Blog ifirma.pl

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z FGŚP w pytaniach i odpowiedziach cz.1

|
|
4 minut czytania
Chcesz uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników? Zobacz na co zwrócić uwagę.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

O dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wynagrodzeń pracowników w związku z pandemią mogą się starać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Jest to jedna z form pomocy jaka została przyznana na ochronę miejsc pracy w związku z COVID-19. Dofinansowanie może być przyznane w związku z obniżeniem wymiaru czasu pracy bądź z przestojem ekonomicznym. W publikacji przedstawimy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez przedsiębiorców.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi w sprawie dofinansowania

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) na swojej stronie internetowej odniosło się do kluczowych zagadnień w temacie dofinansowania z FGŚP, a oto one.

Kiedy można objąć pracownika przestojem ekonomicznym?

Przedsiębiorca, który ubiega się o dofinansowanie musi spełniać szereg wymagań ustawowych, m.in.:

 • musi u niego nastąpić spadek obrotów gospodarczych na zasadach określonych w ustawie,
 • nie może posiadać zaległości w urzędzie skarbowym i ZUS,
 • nie może spełniać przesłanek do ogłoszenia upadłości.
Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca ustala w porozumieniu ze związkami zawodowymi, przedstawicielami pracowników. Kopię porozumienia załącza się do wniosku składanego do Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP).

Co oznacza „obrót gospodarczy” w przepisach o dofinansowanie?

Ustawa tarcza antykryzysowa pod pojęciem obrotu gospodarczego uznaje spadek sprzedaży towarów i usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Spadek obrotów może być wykazany na 2 sposoby:

 • jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego lub
 • jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanego miesiąca w okresie po 01.01.2020 r., w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego.

Decyzja w tej kwestii należy do przedsiębiorcy.

Czy obroty firmy muszą być liczone od pierwszego dnia danego miesiąca?

W rozumieniu ustawy nie musi to być miesiąc kalendarzowy, ale także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, a więc może to być inny dzień niż pierwszy dzień miesiąca kalendarzowego.

Zgodnie z tym co można przeczytać na stronie MRPiPS metodologię obliczania spadku obrotów w ujęciu ilościowym powinien wypracować przedsiębiorca indywidualnie. Powinien mieć jednak na uwadze, aby obliczenia były miarodajne, wiarygodne, obiektywne i adekwatne do rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Kiedy przedsiębiorca będzie musiał zwrócić świadczenie?

Środki, które nie zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi na rachunek WUP. Może tak się zdarzyć jeżeli w okresie przestoju ekonomicznego pracownicy podejmą pracę.

Również w sytuacji, gdy umowa o pracę zostanie wypowiedziana przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracownika, jak również jeżeli otrzymane środki zostaną wykorzystane niezgodnie z warunkami umowy podlegają zwrotowi łącznie z odsetkami za zwłokę jak od zaległości podatkowych. Jeżeli przedsiębiorca odmówi poddania się kontroli ma obowiązek zwrócić 100% dofinansowania wraz z odsetkami za zwłokę.

Czy skierowanie pracownika objętego przestojem na kilka dni pracy w ciągu miesiąca oznacza konieczność zwrotu dofinansowania?

W takiej sytuacji przedsiębiorca zwraca jedynie część otrzymanego dofinansowania bez odsetek za zwłokę. Przedsiębiorca powinien o tym fakcie powiadomić dyrektora WUP w terminie 7 dni.

Jak długo można stosować rozwiązania ze specustawy związane z czasem pracy?

Wnioski o świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy z FGŚP można składać do 27 września 2020 r.

Jak wypełnić wniosek o dofinansowanie do wynagrodzeń w czasie przestoju ekonomicznego? – przeczytaj.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie