Blog ifirma.pl

Deklaracje zgłoszeniowe do ZUS w jednoosobowej działalności gospodarczej

|
|
2 minut czytania
Jakie deklaracje zgłoszeniowe do ZUS należy wypełnić przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej? Poznaj wszystkie szczegóły!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą przedsiębiorca powinien poinformować o tym fakcie również Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na szczęście wśród wielu formularzy zgłoszeniowych do ZUS większością nie trzeba sobie zaprzątać głowy – specjaliści z ZUS wypełnią je za nas!

Deklaracje zgłoszeniowe działalności a CEIDG-1

Podstawowym obowiązkiem zgłaszającego działalność gospodarczą jest złożenie do urzędu miasta lub gminy formularza CEIDG-1. Na tej podstawie nie tylko rejestrujemy firmę w urzędzie, ale dostarczamy również informacje, które zostaną przekazane do ZUS.

Po uzyskaniu danych z urzędu, w ZUS sporządzone zostaną następujące deklaracje:

 • ZUS-ZAA – zgłoszenie adresu (lub adresów, jeśli mamy filie) prowadzonej działalności gospodarczej
 • ZUS-ZBA– zgłoszenie rachunków bankowych, z których będziemy opłacać m.in. składki ZUS
 • ZUS-ZFA – zgłoszenie płatnika składek (w tym wypadku przedsiębiorcy)
 • ZUS-ZIPA – zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych
 • ZUS-ZWPA – wyrejestrowanie płatnika składek.

Powyższe druki składane są nie tylko w momencie rejestracji, ale także wtedy, gdy w trakcie prowadzenia firmy pojawią się zmiany. Aktualizację danych działalności gospodarczej również zgłaszamy za pomocą CEIDG-1, i – analogicznie jak w przypadku zgłoszenia firmy – ZUS wypełni na tej podstawie odpowiednie formularze aktualizacyjne.

Deklaracje zgłoszeniowe do ZUS po stronie przedsiębiorcy

Rejestrując działalność gospodarczą należy zwrócić uwagę, że istnieją wyjątki w deklaracjach zgłoszeniowych ZUS – część z nich przedsiębiorca powinien wypełnić we własnym zakresie. Można je złożyć wraz z drukiem CEIDG-1 w gminie lub urzędzie miasta, lub – w terminie 7 dni od zaistnienia zmiany – przekazać bezpośrednio do ZUS.

Druki wypełniane samodzielnie przez zgłaszającego to:

 • ZUS ZUA – zgłoszenie do ubezpieczenia osoby ubezpieczonej – jeśli opłacamy standardowe składki społeczne i zdrowotną, lub
 • ZUS ZZA – zgłoszenie do ubezpieczenia osoby ubezpieczonej, która opłaca jedynie składkę zdrowotną.

Zatrudniasz pracownika? Jego też musisz zarejestrować w ZUS – sprawdź, jakie druki złożyć!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie