Blog ifirma.pl

Koszty zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej

|
|
5 minut czytania
Rejestracja działalności gospodarczej nie wymaga opłat – wpis do CEIDG (także każda jego zmiana) jest darmowy. W przypadku ZUS nowi przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z “ulgi na start” czy tzw. „preferencyjnych” składek ZUS. Generalnie koszty prowadzenia działalności możemy podzielić na 2 typy: opłaty administracyjno-skarbowe oraz bieżące koszty prowadzenia firmy.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

1. Opłaty administracyjno-skarbowe

Do pierwszej grupy możemy zaliczyć następujące opłaty:

a) Rejestracyjne:

 • jako czynny podatnik VAT – 170 zł. Opłaty należy dokonać tylko w przypadku chęci otrzymania druku potwierdzenia rejestracji do VAT,
 • rejestracja szczególnej formy działalności, np. spółki jawnej: wpis do KRS – 500 zł oraz 100 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym,
 • za rejestrację samochodu,
 • dokonanie wpisu do rejestru agentów ubezpieczeniowych – 110 zł,
 • za dokonanie wpisu do rejestru działalności regulowanej, np.: podmiotu wykonującego działalność kantorową – 1087 zł.

b) Za wydanie zaświadczeń i pozwoleń:

 • zaświadczenie o numerze nadania NIP (np. jeśli zgubimy taki dokument. Przy zakładaniu działalności jest on wysyłany podatnikowi bez pobierania opłaty) – 21 zł,
 • zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości – 21 zł (za każdy egzemplarz),
 • pozwolenia lub koncesje, np. za zezwolenie na wykonywanie działalności brokerskiej w zakresie ubezpieczeń albo reasekuracji – 1087 zł,
 • zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

c) Podatki:

 • od czynności cywilnoprawnych (PCC) – przy zakładaniu spółki cywilnej 0,5% wartości umowy spółki. Podatek ten płaci także nabywca od umowy kupna-sprzedaży (np. komputera, samochodu lub innego przedmiotu) w wysokości 2%, jednak jeśli wartość umowy kupna jest ≥1000 zł,
 • od nieruchomości,
 • akcyzowy,
 • cło.

d) Pozostałe:

 • udzielenie pełnomocnictwa lub prokury, czyli upoważnienie osoby do podpisywania w naszym imieniu np. deklaracji VAT lub innych pism wyjaśniających bądź rejestrację – 17 zł, (w przypadku UPL-1, pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, nie ma dodatkowych opłat),
 • notarialna – np. przy zakupie nieruchomości,
 • sądowa – np. przy zakupie nieruchomości,
 • opłaty członkowskie – np. do Krajowej Izby Lekarskiej, Krajowej Izby Architektów, itp.

2. Bieżące koszty prowadzenia działalności

Zgodnie z art. 22. ust. 1. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Podatnik powinien ocenić czy między wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo-skutkowy.

a) Koszty związane z funkcjonowaniem biura/lokalu/hali

 • pieczątka – może kosztować od 15 zł do 50 zł (lub więcej), w zależności jaki rodzaj i format przedsiębiorca wybierze. Na chwilę obecną, kiedy większość dokumentów  jest w formie elektronicznej.
 • materiały i urządzenia biurowe,
 • czynsz za lokal, pomieszczenie biurowe lub halę produkcyjną,
 • opłaty za media (prąd, woda, gaz) związane z użytkowaniem pomieszczeń, w których jest prowadzona działalność,
 • abonament za internet, telefon, specjalistyczne programy czy dostęp do portali branżowych,
 • strona internetowa, opłaty za usługi informatyczne czy reklamowe,
 • raty leasingowanych maszyn, urządzeń lub samochodów.

b) Rachunek bankowy

Wiele banków oferuje klientom posiadającym firmy, bezpłatne prowadzenie konta i/lub darmowe przelewy. Jeśli jednak na koncie firmowym pobierane są prowizje lub inne dodatkowe opłaty możemy je zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności.

c) Ubezpieczenie działalności/lokalu/samochodu

Księgujemy w koszty prowadzenia działalności na podstawie polisy. Nie ma znaczenia czy ubezpieczenie jest ono płatne jednorazowo czy w ratach.

d) Samochody

Używane na trzy różne sposoby:

 • środek trwały – oprócz wydatków eksploatacyjnych tj. paliwo, płyny, części czy naprawy kosztem będzie także amortyzacja.
 • pojazd w leasingu – w ciężar kosztów będą zaliczane raty leasingowe, w tym duża opłata wstępna, oraz bieżące wydatki na utrzymanie pojazdu.
 • samochód prywatny używany do celów służbowych – kosztem będzie jedynie 20% wartości wydatków poniesionych na jego eksploatację i ubezpieczenie w przypadku pojazdów osobowych, dla samochodów ciężarowych nie ma takiego ograniczenia.

Ważne! W zależności od tego czy posiadamy samochód osobowy czy ciężarowy będą występowały różnice w ich rozliczaniu.

e) Środki trwałe, wyposażenie

 • Środkami trwałymi są przedmioty o wartości początkowej powyżej 10 000 zł (dla płatników VAT liczy się cena netto z faktury).
 • Do ewidencji wyposażenia można wpisywać przedmioty w wartości między 1 500 zł a 10 000 zł (dla płatników VAT liczy się cena netto z faktury). Od 2020 roku nie ma już obowiązku prowadzenia ewidencji wyposażenia, jednak przepisy nie zabraniają tego dla własnych potrzeb.
 • Przedmioty o wartości poniżej 1 500 zł możemy księgować bezpośrednio w KPiR jako „Pozostałe wydatki”.

Wyposażenie staje się od razu kosztem w cenie zakupu, natomiast przy środkach trwałych kosztem są odpisy amortyzacyjne.

f) Pracownicy

W przypadku zatrudniania pracowników na umowę o pracę, zlecenia czy dzieło, kosztem będzie wartość brutto wynagrodzenia. Dodatkowym kosztem będą także składki ZUS opłacane przez pracodawcę (pracodawca finansuje część składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz składkę wypadkową, Fundusz Pracy i składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych), wpłaty na PPK oraz inne wydatki np. na badania okresowe, szkolenia bhp lub podnoszące kwalifikacje zawodowe zatrudnianych osób.

g) Kursy i szkolenia

Także sam przedsiębiorca może podnosić swoje kwalifikacje zawodowe poprzez uczestniczenie w różnego rodzaju szkoleniach. Ważne jest, aby zakupione kursy miały związek z prowadzoną działalnością (branżą) i nie miały charakteru wydatku osobistego.

h) ZUS

Rozpoczynający działalność gospodarczą mogą na początku wybrać opcję “ulgi na start” (opłacanie przez 6 miesięcy wyłącznie składki zdrowotnej) – jeśli spełniają warunki do jej zastosowania. Innym wariantem są tzw. składki preferencyjne (24 miesiące obniżonego zusu) – jednak i tutaj należy sprawdzić czy jakieś sytuacje nie dyskwalifikują nas do skorzystania z tej możliwości.

W kolejnych latach przedsiębiorcy mają także do wyboru mały zus lub duży zus.

W sytuacji, gdy właściciel firmy pracuje równocześnie na etacie i zarabia co najmniej minimalną krajową to w jego przypadku opłacana będzie jedynie składka zdrowotna.

i) Obsługa księgowa

Prowadzenie działalności wymaga sporządzania odpowiednich ewidencji: zakupu, sprzedaży, środków trwałych, wyposażenia, a także składania deklaracji VAT, VAT-UE czy miesięcznych raportów osób ubezpieczonych. Przedsiębiorcy najchętniej zlecają swoją księgowość do biura rachunkowego. Jednak coraz bardziej popularne staje się korzystanie z księgowości internetowej. Koszty obsługi księgowej również wrzucimy w koszty prowadzenia działalności. W ifirma.pl proponujemy oba te rozwiązania: zarówno biuro rachunkowe, gdzie klient ma przypisaną księgową, która zajmuje się wyliczeniami podatków, jak i możliwość samodzielnego wprowadzania swoich dokumentów w opcji księgowości internetowej.

 

Autor ifirma.pl

Magdalena Rojewska

Absolwentka wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Po studiach ze specjalnością z integracji europejskiej przez kilkanaście lat zdobywała doświadczenie w księgowości. Od ponad dekady związana z IFIRMA, gdzie w Biurze Obsługi Klienta pomaga rozwiązywać problemy z ustawami o PIT i VAT.

W swoich tekstach stara się prostym językiem tłumaczyć zagadnienia podatkowe. Najchętniej pochyla się nad tematami związanymi z kosztami w działalności gospodarczej i zeznaniami rocznymi.

Prywatnie: mama dwójki szalonych urwisów, aktywnie udziela się w organizacjach non profit, relaksuje się przy grach logicznych.

Najważniejsze pytania

 1. Jakie są koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej?

  Do podstawowych kosztów rozpoczęcia działalności gospodarczej możemy zaliczyć m.in.:
  • pieczątka
  • czynsz za lokal, pomieszczenie biurowe lub halę produkcyjną,
  • strona internetowa, opłaty za usługi informatyczne czy reklamowe.
 2. Jakie są opłaty urzędowe związane z uruchomieniem działalności?

  Między innymi trzeba liczyś się z opłatami takimi jak:
  • rejestracja szczególnej formy działalności,
  • jako czynny podatnik VAT,
  • zaświadczenie o numerze nadania NIP,
  • zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
Komentarze czytelników
 1. 16 listopada 2020 o 11:35
  r3miza wiejska w3sele to szit

  Bardzo fajny i konkretny artykuł. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie