Nota obciążeniowa – kiedy stosować?

nota obciążeniowa - kiedy stosować?

Nota obciążeniowa, jako dokument spotykany w obrocie gospodarczym znacznie rzadziej, niż faktura, może wzbudzać niepewność co do księgowania przez przedsiębiorcę. Tymczasem jest to prosty w użyciu dowód księgowy, dokumentujący takie przychody lub koszty, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

nota obciążeniowa

Nota obciążeniowa – kiedy ją stosować?

Noty obciążeniowej – określanej także jako księgowa – używa się w sytuacji, kiedy chcemy obciążyć kontrahenta, a dana transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT.

Najczęściej dotyczy to:

 • Naliczenia odsetek za opóźnienie w płatnościach lub kar umownych
 • Obciążenia pracownika kosztami kar bądź wyrządzonych szkód
 • Przenoszenia na nabywcę kosztów, które nie podlegają VAT.

Nota obciążeniowa - kiedy stosować

Warto zauważyć, że nota księgowa dotyczy pozostałych kosztów, a nie tych wynikających z podstawowej działalności firmy. Dlatego też nie jest możliwe zastąpienie notą księgową:

 • Faktur, wystawianych przez podatników korzystających ze zwolnienia z VAT – sprzedaż towarów lub usług korzysta tu ze zwolnienia, ale co do zasady podlega przepisom ustawy o VAT
 • Refaktur, za pomocą których zakupione usługi lub towary przenoszone są na kontrahenta.

Nota księgowa – w jakiej formie?

Przepisy, na których opiera się księgowość uproszczona, zasadniczo nie określają elementów niezbędnych w nocie księgowej. Dlatego też w tym wypadku można posiłkować się przepisami Ustawy o rachunkowości, zgodnie z którą dowód księgowy powinien zawierać przynajmniej:

 • Określenie rodzaju dowodu i numeru identyfikacyjnego
 • Określenie stron – nazw i adresów – stron operacji
 • Opis operacji
 • Wartość
 • Datę operacji oraz – jeśli jest inna – datę sporządzenia dowodu.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Nota obciążeniowa i nota księgowa czy to, to samo?

  Tak – określeń tych można używać zamiennie.

 2. 🔸Tak – określeń tych można używać zamiennie.

  Nota obciążeniowa ma zastosowanie w sytuacji, gdy chcemy obciążyć kontrahenta, a dana transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT. Są to najczęściej sytuacje takie jak:

  • naliczenia odsetek za opóźnienie płatności
  • obciążenia pracownika kosztami np. za wyrządzone szkody
  • niepodlegające VAT koszty, przenoszone na nabywcę

 3. 🔸Nota księgowa w jakiej powinna być formie?

  Nie ma jasno określonych elementów jakie nota księgowa powinna zawierać. W tym przypadku zastosowanie mają przepisy ustawy o rachunkowości i określone elementy jakie powinien zawierać każdy dowód księgowy. Są to między innymi:

  • rodzaj dowodu i jego numer identyfikacyjny
  • określenie stron operacji
  • wartość operacji
  • data operacji

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość