Jak rozliczyć zakup drona w firmie?

zakup drona w firmie

Zarobkowe latanie dronem może dostarczyć przedsiębiorcy zastrzyku gotówki. Sprawdź kiedy zakup drona można wliczyć w koszty firmowe?

Kiedy dron może być kosztem uzyskania przychodu?

Kosztem uzyskania przychodu może być każdy wydatek, który został poniesiony w celu uzyskania przychodu lub jego zabezpieczenia, czyli taki, który bezpośrednio lub pośrednio jest związany z zarobkiem z działalności gospodarczej. Przy czym związek wykazania kosztu z działalnością każdorazowo spoczywa na przedsiębiorcy.

Do kosztów nie można zaliczyć wydatków wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Nie znajdziemy w nim zakupu drona, stąd – jeśli został zakupiony na cele firmowe, to dron można zaliczyć w koszty firmowe.

dron firmowy w kosztach infografika
 

Jak rozliczyć zakup drona?

Sposób rozliczenia drona w firmie zależy od ceny jego nabycia. Jeżeli wartość początkowa:

 • nie przekracza 10 000 zł – wtedy możemy go rozliczyć bezpośrednio w kosztach lub wpisać do ewidencji środków trwałych i dokonać amortyzacji.
 • przekracza 10 000 zł – wtedy musimy zapisać do ewidencji środków trwałych oraz rozliczać poprzez odpisy amortyzacyjne.

Jeżeli chodzi o 10 000 – limit, to w przypadku czynnych podatników VAT, patrzymy na kwotę netto.

Do ewidencji środków trwałych wpisujemy te składniki majątku, których zamierzamy używać w firmie co najmniej jeden rok oraz są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania.

O kompletności i zdatności do użytku mówimy wtedy, gdy dana rzecz:

 • spełnia wymogi prawnie dopuszczenia do użytku, uregulowane w odpowiednich przepisach, np. posiada odpowiednie certyfikacje, oznaczenia itd.,
 • przeszła odpowiednie formalności, procedury,
 • jest technicznie gotowa, aby z niej korzystać.

Wymogi prawne oraz procedury dotyczące latania dronem znajdziemy na dedykowanych stronach: https://drony.ulc.gov.pl/ oraz https://www.ulc.gov.pl/pl/drony.

Jeśli przewidywany czas użytkowania danego składnika jest krótszy niż rok, wtedy zakup możemy rozliczyć bezpośrednio w kosztach – niezależnie od kwoty zakupu. W kosztach firmowych możemy zaliczyć także inne wydatki związane z lataniem dronem, jak np. ubezpieczenie, szkolenia, badania lekarskie, egzamin, licencję – pod warunkiem, że spełniają definicję kosztów uzyskania przychodu wskazaną w poprzednim nagłówku.

Jaka stawka amortyzacji dla drona?

Podstawowe stawki amortyzacyjne odnajdziemy w załączniku nr 1 do ustawy o PIT, czyli w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych. Wśród nich nie ma wprost wymienionej nazwy “dron”. Musimy więc sięgnąć do Rozporządzenia Rady Ministrów z 3.10.2016 w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) i tam odszukać kategorię, do której może przynależeć nasz dron.

Dron jest bezzałogowym statkiem powietrznym. Taką kategorię znajdziemy w grupie 7 KŚT “Środki transportu”. Ponadto, dron jest utożsamiany ze śmigłowcem, stąd dla drona zazwyczaj znajdzie zastosowanie pozycja 781. A ta kategoria ma w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych przypisaną wartość 14%.

W razie wątpliwości, do której grupy należy zakwalifikować dany środek trwały należy skontaktować się z Głównym Urzędem Statystycznym w Łodzi.

Amortyzacja drona

Dostępne sposoby amortyzacji dla firmowego drona, to:

 1. amortyzacja liniowa,
 2. amortyzacja degresywna,
 3. amortyzacja jednorazowa – dla nowych lub małych podatników PIT,
 4. amortyzacja sezonowa,
 5. amortyzacja indywidualna.

Omówienie każdej z procedur znajdziemy w artykule: Amortyzacja środków trwałych. Wybraną metodę należy stosować aż do pełnego zamortyzowania danego środka lub zbycia z firmy.

Odliczenie VAT od drona

Jeżeli dron jest wykorzystywany w celach działalności gospodarczej (ma związek z czynnościami opodatkowanymi VAT, bezpośrednio lub pośrednio) – wtedy można odliczyć 100% VAT od zakupu.

Latanie dronem może być dobrym pomysłem na biznes, a wydatki związane z bezzałogowym statkiem powietrznym bez większych problemów można wrzucić w koszty firmowe.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co wpływa na sposób rozliczenia zakupu drona w firmie?

  Sposób rozliczenia drona w firmie zależy od ceny jego nabycia.

 2. 🔸Jakie są dostępne sposoby amortyzacji po zakupie drona w firmie?

  Do dostępnych sposobów amortyzacji dla firmowego drona można zaliczyć amortyzację liniową, degresywną, jednorazową, sezonową lub indywidualną.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość