Blog ifirma.pl

Jak AI może pomóc w karierze freelancera?

|
|
7 minut czytania
Sztuczna inteligencja (AI) staje się nieodzownym sojusznikiem freelancerów. Moc AI freelancera to jednak nie tylko automatyzacje i wzmocnienie produktywności. W tym artykule przybliżymy, jak AI może wspierać freelancerów w pięciu kluczowych obszarach – od efektywnego zarządzania projektami, przez zdobywanie i analizę feedbacku, po budowanie silnej marki osobistej i przygotowanie się na przyszłe wyzwania rynkowe.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jak rozwijać się jako AI freelancer?

Rynek pracy dla freelancerów, zwłaszcza w obszarze technologii, ewoluuje z niespotykaną dotąd prędkością. Zrozumienie, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wspierać rozwój zawodowy i karierę freelancera, staje się kluczowe dla zapewnienia sobie możliwości rozwoju. Na początek, warto przypomnieć o kluczowych wskazówkach:

 1. Regularnie aktualizuj swoje umiejętności, korzystając z kursów i szkoleń online.
 2. Wykorzystuj narzędzia AI do analizy trendów rynkowych i dostosowywania swoich usług.
 3. Buduj sieć kontaktów w branży, korzystając z platform społecznościowych i zawodowych.
 4. Zawsze dbaj o wysoką jakość swoich usług i terminowość
 5. Bądź otwarty na nowe technologie i narzędzia, które mogą wspierać Twój rozwój.

Jeśli jednak wciąż zastanawiasz się, czy warto zaprosić AI do swojego jednoosobowego, freelancerskiego zespołu, zapytaj, które z Twoich zadań mogą zyskać dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji? AI może bowiem odgrywać rolę:

 • juniora wykonującego najprostsze, powtarzalne zadania,
 • partnera w pracy,
 • mentorki,
 • osobistego scrum mastera, a nawet
 • co-foundera, który nie tylko wspiera w zarządzaniu projektami, ale również oferuje cenne informacje zwrotne, pomagając w osiąganiu lepszych wyników.

Jeśli nie wiesz, od których zadań zacząć jako wspomagany przez AI freelancer, możesz skorzystać z pomocy „AI juniora”. Zleć sztucznej inteligencji zadanie dbania o poprawę współpracy z klientami. Jej celem będzie pilnowanie spójności komunikacji z klientami i płynne odpowiedzi, zawsze adresujące wszystkie wątpliwości klienta. Do tego celu wystarczy skonsultować napisaną samodzielnie odpowiedź z ChatGPT czy Gemini. Wystarczy wkleić treść zapytania klienta, a następnie własną odpowiedź opatrzoną pytaniem: „Czy moja odpowiedź zawiera odpowiedzi na wszystkie pytania klienta? Jeśli nie, wymień pytania, na które powinnam odpowiedzieć”.

Drugim sposobem na wykorzystanie AI jest dokładniejsze dopasowanie do projektów, do których aplikujemy. Algorytmy AI wykorzystywane przez platformy takie jak Upwork, Freelancer.com czy Fiverr analizują profile freelancerów, wymagania projektowe i preferencje klientów, dostarczając bardziej trafne dopasowania. Natomiast każdy freelancer AI może skorzystać z generatywnej sztucznej inteligencji, by bardziej atrakcyjnie przedstawić swoją ofertę klientom.

Feedback od AI

W świecie freelancingu, gdzie jakość pracy bezpośrednio przekłada się na zadowolenie klienta, zdobywanie konstruktywnego feedbacku jest kluczowe. AI rewolucjonizuje ten proces, oferując możliwość uzyskania szybkiej i obiektywnej oceny naszych projektów:

 • użyj AI do uzyskania szybkiego feedbacku na temat projektu graficznego, pytając np. „Czy ten layout jest intuicyjny dla użytkownika?”,
 • wykorzystaj AI do oceny kodu – w projekcie programistycznym, zadając pytanie „Czy ten fragment kodu jest optymalny pod kątem wydajności?”,
 • analizuj czytelność tekstu – narzędzia AI są w stanie ocenić zrozumiałość tekstu, jego strukturę oraz styl, sugerując zmiany, które mogą poprawić jego czytelność i atrakcyjność dla odbiorców. Na przykład, jeśli pracujesz nad mailem do klienta, AI może zasugerować użycie prostszych słów lub krótszych zdań, aby tekst był bardziej przystępny,
 • wykorzystanie AI do analizy emocji i tonu wypowiedzi – sztuczna inteligencja potrafi z dużą dokładnością ocenić, jaki ton ma dany tekst i jakie emocje może wywoływać u czytelnika. Dzięki temu możemy dostosować nasze treści do oczekiwań i preferencji odbiorców, co jest szczególnie ważne w marketingu i reklamie. Przykładem może być analiza opisu produktu, gdzie AI pomoże określić, czy jest on napisany w sposób, który zachęci potencjalnego klienta do zakupu, czy też konieczne są zmiany, aby lepiej trafić w emocje i potrzeby odbiorcy.
 • optymalizacja SEO z pomocą AI – AI może również wspomagać w optymalizacji treści pod kątem SEO, analizując kluczowe słowa, ich rozmieszczenie oraz kontekst ich użycia w tekście. Zapytaj: „Które frazy warto dodać lub zmienić, aby zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania?” Przykładowo, podczas pracy nad optymalizacją tekstu na stronie internetowej, AI może wskazać, że brakuje niektórych kluczowych fraz, które mogą poprawić pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w celu zdobycia feedbacku na różnych etapach pracy nad projektem jest nie tylko wygodne, ale też efektywne. Dzięki temu możemy nie tylko szybciej doskonalić nasze projekty, ale również dostosowywać je do aktualnych trendów i oczekiwań odbiorców.

Analiza umiejętności

Dla freelancerów samowiedza i analiza posiadanych umiejętności to fundamenty, na których budują swoją karierę. W tym celu sprawdzi się świetnie symulacja głosowej rozmowy rekrutacyjnej ze sztuczną inteligencją, którą można odbyć na przykład w aplikacji mobilnej ChatGPT.

Przydatnym, specjalistycznym narzędziem dla freelancerów jest na przykład ZOE, chatbot dostępny na talenti.pl. Po wypełnieniu profilu zawodowego freelancerki mogą uzyskać głęboki wgląd w swoje mocne strony i obszary wymagające rozwoju. ZOE oferuje personalizowane porady i wsparcie na każdym etapie kariery zawodowej, stanowiąc odpowiedź na rosnącą potrzebę dostosowania się do dynamicznie zmieniających się wymagań rynkowych.

Analiza umiejętności freelancera lub osoby poszukującej pracy zaprojektowana tak, aby naśladować prawdziwą doradczynię zawodową – słucha, wspiera i udziela rad. Nie ma jednocześnie dostępu do danych wrażliwych, co zapewnia bezpieczeństwo informacji użytkowniczek. Narzędzie to jest dostępne dla osób zarejestrowanych na platformie talenti.pl, umożliwiając prowadzenie interaktywnych rozmów na temat możliwości rozwoju zawodowego, analizę ścieżki kariery i przygotowanie do rozmów z klientami czy pracodawcami.

freelancera

Źródło: DALL·E 3, prompt: Marta M. Kania (https://www.linkedin.com/in/martamatyldakania/)

Ulepszanie umiejętności i nauka z pomocą AI

Kiedy wiemy już, jakich umiejętności brakuje w portfolio, czas zabrać się za ich zdobywanie. Co tu kryć – w świecie, który nieustannie się zmienia, niezbędne jest ciągłe doskonalenie swoich umiejętności. AI oferuje spersonalizowane ścieżki nauki, dostosowując materiały edukacyjne do indywidualnych potrzeb i postępów użytkownika. Dlatego również w tym obszarze warto skorzystać z pomocy AI ze względu na:

 • dostosowywanie materiałów edukacyjnych — do indywidualnych potrzeb — platformy takie jak Coursera czy Udemy wykorzystują algorytmy AI do rekomendowania kursów zgodnych z umiejętnościami i celami kariery freelancera,
 • interaktywna nauka języków – z pomocą AI platformy językowe oferują użytkownikom interaktywną praktykę językową, co zwiększa zaangażowanie i efektywność nauki.

