Pokwitowanie z poczty jako dowód księgowy

pokwitowanie z poczty

Czy możliwe jest ujęcie jako kosztu uzyskania przychodu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów opłat pocztowych udokumentowanych wyłącznie za pomocą pokwitowania lub potwierdzenia nadania wystawionego przez Pocztę Polską? Czy taki dokument stanowi wystarczający dowód księgowy, czy też każdorazowo należy ubiegać się o fakturę od operatora? Sprawdźmy.

Czy możliwe jest ujęcie jako kosztu uzyskania przychodu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów opłat pocztowych udokumentowanych wyłącznie za pomocą pokwitowania lub potwierdzenia nadania wystawionego przez Pocztę Polską? Czy taki dokument stanowi wystarczający dowód księgowy, czy też każdorazowo należy ubiegać się o fakturę od operatora?Pokwitowanie z poczty jako dowód księgowy czy takie rozwiązanie jest możliwe? Sprawdźmy.

Pokwitowanie z poczty – czy wystarczy, by ująć koszt w KPiR?

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 czerwca 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów dokładnie określa, jakie dokumenty mogą stanowić podstawę dokonywania zapisów, zarówno po stronie kosztów, jak i przychodów, w KPiR. Poza tradycyjnymi fakturami wymienia ono kilka typów dowodów transakcji, które można traktować jako pełnoprawne dowody księgowe. Uszczegółowienie informacji na ten temat znajdziemy w par. 13 tego rozporządzenia.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Pokwitowanie z poczty jako dowód księgowy

Paragraf 13 rozporządzenia w sprawie prowadzenia KPiR:

Za dowody księgowe uważa się również:

  1. dzienne zestawienia dowodów (faktur dotyczących sprzedaży) sporządzone do zaksięgowania ich zbiorczym zapisem,
  2. noty księgowe, sporządzone w celu skorygowania zapisu dotyczącego operacji gospodarczej wynikającej z dowodu obcego lub własnego, otrzymane od kontrahenta podatnika lub przekazane kontrahentowi,
  3. dowody przesunięć,
  4. dowody opłat pocztowych i bankowych,
  5. inne dowody opłat, w tym dokonywanych na podstawie książeczek opłat oraz dokumenty zawierające dane, o których mowa w par. 12 ust. 3 pkt 2.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Pokwitowanie z poczty jako dowód księgowy

W związku z powyższym, by ująć w księdze przychodów i rozchodów wydatki związane np. z zakupem znaczków, czy też ponoszeniem innych opłat pocztowych związanych z prowadzoną działalnością, wystarczającym dowodem księgowym może być pokwitowanie, potwierdzenie nadania wystawione przez Pocztę Polską, a także zapisy z prowadzonej pocztowej książki nadawczej (chociaż z opinią tą nie zawsze zgadza się KIS, która rekomenduje ujmowanie tego typu kosztów każdorazowo na podstawie faktury).

Program do faktur – Darmowe konto Pokwitowanie z poczty jako dowód księgowy

Zapisu w kol. 13 KPiR dokonuje się na podstawie sporządzonego dowodu wewnętrznego. Wyjątek stanowi księgowanie na podstawie książki nadawczej – zapisy z niej są bowiem wystarczającą podstawą do ewidencjonowania kosztów w księdze podatkowej.

Czy wiesz, że KPiR możesz prowadzić zgodnie z zasadą memoriałową lub kasową? Kliknij i dowiedz się więcej na temat różnic między nimi!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość