Blog ifirma.pl

Paczki świąteczne odebrane po wypłacie grudniowego wynagrodzenia – jak je prawidłowo rozliczyć?

|
|
4 minut czytania
Przekazałeś pracownikom paczki świąteczne po wypłacie grudniowego wynagrodzenia? Zobacz, w jaki sposób powinno to zostać rozliczone.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Niektórzy pracodawcy przekazują swoim pracownikom paczki, najczęściej z okazji zbliżających się świąt. W takich przypadkach w następnej kolejności rodzi się pytanie, w jaki sposób powinny zostać takie paczki rozliczone na gruncie podatkowym i składkowym. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, w jaki sposób prawidłowo rozliczyć przekazanie paczek pracownikom po wypłacie grudniowego wynagrodzenia.

Paczki przekazywane pracownikom na gruncie rozliczeń podatkowych i składkowych

Pracodawca może przekazać paczki z różnych okazji, najbardziej popularne są chyba paczki ofiarowywane przy okazji świąt Bożego Narodzenia. Jest to niewątpliwie miły gest ze strony przedsiębiorcy, ale pozostaje jeszcze prawidłowe rozliczenie takiego prezentu na gruncie obowiązujących przepisów. Chodzi przede wszystkim o ustalenie czy będzie to stanowiło dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu i oskładkowaniu. W pierwszej kolejności należy ustalić z jakich środków zostały sfinansowane paczki.

Źródła finansowania paczek:
Z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS)
Ze środków obrotowych, tj. takich z których finansowana jest bieżąca działalność firmy
 
Na temat opodatkowania i składek ZUS od świadczeń pracowniczych przyznawanych z ZFŚS pisaliśmy obszernie na łamach podlinkowanej publikacji.
 

Nas będzie interesowała zasada rozliczania paczek świątecznych zakupionych ze środków obrotowych, co do której obowiązują nieco odmienne przepisy.

Zakup paczek ze środków obrotowych firmy
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Składki ZUS
Zgodnie z ustawą o PIT za przychód ze stosunku pracy uważa się m.in. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, a także wartość innych nieodpłatnych świadczeń. Oznacza to, że otrzymane paczki z okazji świąt znajdą się w przychodzie do opodatkowania na takich samych zasadach jak pozostałe składniki wynagrodzenia Natomiast zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wartość pieniężną świadczeń w naturze ustala się w wysokości cen zakupu, jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy. Paczki świąteczne będą również oskładkowane
Zakup paczek ze środków obrotowych firmy znajdzie się w podstawie do naliczenia zaliczki na podatek dochodowy i będą od takiego świadczenia naliczone również składki ZUS

Wiemy już, że wartość paczki świątecznej powinna się znaleźć w podstawie do opodatkowania i oskładkowania, co jednak jeśli w danym miesiącu nie ma już wypłaty wynagrodzeń.

Paczki świąteczne odebrane po wypłacie grudniowego wynagrodzenia – jak je prawidłowo rozliczyć?

Część przedsiębiorców stosuje praktykę wypłaty wynagrodzenia do 10 dnia następnego miesiąca. Sprawy się komplikują na przełomie roku, kiedy to wypłata wynagrodzenia za grudzień jest dokonywana 10 stycznia kolejnego roku. Rozliczenie zaliczki na podatek dochodowy i składki ZUS będą regulowane już w kolejnym roku podatkowym. W omawianej przez nas sytuacji przychód z tytułu otrzymanej paczki świątecznej powstał w grudniu, z tym że miało to miejsce już po wypłacie wynagrodzenia za listopad w terminie do 10 grudnia. Sprawa się komplikuje, ponieważ pracodawca nie ma już z czego pobrać zaliczki na podatek dochodowy, jak również składek ZUS w części pracownika.

W przypadku, gdy paczki świąteczne zostaną odebrane po wypłacie grudniowego wynagrodzenia można przyjąć następujący tryb postępowania:
Pracodawca w imiennej informacji PIT-11 za dany rok powinien wykazać przychód z uwzględnieniem wartości paczki świątecznej. W składanym zeznaniu rocznym pracownik będzie musiał dopłacić podatek dochodowy
Naliczyć składki ZUS w części pracownika i pracodawcy za grudzień w deklaracji składanej w kolejnym roku. Jeżeli chodzi o składki ZUS, które powinien zapłacić pracownik, pracodawca może zażądać zwrotu tych składek

Podsumowanie

Jeżeli pracownicy otrzymują jakiekolwiek dodatkowe świadczenia, benefity pracodawca dla swojego dobra powinien odpowiednio wcześniej przeanalizować temat rozliczenia na gruncie zarówno przepisów podatkowych, jak i składkowych. Dzięki temu uniknie niepotrzebnych emocji w okresie, kiedy taka okoliczność będzie miała miejsce. Co do zasady wszelkiego rodzaju przychody otrzymane przez pracownika, czy to w wymiarze pieniężnym czy innym najczęściej znajdą się w podstawie do opodatkowania, chyba że korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od podatku, ale o tym jest mowa wprost w ustawie o PIT. Wyjątkiem są jeszcze rozliczenia przychodów z tytułu świadczeń wypłacanych z ZFŚS, podobnie jest z rozliczaniem składek ZUS z tego tytułu. Jeżeli z przepisów nie będzie wynikało wprost, że dane świadczenie może korzystać ze zwolnienia, to należy obliczyć, pobrać i odprowadzić składki do ZUS. Prostowanie pomyłek w rozliczeniu na późniejszym etapie może być problematyczne i czasochłonne.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie