Blog ifirma.pl

Nowe oznaczenie IED – kiedy stosować?

|
|
2 minut czytania
Słyszałeś o pakiecie VAT e-commerce? Sprawdź, kiedy trzeba będzie stosować oznaczenie IED.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jeżeli chodzi o zmianę przepisów w podatku VAT, to chyba wszyscy się zgodzimy, że tutaj nie można się nudzić. Od dłuższego czasu czytamy i piszemy o głośnym pakiecie VAT e-commerce. Zmiana ustawy o podatku VAT została w końcu opublikowana w dniu 28.06.2021 r. i zaczyna obowiązywać od 1 lipca 2021 r. Wejście w życie nowych przepisów oznacza również nowe obowiązki dla niektórych przedsiębiorców. Dzisiaj opiszemy kiedy stosuje się oznaczenie IED.

Sprzedaż przez interfejsy elektroniczne

Pod pojęciem interfejsu elektronicznego kryje się dowolne urządzenie lub oprogramowanie pozwalające na nawiązanie kontaktu pomiędzy sprzedawcą a dokonującym zakupu. Jest to pojęcie bardzo szerokie i obejmuje m.in.:

 • strony internetowe,
 • portale elektroniczne,
 • platformy handlowe,
 • interfejsy oprogramowania aplikacji (API).

Zmiana od 1 lipca 2021 roku

Do 30 czerwca 2021 r. sprzedaż z kraju trzeciego przez interfejsy elektroniczne na rzecz konsumentów towarów o wartości nieprzekraczającej 150 euro nie była objęta obowiązkiem rozliczania podatku VAT. To się jednak zmieniło i od 1 lipca 2021 r. w przypadku dostawy towarów przez interfejsy elektroniczne będzie objęta obowiązkiem rozliczania podatku VAT. Ten obowiązek obejmie właścicieli interfejsów elektronicznych.

Oznaczenie IED w JPK_V7

Procedura oznaczania IED będzie obejmowała te podmioty, które ułatwiają korzystanie z interfejsu elektronicznego (IE) w celu umożliwienia kontaktu pomiędzy nabywcą i dostawcą, który oferuje towary na sprzedaż poprzez platformę i w konsekwencji dochodzi do transakcji sprzedaży przez IE. Oznaczenie IED będzie obejmowało podmioty:

 • które nie mają siedziby działalności gospodarczej w Unii Europejskiej,
 • dostawy towarów realizowane są na rzecz konsumentów w UE,
 • które nie są zarejestrowane do procedury IOSS lub OSS.

Jeżeli taka firma zarejestruje się do procedury szczególnej IOSS lub OSS w jakimkolwiek kraju unijnym, nie będzie miała obowiązku stosowania oznaczenia IED.

Oznaczenie IED dotyczy transakcji:

 • wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO),
 • innej niż WSTO sprzedaży towarów.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie