Blog ifirma.pl

Kasa fiskalna w sprzedaży za pomocą maszyn vendingowych – ogólne zasady

|
|
2 minut czytania
Dostawa słodyczy i kawy, dokonywana przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar została zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zgodnie z poz. 41 załącznika do Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dostawa słodyczy i kawy, dokonywana przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar została zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zgodnie z poz. 41 załącznika do Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Sprzedaż z automatu a obowiązek ewidencji przy użyciu kas fiskalnych

Aktualnie, obowiązek podatkowy z tytułu dostaw towarów przy wykorzystaniu automatów powstaje na zasadach ogólnych. Zasada ta została wyrażoną w art. 19a ustawy o VAT, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów (art. 19a ust. 1) oraz z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty – w zakresie w jakim zapłata następuje przed dostawą towarów, tj. przed wydaniem towaru przez automat (art. 19a ust. 8). Sprzedaż najlepiej dokumentować sporządzając raport o pobraniu gotówki z automatu. Większość automatów zaopatrzona jest w moduły finansowe, które to umożliwiają. Jeśli automaty nie sporządzają automatycznie tego typu wydruków. Należy przeliczyć gotówkę i dokonać podziału wpłaconej gotówki wg sprzedaży poszczególnych towarów.

Generalną zasadą jest, aby sprzedaż z automatu ustalić w podziale na poszczególne stawki VAT.

W przypadku powierzeniu biuru rachunkowemu prowadzenia księgi przychodów i rozchodów podatnik obowiązany jest zbroszurować ewidencję sprzedaży i kolejno ponumerować jej strony. Ewidencja powinna zawierać co najmniej następujące dane: numer kolejny wpisu, datę uzyskania przychodu nieudokumentowanego fakturami, rachunkami oraz kwotę tego przychodu. Podatnik jest obowiązany dokonywać zapisów w ewidencji jeden raz dziennie po zakończeniu dnia. Nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym. W przypadku nie powierzenia biuru rachunkowemu prowadzenia KPIR zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży dokonywane są na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień. Podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży mogą dokonywać zapisów dotyczących przychodu, wykazanych w tej ewidencji, w jednej pozycji na koniec każdego miesiąca w KPIR. Niemniej ważne jest to, aby kwota sprzedaży zgromadzona w maszynie została wyciągnięta i przeliczona na koniec każdego miesiąca. Oczywiście można to robić także codziennie w trakcie miesiąca.   Autor: Mariusz Łoś – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Autor ifirma.pl

Mariusz Łoś

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie