Blog ifirma.pl

Faktura bez NIP a odliczenie VAT

|
|
2 minut czytania
Podstawowym dokumentem uprawniającym do odliczenia VAT naliczonego jest poprawnie wystawiona faktura. Może się zdarzyć, że nabywca otrzyma fakturę, na którym zabraknie jego numeru NIP. Jest to ciekawy przypadek – z jednej strony faktura jest wystawiona niepoprawnie, z drugiej – nadal uprawnia do odliczenia VAT.

Faktura bez NIP a VAT - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Faktura bez NIP – odliczenie VAT

Podstawową zasadą pozwalającą na odliczenie VAT od zakupu jest dokonanie nabycia na cele działalności opodatkowanej. Jeśli prowadzimy działalność i odprowadzamy VAT od sprzedaży, mamy również prawo do odliczenia VAT od zakupów dokonanych dla potrzeb takiej działalności.

Aby udokumentować nabycie z prawem do odliczenia VAT, nabywca powinien posiadać fakturę – poprawnie wystawioną i dokumentującą rzeczywiście dokonaną transakcję. Jest to istotne, ponieważ merytoryczne błędy na fakturze mogą skutkować brakiem prawa do odliczenia – jak wskazuje art. 88 Ustawy o VAT, jest to np.:

 • Faktura wystawiona przez nieistniejący podmiot
 • Faktura dokumentująca transakcję, która nie miała miejsca w rzeczywistości
 • Faktura podająca kwoty niezgodne z rzeczywistością.

Czy jednak brak faktura bez NIP zawiera błąd merytoryczny? Zgodnie z opinią sądów i organów podatkowych – nie są to tzw. wadliwości mniejszej wagi. Konieczność uwzględnienia na fakturze numeru identyfikacji podatkowej zarówno nabywcy, jak i sprzedawcy, wynika z art. 106e ust. 1 pkt. 5 ustawy, jednakże są to wymogi o charakterze dowodowym. Oznacza to, że owszem – są konieczne, aby dowód zakupu (faktura) był wystawiony poprawnie, ale nie wpływają na poprawność informacji o samej transakcji.

Tym samym jeśli na podstawie innych danych z faktury (nazwa, imię i nazwisko, adres) jesteśmy w stanie udowodnić, że jesteśmy odbiorcą faktury, prawo do odliczenia VAT przysługuje nam pomimo braku NIP.

Powyższe stanowisko potwierdza interpretacja indywidualna z 10 marca 2022 r. sygn. 0114-KDIP1-3.4012.42.2022.1.KP, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że jeśli wszystkie dane nabywcy na fakturze są poprawne, to brak jego NIPu jest tylko wadą techniczną. Dokument taki potwierdza dokonanie transakcji, określa prawidłowo nabywcę i nie ma wpływu na wysokość zobowiązania podatkowego. Podsumowując – jeśli faktura dokumentuje faktyczny przebieg zdarzenia gospodarczego i nie zachodzą żadne błędy merytoryczne wymienione w art. 88 ust. 3a ustawy o VAT, to brak na niej NIPu nabywcy nie pozbawia prawa do odliczenia podatku.

NIP na fakturze – uzupełnienie

Mimo że – jak wskazano powyżej – faktura bez NIP nie wyklucza zasadniczo możliwości odliczenia VAT naliczonego, konieczne jest zadbanie o poprawność dokumentacji. Dlatego też przedsiębiorca, który otrzymał fakturę z bez NIP, powinien postarać się jak najszybciej uzupełnić dane.

Skorygowania faktury w przypadku braku NIP można dokonać na dwa sposoby – poprzez:

 • Notę korygującą, wystawioną przez nabywcę i zaakceptowaną przez sprzedającego
 • Fakturę korygującą dane formalne, wystawioną przez sprzedawcę i zaakceptowaną przez nabywcę.

Korygującego dokumentu nie księgujemy oddzielnie – należy go podpiąć do pierwotnej faktury i całość umieścić w dokumentacji firmy.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy w przypadku faktury bez NIP przysługuje prawo do odliczenia VAT?

   Jeżeli na podstawie innych danych z faktury (nazwa, imię i nazwisko, adres) jesteśmy w stanie udowodnić, że jesteśmy odbiorcą faktury, prawo do odliczenia VAT przysługuje nam pomimo braku NIP.
  Komentarze czytelników
  1. 2 listopada 2022 o 21:09
   Paweł Wojda

   Usiłuję dowiedzieć się czy brak NIP sprzedawcy na fakturze pozwala na odliczenie VAT i zaliczenie kwoty nett do kosztów ale dostaję uporczywą informację o fakturze bez NIP nabywcy.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie