Blog ifirma.pl

Niezapłacona faktura w kosztach – brak obowiązku dokonywania korekty od 2016 roku

|
|
2 minut czytania
Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 roku o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, uchylony został art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnoszący się do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów w związku z nieuregulowaniem faktury w terminie. Zmiana weszła w życie od 1 stycznia 2016 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 roku o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, uchylony został art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnoszący się do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów w związku z nieuregulowaniem faktury w terminie. Zmiana weszła w życie od 1 stycznia 2016 roku.

Niezapłacona faktura

Do końca 2015 roku na podstawie ww. przepisu w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (lub innego dokumentu, który jest podstawą do zaksięgowania wydatku) i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od upływu terminu płatności, podatnik był zobowiązany do zmniejszenia kosztów o kwotę wynikającą z tych dokumentów. Jeżeli termin płatności był dłuższy niż 60 dni, zmniejszenia o którym mowa dokonywało się z upływem 90 dni od daty zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie został uregulowany do tego terminu. Jeżeli po dokonaniu zmniejszenia, zobowiązanie następnie zostało uregulowane, podatnik w miesiącu, w którym dokonał zapłaty, zwiększał koszty uzyskania przychodów o kwotę dokonanej korekty. Przepis, o którym mowa nie obejmował zobowiązań podatkowych, dlatego też nie miał zastosowania do podatku od nieruchomości, rozliczanego w dacie wydania decyzji (bez względu na terminy jego płatności). Mechanizm korekty kosztów przy braku terminowej zapłaty miał ograniczyć zatory płatnicze w rozliczeniach z kontrahentami. W rezultacie przysporzył podatnikom wiele problemów związanych chociażby z wdrożeniem nowych funkcji w programach księgowych oraz dodatkowym obowiązkiem kontrolowania płatności.

Od 1 stycznia 2016 roku podatnicy nie są już zobligowani do korygowania kosztów w związku z niezapłaceniem faktury w terminie.

Brak obowiązku korekty dotyczy również dokumentów kosztowych zaksięgowanych w ubiegłym roku, których przeterminowanie przypada na bieżący rok. Natomiast uregulowanie faktury w bieżącym roku, której przeterminowanie nastąpiło w ubiegłym roku daje prawo do ponownego ujęcia wydatku po stronie kosztów bieżącego roku. Dotyczy to również płatności ratalnych, opłacanych zgodnie z ustalonym harmonogramem.   Autor: Iwona Derbisz – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Autor ifirma.pl

Iwona Derbisz

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie