Blog ifirma.pl

Rozliczanie kosztów reklamy w Google AdWords i na Facebooku

|
|
4 minut czytania
Usługi świadczone przez Google AdWords lub Facebook, dotyczą różnych rodzajów platform, jednak są nabywane w tym samym celu – promowania firmy, przyczyniania się do zwiększenia grona klientów. Każda z tych firm posiada swoją siedzibę na terenie Irlandii, czyli kraju będącego członkiem Unii Europejskiej, w związku z czym faktury wystawiane przez te firmy, nieco różnią się w sposobie ich ujmowania w rozliczeniach księgowych od faktur krajowych.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Sprawdzona i rzetelna księgowość – dowiedz się więcej!

 

Obowiązek rejestracji do VAT-UE

Bardzo ważne jest, aby przed dokonaniem zakupu usługi reklamy w wyszukiwarce Google czy utworzenia swojego fanpage’a, dokonać rejestracji do VATu unijnego, jeśli wcześniej podatnik nie dokonał takiego zgłoszenia. Ten obowiązek dotyczy zarówno płatników VAT jak też nieVATowców. Rejestracji do VATu unijnego, dokonujemy na formularzu VAT-R. Jeśli zgłoszenia dokonuje nieVATowiec, może nadal pozostać niezarejestrowanym podatnikiem VATu w Polsce, ale na mocy zgłoszenia stanie się VATowcem unijnym. Gdy po złożeniu deklaracji rejestrującej, pracownik urzędu dokona wpisu do systemu, nasz numer NIP będzie widoczny na stronie Komisji Europejskiej.

Wygląd faktury

Faktury wystawione przez zagranicznych kontrahentów, mogą się różnić od polskich dokumentów ze względu na to, że każdy sprzedawca wystawia fakturę zgodnie z przepisami obowiązującymi w jego kraju. Dzięki temu, że kraje unijne licznie wymieniają się swoimi usługami i towarami, faktury są raczej ujednolicone w swoich elementach lub treściach, zatem księgowanie ich nie jest kłopotliwe.

Platformy Google AdWords oraz Facebook, automatycznie pobierają dane z założonego konta. Czyli przedsiębiorca samodzielnie decyduje w jaki sposób jego dane mają być uwidocznione na fakturach. Bardzo ważne jest to, aby zaznaczyć opcję potwierdzającą, że założone konto jest kontem firmowym, służącym do celów komercyjnych. Po dokonaniu rejestracji do VAT-UE, przed swoim numerem NIP należy określić prefiks swojego kraju, czyli przez polski podmiot będzie stosowany skrót PL. Dodatkowo, na fakturze nie powinniśmy znaleźć stawki ani kwoty podatku VAT. Faktury będą natomiast zawierały adnotację odwrotnego obciążenia (Reverse charge) w podatku VAT.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT oraz dyrektywy Rady Unii Europejskiej 2006/112/WE, obowiązek rozliczenia podatku VAT przy tego typu usługach, spoczywa na nabywcy, który rozlicza usługę stosując stawki VAT obowiązujące w jego kraju. W sytuacji, gdy na otrzymanej fakturze jest wskazana stawka VAT polska lub inna, należy sprawdzić czy posiadane konto jest skonfigurowane jako firmowe, czyli z symbolem PL wraz z numerem NIP oraz czy nasz numer NIP pojawia się jako aktywny VATowiec unijny w systemie VIES. Jeśli nie widzimy powodu, dla którego sprzedawca naliczył podatek VAT i nie zastosował procedury odwrotnego obciążenia, należy skontaktować się z wystawcą faktury w celu wyjaśnienia dokumentu.

Daty na fakturach

Dodatkowym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest data wystawienia oraz data sprzedaży/dostawy usługi. Najczęściej spotykamy się z sytuacją, w której daty te są takie same – np. ostatni dzień miesiąca. W takiej sytuacji, faktura jest ujmowana w tej samej dacie zarówno w rejestrach VAT, jak też w księdze przychodów i rozchodów (KPiR).

Czasami okres świadczenia usług może skończyć się w jednym miesiącu, a data wystawienia faktury może być już w miesiącu kolejnym. Taka faktura będzie miała różne daty księgowania w rejestrach VAT (w dacie sprzedaży) i KPiR (data wystawienia faktury).

W sytuacji, gdy faktura jest wystawiona w walucie obcej, musi ona zostać przeliczona na PLN i po przeliczeniu zaksięgowana w rejestrach VAT i KPiR. Zgodnie z art. 31a ust. 1 oraz art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT, kwotę na fakturze należy przeliczyć według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień wykonania usługi czyli dokonania sprzedaży. Z kolei w KPiR, wydatek jest wykazywany w dacie wystawienia faktury, dlatego kursem, po którym przeliczamy wydatek jest kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Sposób księgowania faktury przez VATowca

Kwota widoczna na fakturze zakupu usługi jest traktowana jako wartość netto, do której należy naliczyć podatek VAT w takiej stawce, jaką naliczyłby za taką usługę polski sprzedawca. W przypadku reklamy, jest to 23%. Tak obliczona kwota podatku VAT jest ujmowana w ewidencji zakupów VAT oraz w ewidencji sprzedaży VAT, czyli staje się neutralna dla firm, posiadających wskaźnik VAT 100% (sprzedają swoje usługi i towary po stawkach innych niż „zwolniony”). Zdarza się, że system VIES jeszcze nie potwierdza naszego statusu VATowca unijnego ponieważ np. był krótki okres między rejestracją do VAT-UE a wystawieniem faktury lub konto przez pomyłkę zostało oznaczone jako prywatne – wtedy na fakturze znajdujemy naliczony podatek VAT. W takiej sytuacji rozpoznajemy import usług i do kwoty brutto doliczamy podatek VAT, wykazując go w rejestrach VAT i deklaracji.

W deklaracji VAT-7 [wersja 16] oraz w kwartalnej VAT-7K [wersja 10], kwota z faktury oraz doliczony podatek VAT wykazywana jest w rubryce „12. Import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy”.

Dokonanie zakupu usługi od kontrahenta zagranicznego przez VATowca, nie jest wykazywana na żadnej dodatkowej deklaracji, oprócz deklaracji VAT-7 (VAT-7K).

Sposób księgowania faktury przez nieVATowca

W sytuacji, gdy zakup został dokonany przez nieVATowca, fakturę importu usług należy wykazać w deklaracji VAT-9M, w której jest podawana wartość faktury oraz doliczany jest podatek VAT – zgodnie z obowiązującą w Polsce stawką VAT na takie usługi. Kwotę podatku VAT należy zapłacić do swojego urzędu skarbowego, tytułem VAT-9M, na konto bankowe właściwe dla podatku VAT. NieVATowcy w Polsce, którzy zgłosili się drukiem VAT-R dla celów dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, import usług wykazują w deklaracji VAT-8.

W kosztach uzyskania przychodu w KPiR pojawi się „kwota brutto”, czyli wartość z faktury + kwota doliczonego podatku VAT. Terminem złożenia deklaracji oraz opłacenia podatku VAT jest 25 dzień miesiąca następującego po dacie dostawy usługi.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie