaksięguje w kwocie brutto, ponieważ nie ma prawa do odliczenia podatku VAT. Podstawą ujęcia w kosztach uzyskania przychodów będzie dowód wewnętrzny.

Pamiętajmy, że jeżeli wydatki na podstawie paragonów mają związek z użytkowaniem samochodów osobowych wykorzystywanych w sposób mieszany w działalności gospodarczej wówczas odliczeniu w PIT podlega 75% kwoty wydatku.

Paragony bez NIP na inne wydatki w PKPiR

Dokumentowanie paragonami wydatków na zaup towarów handlowych było przedmiotem rozważań NSA w wyroku sygn. akt II FSK 2300/15 z dnia 12.09.2017 r. Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży towarów handlowych pochodzących z Niemiec (m.in. artykuły spożywcze, chemia gospodarcza, kosmetyki) za pośrednictwem portalu internetowego. W czasie przeprowadzonej kontroli zostały zakwestionowane zapisy wydatków w PKPiR na podstawie paragonów ze sklepów z Niemiec. Organ podatkowy stał na stanowisku, że rozporządzenie w sprawie PKPiR zawiera zamknięty katalog kosztów potwierdzonych paragonem fiskalnym i nie uznał wydatków za koszty. NSA w uzasadnieniu wyroku wskazuje, że nie kwestionuje możliwości dowodzenia poniesienia kosztu różnymi dowodami.

“Gdyby oprócz paragonów Skarżąca dysponowała np. dowodami zapłaty swoją kartą kredytową za zakupione na podstawie paragonów towary to wówczas można by uznać, że jest to wystarczające potwierdzenie dokonania transakcji przez Skarżącą i dokonać dalszej oceny związku z działalnością gospodarczą w kontekście uznania wydatków na zakup towarów handlowych za koszty podatkowe. Ale w przedmiotowej sprawie przedłożono jedynie bezimienne paragony.”

Przedstawione stanowisko NSA dotyczy jednostkowej sytuacji, dlatego należy mieć na uwadze, że organy podatkowe i sądy administracyjne mogą kwestionować tego typu praktyki. Zaprezentowanie podejście sądu NSA ma pokazać, że w niektórych sytuacjach dokumentowanie wydatku może wychodzić poza ramy przepisów, ale wiąże się to z polemiką z fiskusem.

Próba nadinterpretacji przepisów może się spotkać z przykrymi konsekwencjami w postaci zakwestionowania kosztów uzyskania przychodów i dochodzenie swoich racji przed sądem. Jeżeli przedsiębiorca uważa jednak, że jego sytuacja wymaga indywidualnego podejścia do tematu jedynym wyjściem jest wystąpienie o wydanie interpretacji podatkowej.

Polski Bon Turystyczny – projekt ustawy.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie