Otrzymana zaliczka a rozliczenie podatkowe

split payment a pro forma

Otrzymując zaliczkę przedsiębiorca powinien pamiętać o wystawieniu faktury zaliczkowej i właściwym opodatkowaniu wpływu.

Otrzymując zaliczkę przedsiębiorca powinien pamiętać o wystawieniu faktury zaliczkowej i właściwym opodatkowaniu wpływu.

Zaliczka a podatek dochodowy

Zasadniczo przychód rozpoznajemy, gdy dojdzie do:

  • wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego albo wykonania usługi
  • wystawienia faktury lub
  • uregulowania należności,

w zależności od tego, co zdarzyło się pierwsze.

Jednak w przypadku uregulowania należności wystąpi istotny wyjątek – jeśli otrzymamy zaliczkę na poczet przyszłych dostaw towarów i usług, nie mamy do czynienia z przychodem – a tym samym nie odprowadzamy jeszcze podatku dochodowego. Dopiero w momencie, gdy dostarczymy towar lub wykonamy usługę, której dotyczyła zaliczka, wykażemy przychód podlegający opodatkowaniu PIT.

Uwaga!

Przedsiębiorcy ewidencjonujący sprzedaż na kasie fiskalnej mogą stosować wyjątek – traktować jako przychód zaliczki płacone przez osoby fizyczne. Ułatwia to ewidencję i wyklucza konieczność korygowania paragonów. Warunkiem jest zgłoszenie takiego wyboru do właściwego urzędu skarbowego w terminie:

  • do 20 stycznia nowego roku – jeśli korzystamy już z kasy, lub
  • do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaczęliśmy ewidencję za pomocą kasy – dla nowych użytkowników kas.

Zaliczka a VAT

Czynni podatnicy VAT otrzymując zaliczkę powinni pamiętać, że generalnie jest ona rozliczana inaczej niż w przypadku PIT. Zgodnie z przepisami Ustawy o VAT, jeśli przedsiębiorca otrzyma zaliczkę przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi, to już w tym momencie powstanie u niego obowiązek podatkowy w VAT.

Przykład.

Przedsiębiorca otrzymał zamówienie na towar o wartości 300 zł netto. W maju otrzymał zaliczkę na całe zamówienie, w kwocie 369 zł brutto. Towar dostarczył kontrahentowi w czerwcu – zatem:

  • VAT należny, 69 zł – rozliczony i opłacony w deklaracji za maj (faktura zaliczkowa)
  • Przychód, 300 zł – zaksięgowany i rozliczony w PIT w czerwcu
Uwaga!

Zgodnie z opinią organów skarbowych, wpływ może być potraktowany jako zaliczka wyłącznie w sytuacji, gdy jesteśmy w stanie określić przynajmniej rodzaj transakcji i właściwą stawkę VAT. Zasadniczo jeśli zapłata nie dotyczy konkretnego zamówienia, nie powinno się traktować jej jako zaliczki i rozliczać na jej podstawie podatku VAT. Z powodu braku szczegółowych regulacji prawnych w tym zakresie warto każdy wątpliwy przypadek skonsultować z Krajową Informacją Skarbową albo urzędem skarbowym.

Podczas rozliczania wpływu istotne jest, że nie każda wpłata dokonana przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi będzie stanowiła zaliczkę – zasady takiego rozróżnienia zostały wyjaśnione w artykule.

Czy wiesz, jak księgować faktury zaliczkowe i końcowe, gdy to ty jesteś nabywcą? Sprawdź instrukcję!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość