Kogo dotyczy MDR?

Raportowanie schematów podatkowych nowy obowiązek – przeczytaj kogo dotyczy.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

MDR, czyli schemat podatkowy zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Zmiana przepisów Ordynacji podatkowej, a dokładniej dodanie artykułów 86a do 86o, omawia ten temat. Problematyka nie jest zbyt popularna, a zawiłość regulacji prawnych tego nie ułatwia. Dlatego też przy analizie tego zagadnienia będą pojawiały się odwołania do informacji jakie znajdują się na stronach Portalu Podatkowego i w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów.

Cel raportowania MDR

Nowy obowiązek w założeniach dotyczy przekazywania informacji do organów skarbowych na temat podejmowanych działań, które mogą dotyczyć optymalizacji podatkowej. Uregulowania ustawowe mają jednak o wiele szerszy zakres niż przepisy odnoszące się do unikania opodatkowania.

Przepisy te powinny zniechęcić podatników oraz ich doradców do wdrażania uzgodnień mogących stanowić unikanie opodatkowania – tak mówi o tym temacie Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych z 31 stycznia 2019 roku.

Kogo dotyczą nowe regulacje

Raportowanie schematów podatkowych dotyczy 3 kategorii podmiotów:

 1. Promotora – jest to osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, w szczególności doradca podatkowy, adwokat, radca prawny, pracownik banku lub innej instytucji finansowej doradzający przedsiębiorcom w zakresie wykonywanych czynności, a w szczególności:
  • opracowuje uzgodnienie,
  • oferuje uzgodnienie,
  • udostępnia opracowane uzgodnienie,
  • wdraża opracowane uzgodnienie lub zarządza wdrażaniem uzgodnienia.
 2. Korzystającego – jest to osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej:
  • której udostępniane jest uzgodnienie,
  • u której wdrażane jest uzgodnienie,
  • która jest przygotowana do wdrożenia uzgodnienia,
  • która dokonała czynności służącej wdrożeniu uzgodnienia.
 3. Wspomagającego – jest to osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, w szczególności biegły rewident, notariusz, osoba świadcząca usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, księgowy lub dyrektor finansowy, bank lub inna instytucja finansowa.

Wymienione podmioty zobowiązane są do przygotowywania i przekazywania raportów schematów podatkowych bez względu na miejsce zamieszkania, siedzibę firmy lub zarządu, nawet jeżeli znajduje się poza terytorium kraju.

schematy podatkowe mdr

Czym są schematy podatkowe MDR?

Kiedy nie trzeba raportować schematów podatkowych?

Istnieją pewne wyjątki od obowiązkowego raportowania schematów podatkowych przy spełnieniu następujących warunków:

 • jeżeli progi kwotowe z kryterium kwalifikowanego, czyli przychody lub koszty korzystającego albo wartość aktywów tego podmiotu w rozumieniu przepisów o rachunkowości nie przekraczają w poprzednim lub bieżącym roku podatkowym, równowartości 10 mln euro, lub
 • jeżeli udostępniane lub wdrażane uzgodnienie dotyczy rzeczy lub praw o wartości rynkowej nieprzekraczającej równowartość 2,5 mln euro, lub
 • jeżeli korzystający nie jest podmiotem powiązanym (art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Czy raportowanie schematów podatkowych dotyczy mikroprzedsiębiorców?
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce