Konsekwencje świadczenia usług doradztwa a podatek VAT

Ustalenie daty wykonania usługi

Rozpoczynając działalność przedsiębiorca nie musi od razu rejestrować się jako płatnik podatku VAT. Może skorzystać ze zwolnienia. Jak wygląda sytuacja w przypadku świadczenia usług doradztwa? Czy istnieje konieczność zostania czynnym płatnikiem podatku VAT od razu? Sprawdź na przykładach kiedy można korzystać ze zwolnienia.

Rozpoczynając działalność przedsiębiorca nie musi od razu rejestrować się jako płatnik podatku VAT. Może skorzystać ze zwolnienia. Jak wygląda sytuacja w przypadku świadczenia usług doradztwa? Czy istnieje konieczność zostania czynnym płatnikiem podatku VAT od razu? Sprawdź na przykładach kiedy można korzystać ze zwolnienia.

Zwolnienie z VAT

Rozróżniamy dwa rodzaje zwolnień – przedmiotowe i podmiotowe.

Zwolnienie podmiotowe (czyli zwolnienie dotyczące przedsiębiorcy) związane jest z wysokością osiąganego przychodu. Limit zwolnienia z rejestracji wynosi 150 000 zł, ale dla przedsiębiorców zakładających działalność w trakcie roku limit jest proporcjonalny.

Schemat wyliczenia: 150.000zł * X / 365 (X – liczba dni od daty rozpoczęcia działalności do końca roku podatkowego).

Zwolnienie przedmiotowe (czyli zwolnienie dotyczące rodzaju działalności) w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług wymieniono czynności zwolnione z podatku VAT, bez względu na wysokość obrotów.

Są jednak takie usługi, które wykluczają prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego bez względu na wysokość obrotów. Podatnicy świadczący usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa lub usługi jubilerskie, muszą być płatnikami VAT od razu. Usługi prawnicze i jubilerskie, to konkretne i łatwe do zidentyfikowania czynności.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Konsekwencje świadczenia usług doradztwa a podatek VAT

Świadczenie usług doradztwa

Usługi doradztwa, to bardzo szerokie pojęcie i wielu podatników nie zdaje sobie sprawy, że samo użycie słowa doradztwo na wystawianym rachunku skutkuje utratą prawa do zwolnienia podmiotowego. Mamy też do rozpatrzenia inną kwestię. Czy posiadanie PKD we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, które zawiera słowo „doradztwo” zobowiązuje do rejestracji jako płatnik VAT od razu? Na szczęście, nie. Dopiero rzeczywiste świadczenie usług doradztwa powoduje konieczność zostania czynnym płatnikiem podatku VAT.

Przykład:

Pod symbolem PKWiU 68.31 sklasyfikowane są „Usługi agencji nieruchomości świadczone na zlecenie”.

Klasyfikacja ta obejmuje:

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Konsekwencje świadczenia usług doradztwa a podatek VAT
  • działalność wynajmujących, agentów i/lub maklerów w zakresie: kupna lub sprzedaży nieruchomości, wynajmowania nieruchomości oraz pozostała działalność usługowa związana z nieruchomościami, taka jak: wycenianie ruchomości; działalność ta może być prowadzona na własnej lub dzierżawionej nieruchomości lub na zlecenie,
  • budowę obiektów, na użytek własny lub na wynajem,
  • zarządzanie nieruchomościami.

Zgodnie z PKD podklasą 68.31.Z obejmuje działalność agencji obrotu nieruchomościami w zakresie:

  • pośrednictwa w kupnie, sprzedaży i dzierżawie nieruchomości,
  • doradztwa i szacowania wartości nieruchomości związanych z jej kupnem, sprzedażą lub – dzierżawą. „
Program do faktur – Darmowe konto Konsekwencje świadczenia usług doradztwa a podatek VAT

Zakwalifikowanie w działalności w/w nr PKWiU nie musi jednoznacznie dyskwalifikować danego przedsiębiorcy ze zwolnienia z VAT ponieważ w sytuacji, kiedy nie prowadzimy usług doradztwa w zakresie nieruchomości a jedynie pośrednictwo w kupnie nieruchomości, nadal możemy korzystać ze zwolnienia podmiotowego.

Reasumując w sytuacji, kiedy nie świadczymy usług doradztwa jedynie pośrednictwo w nieruchomościach nadal korzystamy ze zwolnienia. Tylko w przypadku faktycznego świadczenia usług doradczych np. w kupnie nieruchomości, czyli doradzamy klientowi jaka oferta kupna mieszkania będzie korzystna tracimy prawo do zwolnienia co wiąże się ze złożeniem VAT-R i rejestracją do podatku VAT.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość