VAT w Danii - omówione zagadnienia:
Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.
Dania wprowadziła VAT (a więc podatek od wartości dodanej) już w 1967 roku. Zdecydowano wówczas o wycofaniu wcześniejszego systemu podatku od sprzedaży. Obecnie duński VAT znany jest lokalnie jako Merværdiafgiftsloven (Momsloven).
Ustawa z 1994 roku, którą wprowadzono w Danii, zawiera przepisy dotyczące miejscowego podatku VAT. Kolejne wskazówki oraz wszelkiego rodzaju poprawki czy nowelizacje publikowane są w kwartalnych biuletynach. Wydaje je duński Centralny Urząd Ceł i Podatków.
Europejska Dyrektywa VAT, podobnie jak wśród pozostałych państw członkowskich UE, jest podstawą wdrażania przepisów dotyczących podatku VAT w Danii. Reguluje się w ten sposób ramy duńskiej rejestracji VAT, a także wszelkich deklaracji, zgodności, Intrastat i innych powiązanych deklaracji.
Czy powinieneś zarejestrować się do duńskiego VAT?
Dostarczając towary lub świadcząc usługi lokalnie, duńskie władze mogą wymagać od danej firmy (nie będącej rezydentem) rejestracji na poczet duńskiego podatku VAT. Sytuacje, w których taki proces jest niezbędny są typowe dla większości krajów UE i dotyczą:
- importu towarów przez Danię w obrębie Unii Europejskiej,
- kupna i sprzedaży (handlu) towarów na terenie Danii,
- sprzedaży zmagazynowanego towaru poprzez wykorzystanie magazynów konsygnacyjnych,
- wysyłki (sprzedaży) lub nabycia (zakupu) towarów pochodzących z któregoś z innych krajów UE,
- sprzedaży internetowej towarów konsumentom z innego kraju,
- organizacji i prowadzenia płatnych konferencji, imprez na żywo, wystaw itp.
- firm nie podlegających opodatkowaniu VAT, jednocześnie prowadzącym działalność w Danii w ramach zasady odwrotnego obciążenia, samodzielnej dostawy towarów.
Od kiedy UE wprowadziła w 2010 roku pakiet VAT, rejestracja jest konieczna wyłącznie w przypadku ograniczonej liczby przypadków.
Dostarczając duńskim konsumentom usługi elektroniczne, nadawcze lub komunikacyjne, obowiązuje w ramach systemu MOSS. Złożona deklaracja obejmuje wszystkie 27 państw członkowskich. Jednak od 01.07.2021 MOSS zostaje zastąpiona OSS – więcej informacji na ten temat w tekście:
Zmiana rozliczania w procedurze MOSS na OSS.
Duńskie stawki VAT
Każda zagraniczna firma musi stosować duńskie stawki podatku VAT, jeżeli są zarejestrowane w Danii. W momencie, gdy przedsiębiorca nie dopełni tego obowiązku, firma będzie zobowiązana do zapłaty VAT w niepełnej wysokości. Unia Europejska ustala ramy tych stawek (np. w przypadku minimalnej stawki wynoszącej 15%). Dania ma jednak swobodę w ustalaniu standardowej stawki, a także większości stawek obniżonych.
Zgodność z duńskim podatkiem VAT
Firmy zagraniczne, które nie są zarejestrowane w Danii jako rezydenci podatkowi, objęte są szeregiem zasad, których muszą przestrzegać. Tyczy się to zakresu prowadzenia ksiąg i naliczania stawek VAT. Tyczy się to:
- wystawiania faktur z danymi ujawniającymi, które są określone w duńskiej ustawie o VAT,
- prawidłowego fakturowania klientów za towary lub usługi zgodnie z miejscowymi przepisami dotyczącymi VAT w momencie dostawy,
- korzystania z e-faktur i zatwierdzania ich przez klientów,
- przetwarzania not kredytowych oraz innych korekt,
- stosowania zatwierdzonych kursów walut zagranicznych.
Co to jest moment powstania obowiązku podatkowego dla duńskiego podatku VAT?
Moment powstania obowiązku podatkowego (a więc czasu dostawy) w Danii określony jest zasadami. Płatności do urzędu skarbowego należy dokonać 10 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego (miesięcznego lub kwartalnego) VAT.
W przypadku większości towarów jest to moment dostawy lub przeniesienia własności. Jeżeli chodzi o usługi – będzie to moment zakończenia świadczenia usługi.
Deklaracje VAT Mini One Stop Shop (MOSS)
Celem uproszczenia wymogów VAT (na rok 2015), które dotyczą cyfrowego B2C, a także by złagodzić wynikającą z tego konieczność rejestracji VAT niezależnie od miejsca, w którym przebywają klienci, zdecydowano o wprowadzeniu jednego portalu internetowego dedykowanego składaniu deklaracji VAT – Mini One-Stop-Shop. Umożliwia on dostawcom usług elektronicznych złożenie kwartalnych deklaracji obejmujących wszystkie kraje UE.
Firmy działające na terenie UE mogą zarejestrować się na portalu w tym kraju UE, w którym zajmują się prowadzeniem działalności. Kiedy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, uzyska się w ten sposób dostęp do portalu internetowego pierwszego dnia kwartału następującego po przyznaniu rejestracji. Grupy VAT także mogą ubiegać się o rejestrację pod jednym numerem.
UWAGA!
Od 1 lipca 2021 r., przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży wysyłkowej przez internet dla konsumentów z Danii po przekroczeniu 10 000 euro obrotu mogą zarejestrować się do VAT OSS i składać jedną deklarację VAT obejmującą wszystkie państwa członkowskie, a także opłacać podatek zagraniczny do “jednego koszyka” – wg stawek kraju nabywcy. Wtedy nie muszą stosować duńskich zasad podatkowych, za wyjątkiem stosowania zagranicznej stawki VAT.
W przypadku braku rejestracji do VAT OSS należy stosować wszystkie reguły obowiązujące w Danii – jednak tylko w odniesieniu do sprzedaży wysyłkowej.
Stawki VAT w Danii
25% | standardowa | Wszystkie pozostałe towary i usługi podlegające opodatkowaniu |
0% | zerowa |
|
Tylko dwie stawki VAT to dość niestandardowe rozwiązanie – w większości przypadków są to cztery, a nawet pięć stawek. Dość prosty system VAT występuje również na Słowacji – stawka standardowa, obniżona i zerowa. Przeczytaj więcej o VAT na Słowacji.
Podziel się z innymi: