Kiedy przedsiębiorca nie musi opłacać składki zdrowotnej?

Składkę zdrowotną odprowadza się od każdego rodzaju działalności, którą się prowadzi, więc nierzadko przedsiębiorcy odprowadzają nawet dwie składki zdrowotne. Jednak nie każdy z nich musi to robić. Niektórzy mogą być zwolnieni z takiego obowiązku.

Składkę zdrowotną odprowadza się od każdego rodzaju działalności, którą się prowadzi, więc nierzadko przedsiębiorcy odprowadzają nawet dwie składki zdrowotne. Jednak nie każdy z nich musi to robić. Niektórzy mogą być zwolnieni z takiego obowiązku. Z takiej składki mogą być zwolnieni przedsiębiorcy, którzy pobierają świadczenie emerytalne lub rentowe, a także osoby o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (lub posiadające orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy). W przypadku emerytów i rencistów zwolnienie przysługuje im, jeśli otrzymywane przez nich świadczenie emerytalne bądź rentowe wynosi mniej niż minimalne wynagrodzenie (obecnie: 1680 zł brutto), a także spełniają jeden z dodatkowych warunków:
  • uzyskiwane przez nich dodatkowe przychody z działalności gospodarczej nie przekraczają miesięcznie 50% wysokości najniższej emerytury,
  • prowadzą oni działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej.
Natomiast w przypadku osób niepełnosprawnych kwota otrzymywanego zasiłku nie ma znaczenia. Ważne jest spełnienie jednego z dwóch powyższych warunków. Osoby o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, które uzyskują przychód jedynie z tytułu prowadzonej przez siebie działalności pozarolniczej mogą płacić składkę zdrowotną w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.