Blog ifirma.pl

Otrzymana zaliczka a rozliczenie podatkowe

|
Otrzymując zaliczkę przedsiębiorca powinien pamiętać o wystawieniu faktury zaliczkowej i właściwym opodatkowaniu wpływu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Otrzymując zaliczkę przedsiębiorca powinien pamiętać o wystawieniu faktury zaliczkowej i właściwym opodatkowaniu wpływu.

Zaliczka a podatek dochodowy

Zasadniczo przychód rozpoznajemy, gdy dojdzie do:

 • wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego albo wykonania usługi
 • wystawienia faktury lub
 • uregulowania należności,

w zależności od tego, co zdarzyło się pierwsze.

Jednak w przypadku uregulowania należności wystąpi istotny wyjątek – jeśli otrzymamy zaliczkę na poczet przyszłych dostaw towarów i usług, nie mamy do czynienia z przychodem – a tym samym nie odprowadzamy jeszcze podatku dochodowego. Dopiero w momencie, gdy dostarczymy towar lub wykonamy usługę, której dotyczyła zaliczka, wykażemy przychód podlegający opodatkowaniu PIT.

Uwaga!

Przedsiębiorcy ewidencjonujący sprzedaż na kasie fiskalnej mogą stosować wyjątek – traktować jako przychód zaliczki płacone przez osoby fizyczne. Ułatwia to ewidencję i wyklucza konieczność korygowania paragonów. Warunkiem jest zgłoszenie takiego wyboru do właściwego urzędu skarbowego w terminie:

 • do 20 stycznia nowego roku – jeśli korzystamy już z kasy, lub
 • do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaczęliśmy ewidencję za pomocą kasy – dla nowych użytkowników kas.

Zaliczka a VAT

Czynni podatnicy VAT otrzymując zaliczkę powinni pamiętać, że generalnie jest ona rozliczana inaczej niż w przypadku PIT. Zgodnie z przepisami Ustawy o VAT, jeśli przedsiębiorca otrzyma zaliczkę przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi, to już w tym momencie powstanie u niego obowiązek podatkowy w VAT.

Przykład.

Przedsiębiorca otrzymał zamówienie na towar o wartości 300 zł netto. W maju otrzymał zaliczkę na całe zamówienie, w kwocie 369 zł brutto. Towar dostarczył kontrahentowi w czerwcu – zatem:

 • VAT należny, 69 zł – rozliczony i opłacony w deklaracji za maj (faktura zaliczkowa)
 • Przychód, 300 zł – zaksięgowany i rozliczony w PIT w czerwcu
Uwaga!

Zgodnie z opinią organów skarbowych, wpływ może być potraktowany jako zaliczka wyłącznie w sytuacji, gdy jesteśmy w stanie określić przynajmniej rodzaj transakcji i właściwą stawkę VAT. Zasadniczo jeśli zapłata nie dotyczy konkretnego zamówienia, nie powinno się traktować jej jako zaliczki i rozliczać na jej podstawie podatku VAT. Z powodu braku szczegółowych regulacji prawnych w tym zakresie warto każdy wątpliwy przypadek skonsultować z Krajową Informacją Skarbową albo urzędem skarbowym.

Podczas rozliczania wpływu istotne jest, że nie każda wpłata dokonana przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi będzie stanowiła zaliczkę – zasady takiego rozróżnienia zostały wyjaśnione w artykule.

Czy wiesz, jak księgować faktury zaliczkowe i końcowe, gdy to ty jesteś nabywcą? Sprawdź instrukcję!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie