Blog ifirma.pl

Kiedy delegacja zaczyna być relokacją?

|
|
2 minut czytania
Delegacja i relokacja to dwie odmienne formy odesłania pracownika w inne miejsce i do innej pracy niż przewidziane w umowie. Jedna z nich ma incydentalny charakter, druga może trwać przez dłuższy czas, np. aż do zakończenia projektu. Kiedy delegacja staje się relokacją?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę niż ta określona w umowie o pracę bez konieczności zmiany warunków zapisanych w kontrakcie, pod warunkiem, że nie będzie ona trwała dłużej niż 3 miesiące w roku kalendarzowym, a także nie będzie powodowała obniżenia pensji oraz będzie odpowiadała kwalifikacjom pracownika. W tej kategorii mieszczą się dwie formy: delegacja (popularna podróż służbowa) oraz relokacja (oddelegowanie). Kiedy delegacja zaczyna być relokacją?

Delegacja, czyli incydentalna podróż służbowa

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 22 lutego 2008 r. (I PK 208/07), aby mówić o takiej podróży, potocznie zwanej delegacją, muszą wystąpić trzy cechy:

 • wykonywanie zadania określonego przez pracodawcę,
 • odbywa się poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy,
 • konieczne jest polecenie pracodawcy.

Relokacja, czyli oddelegowanie

Kodeks pracy zezwala pracodawcy na oddelegowanie pracownika do innej pracy i w inne miejsce. Z relokacją mamy do czynienia wówczas, gdy pracownik w sposób bardziej długotrwały zmienia miejsce wykonywania pracy, a tym samym także miejsce zamieszkania. W tym wypadku konieczna może okazać się zmiana warunków umowy (szczególnie, jeśli oddelegowanie będzie trwało dłużej niż 3 miesiące).

Jak odróżnić delegację od relokacji?

DELEGACJA (PODRÓŻ SŁUŻBOWA)

RELOKACJA

(ODDELEGOWANIE)

CHARAKTERYSTYKA incydentalny/tymczasowy charakter (pojedynczy wyjazd lub wyjazd np. raz w miesiącu) bardziej długotrwała i intensywna zmiana (konieczność przeprowadzki na jakiś czas)
CZAS TRWANIA maksymalnie 3 miesiące łącznie w roku kalendarzowym bez ograniczeń (powyżej 3 miesięcy w roku kalendarzowym – obowiązek zmiany warunków umowy o pracę)
KOSZTY WYJAZDU (zakwaterowanie, wyżywienie) obowiązkowo ponoszone przez pracodawcę pracodawca może, ale nie musi pokryć kosztów związanych z relokacją
ZGODA PRACOWNIKA pracownik nie może odmówić (wyjątki: pracownice w ciąży, pracownicy opiekujący się dzieckiem do czwartego roku życia) każdorazowo pracownik musi wyrazić zgodę
WYNAGRODZENIE nie ma wpływu na wynagrodzenie, w określonych sytuacjach pracownikowi przysługuje dieta może wiązać się ze zmianą wynagrodzenia zawartego w umowie

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie