Co to jest opłata prolongacyjna?

Rozłożenie na raty lub odroczenie terminu spłaty podatku jest rozwiązaniem, które może pomóc przedsiębiorcy w cięższej sytuacji finansowej. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest opłata prolongacyjna zamiast odsetek – warto zatem wiedzieć, na czym polega.

Opłata prolongacyjna – odszkodowanie dla budżetu

Przedsiębiorca, który nie spłacił zobowiązania podatkowego w terminie lub próbuje spłacać je na raty na własną rękę (bez porozumienia z organem podatkowym), naraża się na odsetki za zwłokę. Jeśli jednak urząd skarbowy przyzna podatnikowi ulgę w spłacie w formie odroczenia terminu płatności lub rozłożenia zobowiązania podatkowego na raty, odsetki nie będą już wymagane. Jednakże ulga dla podatnika jest jednocześnie stratą dla fiskusa, do którego nie wpłyną już odsetki. Dlatego też do kwoty zobowiązania podatkowego doliczana jest opłata prolongacyjna, czyli opłata za prolongowanie terminu płatności podatku. W przeciwieństwie do odsetek, opłata ta może stanowić koszt uzyskania przychodu. Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Co to jest opłata prolongacyjna?
Uwaga!
Opłata prolongacyjna może nie być wymagana, jeżeli zaległość podatnika wynika z klęski żywiołowej lub wypadku losowego. Czasem jest ona zniesiona także przy postępowaniu układowym.
Księgowość Internetowa – 3 miesiące za darmo Co to jest opłata prolongacyjna?

Jak liczyć opłatę prolongacyjną?

Opłatę prolongacyjną wylicza się za okres:
  • Od dnia następującego po dniu przyznania ulgi do terminu odroczonej spłaty lub terminu ostatniej raty podatku – jeśli zobowiązanie nie było jeszcze przeterminowane,
  • Od dnia następującego po dniu złożenia wniosku do terminu odroczonej spłaty lub terminu ostatniej raty podatku – jeśli zobowiązanie było już przeterminowane.
Program do faktur – Darmowe konto Co to jest opłata prolongacyjna?
Uwaga!
Gdy wniosek o ulgę dotyczy zobowiązania przeterminowanego, za okres od terminu zapłaty do dnia złożenia wniosku podatnik powinien zapłacić standardowe odsetki. Jeżeli zobowiązanie nie było jeszcze przeterminowane, odsetki nie będą występowały.

Wysokość opłaty prolongacyjnej jest obliczana przez organ skarbowy na podstawie wzoru:

OP = (KG * St * DP) / 365

gdzie:

OP – opłata prolongacyjna

KG – kwota główna zobowiązania

St – stawka prolongaty, równa obniżonej stawce odsetek budżetowych (obecnie 4%)

DP – liczba dni których dotyczy prolongata.

Informacja o kwocie prolongaty do zapłaty jest przekazywana podatnikowi wraz z decyzją o przyznaniu ulgi.

Przykład.

Przedsiębiorca posiada zaległość podatkową z tytułu VAT za czerwiec 2018 r. w wysokości 20.000 zł. 14 września złożył do urzędu skarbowego wniosek o odroczenie terminu płatności podatku. Organ skarbowy zgodził się na odroczenie do 30 listopada 2018 r.

Przedsiębiorca będzie zobowiązany do opłacenia odsetek za 50 dni – okres od 26 lipca (dzień po dniu powstania zaległości podatkowej) do 14 września 2018 r. (dzień złożenia wniosku) – odsetki wynoszą 8%.

Odsetki = (20.000 zł * 8% * 50 dni) / 365 dni = 219,18 zł

Opłata prolongacyjna będzie natomiast wymagana za 76 dni – od 15 września (dnia po złożeniu wniosku) do 30 listopada 2018 r. (terminu zapłaty zobowiązania)

▲ wróć na początek

Opłata prolongacyjna = (20.000 zł * 4% * 76 dni) / 365 = 166,58 zł.

Źle wyliczony podatek? Sprawdź, jak skorygować zaliczkę na PIT w trakcie roku podatkowego!
 

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Dzielimy się wiedzą nie tylko na blogu

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI