Przedsiębiorcy mają sporo różnych obowiązków wobec fiskusa. Z roku na rok wprowadzane są nowe rozwiązania, które najczęściej wiążą się z dodatkowymi czynnościami. W dzisiejszej publikacji napiszemy o obowiązku wysyłania ewidencji podatkowych, jakim zostaną objęci przedsiębiorcy od 2023 roku.
Jakie pliki JPK mają obowiązek przesyłać przedsiębiorcy do końca 2022 roku?
Najbardziej popularny obowiązek, jaki się kojarzy z przesyłaniem pliku JPK wiąże się z rozliczaniem podatku VAT – JPK_V7. Istnieją również inne struktury plików, które mogą być przesyłane na żądanie organu podatku podatkowego, przykładowo takie jak: JPK_PKPiR, JPK_FA, JPK_EWP, JPK_WB, ale nie ma jeszcze bezwzględnego obowiązku ich przekazywania. Możliwość ich przesłania mają tylko tacy przedsiębiorcy, którzy prowadzą zapisy księgowe z wykorzystaniem programów księgowych w formie elektronicznej, a w dalszymi ciągu nie jest zabronione prowadzenie PKPiR, czy ewidencji przychodów w postaci papierowej. To się jednak zmieni od 2023 roku.
Obowiązek wysyłania ewidencji podatkowych do urzędu od 2023 roku
W ustawie o Polskim Ładzie nałożono obowiązek prowadzenia ewidencji podatkowych przy użyciu programów komputerowych, a także konieczność ich przesyłania w formie ustrukturyzowanej.
W jakich terminach trzeba będzie wysyłać ewidencje podatkowe od 2023 roku?
Obowiązek wysyłania ewidencji podatkowych będzie istniał już w trakcie roku podatkowego. Poniższe terminy odnoszą się zarówno do przedsiębiorców, którzy prowadzą PKPiR, jak i ewidencję przychodów, jeżeli wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Po zakończeniu roku podatkowego księgi będą przesyłane w terminie do upływu terminu dla złożenia zeznania za rok podatkowy, będzie to odpowiednio:
- koniec lutego w przypadku ryczałtu,
- 30 kwietnia w przypadku prowadzenia PKPiR.
Co oznaczają te zmiany dla przedsiębiorców?
Wprowadzane zmiany idą już w sposób jednoznaczny w kierunku wprowadzenia obowiązku prowadzenia wszystkich ewidencji podatkowych w programach księgowych, które zapewnią ewidencjonowanie w odpowiedniej strukturze. Organy podatkowe będą miały do dyspozycji wszystkie szczegółowe dane związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Od 2023 roku nie będzie już w takim razie możliwości prowadzenia zapisów w postaci papierowej.