Deklaracje zgłoszeniowe do ZUS w jednoosobowej działalności gospodarczej

deklaracje zgłoszeniowe do ZUS

Jakie deklaracje zgłoszeniowe do ZUS należy wypełnić przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej? Poznaj wszystkie szczegóły!

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą przedsiębiorca powinien poinformować o tym fakcie również Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na szczęście wśród wielu formularzy zgłoszeniowych do ZUS większością nie trzeba sobie zaprzątać głowy – specjaliści z ZUS wypełnią je za nas!

Deklaracje zgłoszeniowe działalności a CEIDG-1

Podstawowym obowiązkiem zgłaszającego działalność gospodarczą jest złożenie do urzędu miasta lub gminy formularza CEIDG-1. Na tej podstawie nie tylko rejestrujemy firmę w urzędzie, ale dostarczamy również informacje, które zostaną przekazane do ZUS.

Po uzyskaniu danych z urzędu, w ZUS sporządzone zostaną następujące deklaracje:

  • ZUS-ZAA – zgłoszenie adresu (lub adresów, jeśli mamy filie) prowadzonej działalności gospodarczej
  • ZUS-ZBA– zgłoszenie rachunków bankowych, z których będziemy opłacać m.in. składki ZUS
  • ZUS-ZFA – zgłoszenie płatnika składek (w tym wypadku przedsiębiorcy)
  • ZUS-ZIPA – zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych
  • ZUS-ZWPA – wyrejestrowanie płatnika składek.

Powyższe druki składane są nie tylko w momencie rejestracji, ale także wtedy, gdy w trakcie prowadzenia firmy pojawią się zmiany. Aktualizację danych działalności gospodarczej również zgłaszamy za pomocą CEIDG-1, i – analogicznie jak w przypadku zgłoszenia firmy – ZUS wypełni na tej podstawie odpowiednie formularze aktualizacyjne.

Deklaracje zgłoszeniowe do ZUS po stronie przedsiębiorcy

Rejestrując działalność gospodarczą należy zwrócić uwagę, że istnieją wyjątki w deklaracjach zgłoszeniowych ZUS – część z nich przedsiębiorca powinien wypełnić we własnym zakresie. Można je złożyć wraz z drukiem CEIDG-1 w gminie lub urzędzie miasta, lub – w terminie 7 dni od zaistnienia zmiany – przekazać bezpośrednio do ZUS.

Druki wypełniane samodzielnie przez zgłaszającego to:

  • ZUS ZUA – zgłoszenie do ubezpieczenia osoby ubezpieczonej – jeśli opłacamy standardowe składki społeczne i zdrowotną, lub
  • ZUS ZZA – zgłoszenie do ubezpieczenia osoby ubezpieczonej, która opłaca jedynie składkę zdrowotną.

Zatrudniasz pracownika? Jego też musisz zarejestrować w ZUS – sprawdź, jakie druki złożyć!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość