Blog ifirma.pl

Umowa o dzieło – jak ją napisać?

|
|
3 minut czytania
Umowa o dzieło to wygodna forma współpracy między zamawiającym a wykonującym. Dla bezpieczeństwa najlepiej jest ją spisać, posiłkując się przepisami Kodeksu cywilnego. Dzięki kompleksowej umowie możemy spać spokojnie i nie martwić się ewentualnym sporem sądowym.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Umowy o dzieło, na pierwszy rzut oka kojarzące się ze stosunkiem pracy, w praktyce regulowane są przez przepisy Kodeksu cywilnego (art. 627-646). Najczęściej zawieramy je w formie pisemnej (po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron), choć przepisy wcale tego nie narzucają. Jest to jednak bezpieczne – pod warunkiem, że w umowie zawrzemy wszystko, co niezbędne. Jak napisać umowę o dzieło, żeby nie zabrakło w niej żadnych istotnych informacji?

Jakie dane do umowy o dzieło?

Umowa o dzieło opiera się na wykonaniu dzieła przez przyjmującego na rzecz zamawiającego. Oczywistym jest zatem, że w umowie muszą znaleźć się dokładne oznaczenia stron – imiona, nazwiska, nazwy firm, numery PESEL lub NIP, numery i serie dowodów osobistych, adresy, telefony. Drugi ważny element to samo dzieło – im lepiej zostanie opisane, tym większe szanse na zadowalający efekt, ewentualnie wygranie sporu na drodze sądowej. W odniesieniu do dzieła określamy:

 • cechy szczególne,
 • materiały – w tym kto jest zobowiązany do ich dostarczenia, koszt, jakość, rozliczenie,
 • wynagrodzenie – ryczałtowe lub według kosztorysu (w tym kto będzie zobowiązany do sporządzenia kosztorysu).

Umowa o dzieło a Kodeks cywilny

Poza podstawowymi zapisami Kodeks cywilny przewiduje jeszcze inne aspekty, które mogą być istotne w umowie o dzieło:

 • działania w razie opóźnienia lub złego wykonania dzieła,
 • brak niezbędnej współpracy którejś ze stron,
 • postępowanie gdy odbiorcą dzieła jest konsument,
 • odstąpienie od umowy,
 • przekazanie dzieła wraz z prawami autorskimi,
 • kary umowne,
 • rękojmie etc.

Strony mogą opisać wszystkie szczegóły w umowie, bądź zobowiązać się do ich przestrzegania klauzulą odsyłającą bezpośrednio do kodeksu. Istnieją jednak dwa wyjątki, w których KC przy umowie o dzieło może nie wystarczyć.

Pierwszy dotyczy zapłaty – jeśli jej wysokość nie zostanie określona, KC zakłada zwykłe wynagrodzenie przy typowym dziele danego rodzaju lub wynagrodzenie według nakładu pracy. Warto również określić termin zapłaty – co do zasady, KC zakłada, że upływa on w momencie wydania dzieła (lub części dzieła, jeśli jest ono wykonywane etapami). Jeśli strony ustalą inaczej, konieczne jest zawarcie w umowie informacji o zapłacie.

Drugim wyjątkiem jest gwarancja. Jak wskazuje KC, gwarancja może, ale nie musi zostać udzielona. Jeśli zatem zamawiający chciałby uzyskać taką ochronę, zapis w tej kwestii powinien znaleźć się w umowie o dzieło – dzięki niemu można zastosować przepisy o gwarancji, a w skrajnych przypadkach wnieść sprawę do sądu.

Umowa o dzieło a 50% koszty uzyskania przychodu – zobacz, czy nadal możesz je stosować!

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 3 marca 2021 o 10:48
   Osoba prywatna

   Dzień dobry, mam pytanie czy jeżeli umowa o dzieło zawarta jest z podmiotem zewnętrznym, który wystawia rachunek, to czy wynagrodzenie z tego tytułu firma czy jednostka samorządowa może wpisać na swoją listę płac?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce