Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów BHP, pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy, stosowanych technologii oraz czasu przebywania pracowników w tych pomieszczeniach. Pracodawca powinien zadbać o to, aby pomieszczenia były dobrze oświetlone, miały zapewnioną odpowiednią temperaturę i wymianę powietrza, a także stosowne wymiary. Jakie są więc minimalne wymiary pomieszczenia pracy? Zgodnie z § 19 rozporządzenia na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach stałej pracy powinno przypadać co najmniej 13 metrów sześciennych wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 metry kwadratowe wolnej powierzchni podłogi (niezajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp.).
Wysokość pomieszczenia pracy
Zgodnie z § 20 wysokość pomieszczenia stałej pracy nie może być mniejsza niż:
- 3 m w świetle (jeżeli w pomieszczeniu nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia);
- 3,3 m w świetle (jeżeli w pomieszczeniu prowadzone są prace powodujące występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia).
Podane wysokości mogą być niższe, jeśli w pomieszczeniu zastosuje się klimatyzację, a przedsiębiorca uzyska zgodę państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
Wysokość pomieszczenia może być zatem zmniejszona do 2,5 m w świetle:
- w pomieszczeniu, w którym zatrudnionych jest co najwyżej 4 pracowników, a na każdego z nich przypada co najmniej po 15 metrów sześciennych wolnej objętości pomieszczenia lub w pomieszczeniu usługowym lub produkcyjnym drobnej wytwórczości mieszczącym się
- w budynku mieszkalnym, jeżeli przy wykonywanych pracach nie występują pyły lub substancje szkodliwe dla zdrowia, hałas nie przekracza dopuszczalnych wartości poziomu dźwięku w budynkach mieszkalnych, określonych w Polskich Normach, a na jednego pracownika przypada co najmniej 15 metrów sześciennych wolnej objętości pomieszczenia.
Wysokość może być zmniejszona także do 2,2 m w świetle w: dyżurce, portierni, kantorze, kiosku ulicznym, dworcowym i innym oraz w pomieszczeniu usytuowanym na antresoli otwartej do większego pomieszczenia.
Wysokość pomieszczenia czasowej pracy
Pomieszczenie czasowej pracy powinno mieć co najmniej:
- 2,2 m wysokości w świetle, jeżeli w pomieszczeniu nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia,
- 2,5 m wysokości w świetle, jeżeli w pomieszczeniu prowadzone są prace powodujące występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia.
Pomieszczenie o stropie pochyłym
Jeśli pomieszczeniem pracy jest pomieszczenie o stropie pochyłym, wszystkie wymienione powyżej wymagania należy stosować do średniej wysokości pomieszczenia. W najniższym miejscu (licząc od poziomu podłogi do najniżej położonej części konstrukcyjnej sufitu) wysokość pomieszczenia nie może być mniejsza w świetle niż 1,9 m.