Powrót

Kiedy delegacja zaczyna być relokacją?

delegacja a relokacja

Delegacja i relokacja to dwie odmienne formy odesłania pracownika w inne miejsce i do innej pracy niż przewidziane w umowie. Jedna z nich ma incydentalny charakter, druga może trwać przez dłuższy czas, np. aż do zakończenia projektu. Kiedy delegacja staje się relokacją?

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę niż ta określona w umowie o pracę bez konieczności zmiany warunków zapisanych w kontrakcie, pod warunkiem, że nie będzie ona trwała dłużej niż 3 miesiące w roku kalendarzowym, a także nie będzie powodowała obniżenia pensji oraz będzie odpowiadała kwalifikacjom pracownika. W tej kategorii mieszczą się dwie formy: delegacja (popularna podróż służbowa) oraz relokacja (oddelegowanie). Kiedy delegacja zaczyna być relokacją?

Delegacja, czyli incydentalna podróż służbowa

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 22 lutego 2008 r. (I PK 208/07), aby mówić o takiej podróży, potocznie zwanej delegacją, muszą wystąpić trzy cechy:

  • wykonywanie zadania określonego przez pracodawcę,
  • odbywa się poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy,
  • konieczne jest polecenie pracodawcy.

Relokacja, czyli oddelegowanie

Kodeks pracy zezwala pracodawcy na oddelegowanie pracownika do innej pracy i w inne miejsce. Z relokacją mamy do czynienia wówczas, gdy pracownik w sposób bardziej długotrwały zmienia miejsce wykonywania pracy, a tym samym także miejsce zamieszkania. W tym wypadku konieczna może okazać się zmiana warunków umowy (szczególnie, jeśli oddelegowanie będzie trwało dłużej niż 3 miesiące).

Jak odróżnić delegację od relokacji?

DELEGACJA (PODRÓŻ SŁUŻBOWA)

RELOKACJA

(ODDELEGOWANIE)

CHARAKTERYSTYKA incydentalny/tymczasowy charakter (pojedynczy wyjazd lub wyjazd np. raz w miesiącu) bardziej długotrwała i intensywna zmiana (konieczność przeprowadzki na jakiś czas)
CZAS TRWANIA maksymalnie 3 miesiące łącznie w roku kalendarzowym bez ograniczeń (powyżej 3 miesięcy w roku kalendarzowym – obowiązek zmiany warunków umowy o pracę)
KOSZTY WYJAZDU (zakwaterowanie, wyżywienie) obowiązkowo ponoszone przez pracodawcę pracodawca może, ale nie musi pokryć kosztów związanych z relokacją
ZGODA PRACOWNIKA pracownik nie może odmówić (wyjątki: pracownice w ciąży, pracownicy opiekujący się dzieckiem do czwartego roku życia) każdorazowo pracownik musi wyrazić zgodę
WYNAGRODZENIE nie ma wpływu na wynagrodzenie, w określonych sytuacjach pracownikowi przysługuje dieta może wiązać się ze zmianą wynagrodzenia zawartego w umowie
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość