Rzecznik Praw Przedsiębiorców (RPP) w Czarnej Księdze Obciążeń Przedsiębiorców dzieli je na trzy grupy: obowiązki związane z prowadzeniem firmy, relacje przedsiębiorcy z urzędami, zmiany prawa. Poniżej cytujemy wypowiedzi RPP z omawianych obszarów w prezentacji.
Wynagrodzenie chorobowe
“Wynagrodzenie chorobowe za czas niezdolności pracownika do pracy trwające do 33 dni jest finansowane ze środków pracodawcy. Można powiedzieć, że w Polsce znaczący ciężar kosztów zwolnień pokrywają pracodawcy, pomimo że pracownik płaci ubezpieczenie chorobowe do ZUS.”
Dzień wolny dla pracownika za święto w sobotę
“Pracodawca zobowiązany jest do oddania pracownikowi tych ośmiu godzin w innym dniu, czyli udzielenia dnia wolnego. Dotyczy to pracowników pracujących od poniedziałku do piątku, kiedy sobota jest dla nich dniem wolnym od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Jeśli natomiast pracownik wykonuje pracę w sobotę (zgodnie z harmonogramem i ustalonym systemem czasu pracy), po prostu tego dnia ma wolne z uwagi na święto. Koszty tego niczym nieuzasadnionego „urlopu” ponoszą pracodawcy.”
Dwa dni wolne dla honorowych krwiodawców
Do niedawna przysługiwał jeden dzień wolnego za oddanie krwi. Od kwietnia 2023, pracownikowi przysługują już dwa dni zwolnienia z pracy. Więcej o tym pisaliśmy w artykule: Wolne za oddanie krwi dla pracownika i dla przedsiębiorcy.
Urlop wypoczynkowy należny za czas urlopu macierzyńskiego
“Korzystanie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego nie ma wpływu na urlop wypoczynkowy. Podczas rocznej nieobecności w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w takim wymiarze jakby pracował. Koszty tego urlopu za urlop obciążają pracodawcę”.
Krótszy czas pracy matek karmiących
“Nie ma żadnych ograniczeń czasowych do korzystania przez pracownicę z prawa do przerw na karmienie dziecka piersią. Przepis nie uzależnia tego ani od wieku dziecka, ani od udowodnienia faktu jego karmienia w ten sposób. Koszty ponosi pracodawca”.
Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej
Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w wymiarze 2 dni lub 16 godzin przysługuje w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Za czas tego zwolnienia pracownikowi przysługuje 50% wynagrodzenia za pracę.
Wymogi biurokratyczne dotyczące MŚP
“(…) Obowiązki nieustannego raportowania do różnych instytucji, konieczność zgłaszania umów o dzieło do ZUS w terminie 7 dni oraz inne wymogi – to czynniki, które w znacznym stopniu utrudniają funkcjonowanie przedsiębiorcom.
Raportowanie marnowanej żywności
Sprzedawca żywności spełniający pewne kryteria (przedstawiliśmy je w podlinkowanym artykule) “zobowiązany jest do składania corocznie sprawozdania o marnowanej żywności do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności w zakresie sprzedaży żywności. Sprawozdanie zawiera dane o całkowitej masie marnowanej żywności w danym roku oraz o wysokości należnej opłaty za marnowanie żywności, wraz ze wskazaniem wysokości opłaty, która zostanie wpłacona do funduszu.”
Wynagrodzenie za czas oddelegowania do pracy na rzecz związków zawodowych
“pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy”.
Odprawa dla pracownika powołanego do terytorialnej służby wojskowej
“pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby.
Co się wiąże z powołaniem pracownika do wojska przeczytasz w artykule: Pracownik powołany do wojska – prawa i obowiązki pracodawcy.
Podatek od nieruchomości w okresie zawieszenia działalności gospodarczej
“W okresie zawieszenia działalności grunty czy budynki należące do przedsiębiorcy nadal podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości z zastosowaniem stawki właściwej dla przedmiotów opodatkowania związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (…) sam fakt zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nie powoduje utraty statusu przedsiębiorcy przez podatnika i nie może mieć w związku z tym wpływu na wysokość podatku od nieruchomości (…) O tym, czy dana nieruchomość pozostaje związana z działalnością gospodarczą nie przesądza to, czy działalność ta jest w danym obiekcie faktycznie i w danym czasie prowadzona.
Pełne opracowanie Czarnej Księgi Obciążeń Przedsiębiorców sznajdziemy na stronie Rzecznika MŚP.