|
|
2 minut czytania

Jak dokonać korekty faktury z polskim VAT w ewidencjach OSS?

Pomyliłeś się przy wystawianiu faktury do konsumenta w UE? Sprawdź, w jaki sposób dokonać korekty.


e-commerce

Sprzedaż na rzecz konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej wiąże się z określonymi obowiązkami po stronie polskiego przedsiębiorcy. Zmiana przepisów w pakiecie VAT e-commerce wprowadziła jedynie ogólne regulacje, ale codzienna praktyka rodzi wiele pytań, na które nie znajdziemy tam odpowiedzi. Dzisiaj zajmiemy się korygowaniem faktury VAT wystawionej z polską stawką podatku w ewidencjach OSS.

Czy w OSS jest obowiązek wystawiania faktury?

Jeżeli przedsiębiorca wybierze rozliczanie transakcji WSTO w procedurze uproszczonej OSS, nie ma obowiązku wystawiania faktur, jednak przepisy tego nie zabraniają. Jeżeli będzie więc wystawiana faktura, to odbywa się to zgodnie z przepisami polskimi, jednak podatek VAT, jaki się tam znajdzie, będzie odpowiadał stawkom, które obowiązują w państwie konsumenta.

Jak dokonać korekty, gdy w ewidencjach OSS znajdzie się faktura z polskim podatkiem VAT?

O pomyłki przy wystawianiu faktur nietrudno. Jeżeli już zdarzy się taka sytuacja, to należy ją po prostu skorygować. Nie ma żadnych informacji, ani wytycznych na ten temat, w jaki sposób dokonać korekty przy rozliczeniach transakcji WSTO. Jednak z informacji, jakie uzyskano w organie podatkowym wynika, że dla transakcji OSS mogą być prowadzone dwie ewidencje: ewidencja korekt i ewidencja transakcji. W przypadku pomyłki błędnie wystawiona faktura będzie wprowadzona do ewidencji korekt i tam powinien się również znaleźć zapis stornujący, a faktura z prawidłową stawką podatku VAT powinna się znaleźć w ewidencji transakcji. Nadrzędna zasada jest taka, że ewidencja stanowi podstawę do sporządzenia deklaracji kwartalnej. Kwoty przeniesione do deklaracji muszą być zgodne z ewidencją.

Nie znajdziemy na ten moment potwierdzenia w przepisie, że tak mają wyglądać ewidencje, dlatego warto zawsze osobiście upewnić się, w jaki sposób postąpić, kiedy będzie miała miejsce podobna sytuacja.

Czy należy skorygować deklarację OSS?

W procedurze OSS można złożyć tylko jedną deklarację za każdy okres rozliczeniowy. Jeżeli po złożeniu deklaracji VAT wymagana jest jej zmiana, korekty dokonuje się w kolejnej “bieżącej” deklaracji. Na druku deklaracji będzie miejsce na wykazanie transakcji bieżących, jak i korekt. W związku z tym w kolejnej deklaracji rozliczającej transakcje WSTO w OSS wykazuje się właściwe państwo konsumpcji, okres rozliczeniowy i kwotę VAT, w odniesieniu do której niezbędne jest wykazanie jakichkolwiek zmian.

Z uwagi na brak oficjalnych informacji na temat zasad ujmowania i rozliczania korekt faktur w procedurze OSS, podany tryb postępowania należy traktować jedynie jako pomocną wskazówkę. Jeżeli pojawią się nowe komunikaty, które w sposób jednoznaczny będą regulowały tę kwestię, poinformujemy o tym fakcie w naszych artykułach. Zachęcamy do śledzenia bieżących publikacji.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie