Otrzymana zaliczka a rozliczenie podatkowe

split payment a pro forma

Otrzymując zaliczkę przedsiębiorca powinien pamiętać o wystawieniu faktury zaliczkowej i właściwym opodatkowaniu wpływu.

Otrzymując zaliczkę przedsiębiorca powinien pamiętać o wystawieniu faktury zaliczkowej i właściwym opodatkowaniu wpływu.

Zaliczka a podatek dochodowy

Zasadniczo przychód rozpoznajemy, gdy dojdzie do:

  • wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego albo wykonania usługi
  • wystawienia faktury lub
  • uregulowania należności,

w zależności od tego, co zdarzyło się pierwsze.

Jednak w przypadku uregulowania należności wystąpi istotny wyjątek – jeśli otrzymamy zaliczkę na poczet przyszłych dostaw towarów i usług, nie mamy do czynienia z przychodem – a tym samym nie odprowadzamy jeszcze podatku dochodowego. Dopiero w momencie, gdy dostarczymy towar lub wykonamy usługę, której dotyczyła zaliczka, wykażemy przychód podlegający opodatkowaniu PIT.

Uwaga!

Przedsiębiorcy ewidencjonujący sprzedaż na kasie fiskalnej mogą stosować wyjątek – traktować jako przychód zaliczki płacone przez osoby fizyczne. Ułatwia to ewidencję i wyklucza konieczność korygowania paragonów. Warunkiem jest zgłoszenie takiego wyboru do właściwego urzędu skarbowego w terminie:

  • do 20 stycznia nowego roku – jeśli korzystamy już z kasy, lub
  • do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaczęliśmy ewidencję za pomocą kasy – dla nowych użytkowników kas.

Zaliczka a VAT

Czynni podatnicy VAT otrzymując zaliczkę powinni pamiętać, że generalnie jest ona rozliczana inaczej niż w przypadku PIT. Zgodnie z przepisami Ustawy o VAT, jeśli przedsiębiorca otrzyma zaliczkę przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi, to już w tym momencie powstanie u niego obowiązek podatkowy w VAT.

Przykład.

Przedsiębiorca otrzymał zamówienie na towar o wartości 300 zł netto. W maju otrzymał zaliczkę na całe zamówienie, w kwocie 369 zł brutto. Towar dostarczył kontrahentowi w czerwcu – zatem:

  • VAT należny, 69 zł – rozliczony i opłacony w deklaracji za maj (faktura zaliczkowa)
  • Przychód, 300 zł – zaksięgowany i rozliczony w PIT w czerwcu
Uwaga!

Zgodnie z opinią organów skarbowych, wpływ może być potraktowany jako zaliczka wyłącznie w sytuacji, gdy jesteśmy w stanie określić przynajmniej rodzaj transakcji i właściwą stawkę VAT. Zasadniczo jeśli zapłata nie dotyczy konkretnego zamówienia, nie powinno się traktować jej jako zaliczki i rozliczać na jej podstawie podatku VAT. Z powodu braku szczegółowych regulacji prawnych w tym zakresie warto każdy wątpliwy przypadek skonsultować z Krajową Informacją Skarbową albo urzędem skarbowym.

Podczas rozliczania wpływu istotne jest, że nie każda wpłata dokonana przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi będzie stanowiła zaliczkę – zasady takiego rozróżnienia zostały wyjaśnione w artykule.

Czy wiesz, jak księgować faktury zaliczkowe i końcowe, gdy to ty jesteś nabywcą? Sprawdź instrukcję!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość