Rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży

rozwiązanie umowy o pracę

Często pracodawcy zadają sobie pytanie:”Czy można rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, która jest w ciąży?”. Taki pracownik jest w sposób szczególny chroniony przez przepisy, ale wszystko jest uzależnione od konkretnej sytuacji pracownika. Przepisy pozwalają na wypowiedzenie umowy o pracę kobiecie, która jest w ciąży – dowiedz się w jakich przypadkach.

Często pracodawcy zadają sobie pytanie:”Czy można rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, która jest w ciąży?”. Taki pracownik jest w sposób szczególny chroniony przez przepisy, ale wszystko jest uzależnione od konkretnej sytuacji pracownika. Przepisy pozwalają na wypowiedzenie umowy o pracę kobiecie, która jest w ciąży. Taka możliwość istnieje w przypadku, gdy kobieta została zatrudniona na podstawie umowy o pracę na okres próbny krótszy niż jeden miesiąc. W takim przypadku pracodawca ma prawo rozwiązać z pracownicą umowę o pracę.

Rozwiązanie umowy o pracę – podstawa prawna

Jeśli zawarta jest umowa o pracę na czas określony lub na okres próbny powyżej 1 miesiąca i rozwiązanie umowy nastąpiłoby po upływie 3 miesiąca ciąży, to umowa jest przedłużana do dnia porodu. Jeśli zatrudniamy pracownice na podstawie umowy o prace na czas określony lub na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub na okres próbny powyżej 1 miesiąca, to taka umowa podlega szczególnej ochronie. Jest to uregulowane w art.41 Kodeksu pracy, artykuł ten brzmi następująco:
”pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, jak również w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. z powodu choroby), jeżeli nie upłynął jeszcze okres pozwalający na rozwiązanie umowy w trybie bez wypowiedzenia, o którym mowa w art. 53 K.p.”
Wyjątkiem jest zawarcie z kobietą w ciąży umowy o pracę na czas określony na okres zastępstwa w pracy innego pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności. W takim przypadku umowę na zastępstwo można rozwiązać bez obowiązku przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu. Przepisy prawa zezwalają jeszcze na rozwiązanie umowy o pracę z kobietą w ciąży, jeśli rozwiązanie umowy ma miejsce z winy pracownicy. Jeśli pracownica dopuści się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych lub gdy popełnił przestępstwo i nie może podjąć dalszej pracy u danego pracodawcy a także z własnej winy utraci uprawnienia do wykonywania konkretnego zawodu, to pracodawca może rozwiązać umowę o pracę. Podstawa prawna art. 177 K.p., który mówi o tym, że
„pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w czasie urlopu macierzyńskiego, chyba że zachodzą przesłanki pozwalające na zastosowanie trybu bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. dyscyplinarka) i reprezentująca pracownicę organizacja związkowa wyrazi zgodę na rozwiązanie umowy.”
Zwolnienie pracownicy w ciąży może mieć jeszcze miejsce w przypadku likwidacji lub upadłości zakładu pracy. W przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy nie ma zastosowania art. 411 i art. 177 § 4 K.p. Jeśli pracodawca jest jednostką organizacyjną lub osobą fizyczną zatrudniającą pracowników, to w przypadku likwidacji tego pracodawcy umowa z pracownicą w ciąży nie podlega ochronie.

AUTOR: Aneta Sobkowicz

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość