W obszarze biznesu i inwestycji na giełdzie dosyć często mówi się o mechanizmach psychologicznych, które wpływają na postępowanie ludzi. Jednym z nich jest tzw. efekt Dunninga-Krugera, mogący doprowadzić do szkodliwych wzorców myślowych. Jak możesz z nim walczyć, aby nie narazić się na utratę swoich pieniędzy?
Czym jest efekt Dunninga-Krugera?
Efekt Dunniga-Krugera jest zagadnieniem z ekonomii behawioralnej, z którym mamy do czynienia podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych, zakupowych, finansowych. Ów błąd poznawczy wskazuje na występującą zależność, iż osoby posiadające niewielkie doświadczenie i wiedzę w danej dziedzinie przeceniają swoje umiejętności. Wynika to z tendencji do upraszczania schematów myślowych, aby móc szybciej przystąpić do działania. Zjawisko to funkcjonuje również w drugą stronę – specjaliści bądź eksperci częściej są skłonni nie doceniać swoich kompetencji, dostrzegają niekompletność swojej wiedzy.
Poziomy kompetencji
Przy okazji tej teorii warto wspomnieć o tzw. poziomach kompetencji, które ilustrują, w jaki sposób samoświadomość i posiadane umiejętności wpływa na proces uczenia.
- Nieświadoma niekompetencja Na tym etapie nie dostrzega się potrzeby zdobywania nowych kwalifikacji, a wręcz występuje nadmierna pewność siebie. Właśnie tutaj spotykamy się z efektem Dunninga-Krugera, który wyjaśnia nierealną ocenę swoich kompetencji.
- Świadoma niekompetencja To moment, w którym zaczynasz dostrzegać, że brakuje Ci pewnej wiedzy w porównaniu do innych. Dlatego też postanawiasz podjąć działania w kierunku nauczenia się nowych umiejętności. Początkowo możesz popełniać wiele błędów, co może zmniejszać Twoją motywację, ale miej na uwadze, że są to jedynie chwilowe trudności.
- Świadoma kompetencja Na tym poziomie jesteś już w stanie określić co potrafisz, a jakie aspekty wymagają jeszcze poprawy i pracy. Zdobywasz wiedzę, kształcisz się, ale szukaj także okazji do ich praktycznego wykorzystania.
- Nieświadoma kompetencja Określone czynności stają się dla Ciebie naturalne i wykonujesz je wręcz automatycznie – masz już duże doświadczenie w danej dziedzinie. Masz jednak na uwadze to, iż wciąż powinieneś się rozwijać, szkolić się, a na wyższym etapie zaawansowania – dzielić się swoją wiedzą z innymi.
Przykłady efektu Dunninga-Krugera
Jako przykłady występowania efektu Dunninga-Krugera można przytoczyć m.in.:
- Przeświadczenie, iż posiada się większy zasób wiedzy i doświadczenia od innych, a w związku z tym, nasze decyzje są słuszne;
- Niewłaściwe kalibrowanie – zbyt pewni siebie inwestorzy przeceniają swoje zdolności oceny sytuacji i błędnie określają prawdopodobieństwo wzrostu lub spadku akcji;
- Nieuzasadniona pewność co do pozytywnego wyniku na giełdzie, pomimo docierających do inwestora negatywnych sygnałów – kierowanie się emocjami, a nie zdrowym rozsądkiem;
- Częstsze podejmowanie ryzyka inwestycyjnego bez znajomości szerszego kontekstu i narażanie się na straty finansowe;
- Overtrading – czyli nadmierna aktywność w zawieraniu różnych transakcji na giełdzie, co generuje koszty i nierzadko prowadzi do podejmowania nietrafionych decyzji finansowych;
- Ignorowanie szerszej perspektywy, co uniemożliwia zebranie wszystkich potrzebnych informacji do obiektywnej oceny sytuacji na rynku i może skutkować stratami;
- Dostrzeganie wzorców i schematów tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma;
- Niechętne sprzedawanie aktywów, które przynoszą straty, licząc na odwrócenie się sytuacji;
- Warto wspomnieć również o konsekwencjach tego zjawiska w Twojej firmie, które mogą przyczynić się do zatrudnienia niewystarczająco wykwalifikowanych kandydatów, występowania konfliktów pomiędzy pracownikami, mniejszej efektywności pracy, pogorszenie stosunków handlowych z kontrahentami.
Efekt Dunninga-Krugera w inwestowaniu i biznesie – jak z nim walczyć?
Z pewnością pierwszym i kluczowym krokiem jest uświadomienie sobie, że jako inwestorzy, przedsiębiorcy, konsumenci itd. Podejmujemy większość decyzji na podstawie uczuć i utartych schematów. Zauważenie w sobie tego mankamentu pozwoli nieco obiektywniej spojrzeć na nasze zachowania i zracjonalizować procesy myślowe. Co jeszcze możesz zrobić, aby ograniczyć negatywne skutki efektu Dunninga-Krugera w inwestowaniu?
- Przed jakimkolwiek działaniem, zadaj sobie kilka pytań. Np.
- Ćwicz krytyczne myślenie.
- Zdobywaj i regularnie aktualizuj swoją wiedzę. Interesuj się nowinkami ze swojej branży, podnoś swoje kwalifikacje.
- Unikaj baniek spekulacyjnych oraz dźwigni finansowej, jeżeli Twoja firma nie jest wystarczająco rentowna, aby później spłacić zaciągnięte zobowiązania.
- Monitoruj wszystkie transakcje, które wykonujesz, aby mieć nad nimi kontrolę i móc co jakiś czas je przeanalizować. Upewnij się, że opłaty związane z przeprowadzaniem transakcji nie przewyższają osiąganych zysków finansowych. Mogą być dobrym źródłem informacji i wskazówką na przyszłość.
- Skorzystaj z porady eksperta z dziedziny finansów. Jego opinia pomoże Ci spojrzeć na swoją sytuację pod innym kątem.
- Prosta analiza SWOT, a więc uświadomienie sobie swoich mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń, pozwoli Ci na obiektywne spojrzenie na swoje możliwości jako inwestor, a także jako przedsiębiorca.
- Nie bój się przyznać do błędu.
- Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny – połącz ryzykowniejsze i mniej pewne instrumenty finansowe (np. akcje) z tymi bezpieczniejszymi (np. obligacje, lokaty). Możesz również zdecydować się na zabezpieczenie poprzez instrumenty pochodne jak kontrakty terminowe forward i futures, opcje kupna i sprzedaży. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, przeczytaj ten artykuł.
- Zacznij od inwestowania na symulatorze giełdy, aby przetestować swoje strategie inwestycyjne, nie ryzykując utratą gotówki, poznać specyfikę mechanizmów rynkowych i nabrać doświadczenia.
- Korzystaj z opcji stop loss, który pozwala na automatyczne zamknięcie pozycji akcji, gdy jej cena osiąga określony poziom.
– Dlaczego zakup/sprzedaż tej akcja będą korzystne, czy ta decyzja jest zgodna z moimi celami inwestycyjnymi?
– Jak długo interesujesz się giełdą, inwestujesz? Czy w związku z tym uważasz, że masz wystarczające doświadczenie?
– Jak bardzo obszerna jest Twoja wiedza o ekonomii, rynku, giełdzie itd.? Ile czasu poświęciłeś oraz aktualnie przeznaczasz na naukę, analizę trendów?
– Czy w przeszłości poniosłeś duże straty finansowe w wyniku nietrafionych decyzji?
Podsumowanie
Przesadna pewność siebie w kontekście podejmowania decyzji finansowych dosyć często okazuje się zgubna. Oddziaływanie efektu Dunninga-Krugera może prowadzić do utraty dużej kwoty pieniężnej, niezależnie czy planujesz budżet dla swojej firmy, większą inwestycję czy gromadzenie oszczędności. Dlatego tak ważne jest, aby być świadomym mechanizmów i niuansów ludzkich zachowań związanych z zarządzaniem własnymi pieniędzmi.