Kolejnym krokiem może być wykorzystanie językowego potencjału AI do lokalizacji swojego profilu. Jeśli jesteśmy w stanie komunikować się ze zleceniodawcą w języku obcym, być może warto zaprezentować mu swój profil w tym języku?

Budowanie marki osobistej z pomocą AI

AI może odegrać znaczącą rolę w budowaniu marki osobistej freelancera, pomagając w definiowaniu i wyrażaniu własnej propozycji wartości. Silna, dobrze zarządzana marka osobista przyczynia się do zwiększenia widoczności, rozbudowy sieci kontaktów i przyciągania nowych możliwości, co jest niezbędne do wyróżnienia się na tle konkurencji.

Zidentyfikowanie mocnych stron i budowanie product-market fit to dwa kluczowe elementy, które każdy freelancer powinien uwzględnić, planując swoją ścieżkę zawodową. Spróbuj wykorzystać AI do wzmocnienia swojej marki osobistej. Kluczowe obszary to:

 • samoocena i zdefiniowanie mocnych stron – wykorzystaj narzędzia AI do analizy swoich dotychczasowych projektów. Narzędzia takie jak analizatory tekstu mogą pomóc zrozumieć, w jakich obszarach twoja komunikacja jest najbardziej efektywna, a systemy zarządzania projektami oparte na AI mogą wskazać, w których projektach i działaniach odnosiłeś największe sukcesy,
 • analiza profilu – sztuczna inteligencja może pomóc Ci przygotować jeszcze lepszy profil i wyeksponować najmocniejsze strony,
 • identyfikacja nisz – użyj swojego profilu i zapytaj chatbota o nisze, w jakich powinnaś szukać nowych projektów i zleceń. Możesz w ten sposób również zidentyfikować trendy w branży oraz zapotrzebowanie na określone usługi, aby przekonać się, gdzie twoje mocne strony mogą znaleźć najlepsze zastosowanie,
 • dopasowanie oferty do potrzeb rynku – opracuj usługi, a także ich opis, z wykorzystaniem AI. Możesz spróbować także analizy konkurencji. Zrozumienie, co oferują inni freelancerzy i gdzie są luki, które możesz wypełnić, jest kluczowe. Narzędzia AI mogą pomóc w analizie ofert konkurencyjnych i zidentyfikowaniu unikatowych cech twojej oferty.
freelancera

Źródło: DALL·E 3, prompt: Marta M. Kania (https://www.linkedin.com/in/martamatyldakania/)

Przyszłość freelancingu

Rozwój technologii, w tym AI, rysuje przed freelancerami obiecujące perspektywy. Od automatyzacji rutynowych zadań po dostęp do globalnych rynków – możliwości są niemal nieograniczone. Ważne jest, aby być otwartym na nowe narzędzia i technologie, które mogą wesprzeć naszą pracę i rozwój.

Wykorzystanie AI w freelancingu otwiera szerokie możliwości rozwoju, nauki i budowania silnej marki osobistej. W świecie, gdzie konkurencja jest ogromna, sztuczna inteligencja może stanowić klucz do sukcesu i zrównoważonego rozwoju kariery. Dla freelancera, który jest gotowy przyjąć nowe technologie, przyszłość wygląda obiecująco.

Autor ifirma.pl

Marta Matylda Kania

Założycielka Superpowered by AI. Opracowuje dla biznesu procesy tworzenia treści przez generatywną sztuczną inteligencję. Interesuje się przyszłością AI w biznesie, pisze zaawansowane prompty i prowadzi szkolenia z ChataGPT dla firm.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie