Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z FGŚP w pytaniach i odpowiedziach cz.1

dofinansowanie z PUP

Chcesz uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników? Zobacz na co zwrócić uwagę.

O dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wynagrodzeń pracowników w związku z pandemią mogą się starać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Jest to jedna z form pomocy jaka została przyznana na ochronę miejsc pracy w związku z COVID-19. Dofinansowanie może być przyznane w związku z obniżeniem wymiaru czasu pracy bądź z przestojem ekonomicznym. W publikacji przedstawimy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez przedsiębiorców.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi w sprawie dofinansowania

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) na swojej stronie internetowej odniosło się do kluczowych zagadnień w temacie dofinansowania z FGŚP, a oto one.

Kiedy można objąć pracownika przestojem ekonomicznym?

Przedsiębiorca, który ubiega się o dofinansowanie musi spełniać szereg wymagań ustawowych, m.in.:

  • musi u niego nastąpić spadek obrotów gospodarczych na zasadach określonych w ustawie,
  • nie może posiadać zaległości w urzędzie skarbowym i ZUS,
  • nie może spełniać przesłanek do ogłoszenia upadłości.
Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca ustala w porozumieniu ze związkami zawodowymi, przedstawicielami pracowników. Kopię porozumienia załącza się do wniosku składanego do Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP).

Co oznacza „obrót gospodarczy” w przepisach o dofinansowanie?

Ustawa tarcza antykryzysowa pod pojęciem obrotu gospodarczego uznaje spadek sprzedaży towarów i usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Spadek obrotów może być wykazany na 2 sposoby:

  • jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego lub
  • jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanego miesiąca w okresie po 01.01.2020 r., w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego.

Decyzja w tej kwestii należy do przedsiębiorcy.

Czy obroty firmy muszą być liczone od pierwszego dnia danego miesiąca?

W rozumieniu ustawy nie musi to być miesiąc kalendarzowy, ale także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, a więc może to być inny dzień niż pierwszy dzień miesiąca kalendarzowego.

Zgodnie z tym co można przeczytać na stronie MRPiPS metodologię obliczania spadku obrotów w ujęciu ilościowym powinien wypracować przedsiębiorca indywidualnie. Powinien mieć jednak na uwadze, aby obliczenia były miarodajne, wiarygodne, obiektywne i adekwatne do rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Kiedy przedsiębiorca będzie musiał zwrócić świadczenie?

Środki, które nie zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi na rachunek WUP. Może tak się zdarzyć jeżeli w okresie przestoju ekonomicznego pracownicy podejmą pracę.

Również w sytuacji, gdy umowa o pracę zostanie wypowiedziana przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracownika, jak również jeżeli otrzymane środki zostaną wykorzystane niezgodnie z warunkami umowy podlegają zwrotowi łącznie z odsetkami za zwłokę jak od zaległości podatkowych. Jeżeli przedsiębiorca odmówi poddania się kontroli ma obowiązek zwrócić 100% dofinansowania wraz z odsetkami za zwłokę.

Czy skierowanie pracownika objętego przestojem na kilka dni pracy w ciągu miesiąca oznacza konieczność zwrotu dofinansowania?

W takiej sytuacji przedsiębiorca zwraca jedynie część otrzymanego dofinansowania bez odsetek za zwłokę. Przedsiębiorca powinien o tym fakcie powiadomić dyrektora WUP w terminie 7 dni.

Jak długo można stosować rozwiązania ze specustawy związane z czasem pracy?

Wnioski o świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy z FGŚP można składać do 27 września 2020 r.

Jak wypełnić wniosek o dofinansowanie do wynagrodzeń w czasie przestoju ekonomicznego? – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość