Pierwsze założenia sformułowane w teorii ekonomii, mówią o przewadze racjonalności i chłodnej kalkulacji w postępowaniu ludzi. Jak łatwo się domyślić, nie do końca tak jest – współcześnie już doskonale wiemy, że większość podejmowanych decyzji bazuje na emocjach.
W obszarze biznesu i inwestycji na giełdzie dosyć często mówi się o mechanizmach psychologicznych, które wpływają na postępowanie ludzi. Jednym z nich jest tzw. efekt Dunninga-Krugera, mogący doprowadzić do szkodliwych wzorców myślowych. Jak możesz z nim walczyć, aby nie narazić się na utratę swoich pieniędzy?
Efekt Dunniga-Krugera jest zagadnieniem z ekonomii behawioralnej, z którym mamy do czynienia podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych, zakupowych, finansowych. Ów błąd poznawczy wskazuje na występującą zależność, iż osoby posiadające niewielkie doświadczenie i wiedzę w danej dziedzinie przeceniają swoje umiejętności. Wynika to z tendencji do upraszczania schematów myślowych, aby móc szybciej przystąpić do działania. Zjawisko to funkcjonuje również w drugą stronę – specjaliści bądź eksperci częściej są skłonni nie doceniać swoich kompetencji, dostrzegają niekompletność swojej wiedzy.
Przy okazji tej teorii warto wspomnieć o tzw. poziomach kompetencji, które ilustrują, w jaki sposób samoświadomość i posiadane umiejętności wpływa na proces uczenia.
Jako przykłady występowania efektu Dunninga-Krugera można przytoczyć m.in.:
Z pewnością pierwszym i kluczowym krokiem jest uświadomienie sobie, że jako inwestorzy, przedsiębiorcy, konsumenci itd. Podejmujemy większość decyzji na podstawie uczuć i utartych schematów. Zauważenie w sobie tego mankamentu pozwoli nieco obiektywniej spojrzeć na nasze zachowania i zracjonalizować procesy myślowe. Co jeszcze możesz zrobić, aby ograniczyć negatywne skutki efektu Dunninga-Krugera w inwestowaniu?
– Dlaczego zakup/sprzedaż tej akcja będą korzystne, czy ta decyzja jest zgodna z moimi celami inwestycyjnymi?
– Jak długo interesujesz się giełdą, inwestujesz? Czy w związku z tym uważasz, że masz wystarczające doświadczenie?
– Jak bardzo obszerna jest Twoja wiedza o ekonomii, rynku, giełdzie itd.? Ile czasu poświęciłeś oraz aktualnie przeznaczasz na naukę, analizę trendów?
– Czy w przeszłości poniosłeś duże straty finansowe w wyniku nietrafionych decyzji?
Przesadna pewność siebie w kontekście podejmowania decyzji finansowych dosyć często okazuje się zgubna. Oddziaływanie efektu Dunninga-Krugera może prowadzić do utraty dużej kwoty pieniężnej, niezależnie czy planujesz budżet dla swojej firmy, większą inwestycję czy gromadzenie oszczędności. Dlatego tak ważne jest, aby być świadomym mechanizmów i niuansów ludzkich zachowań związanych z zarządzaniem własnymi pieniędzmi.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!