|
|
3 minut czytania

Spółki osobowe i cywilna a rozliczanie podatku dochodowego

Czy wspólnik spółki cywilnej lub osobowej rozliczając swoje profity może zastosować dowolny rodzaj podatku dochodowego? Jak to bywa w przepisach – zawsze istnieją jakieś ograniczenia. Sprawdź, jaką formę opodatkowania możesz wybrać!

rozliczanie podatku dochodowego na przykładzie spółek

Spółka cywilna oraz spółki osobowe osób fizycznych to działalności, które nie posiadają osobowości prawnej. Co za tym idzie – nie mogą być w większości podatnikami podatku dochodowego, zatem z PIT rozliczać się powinni poszczególni wspólnicy. Jakie formy opodatkowania może wybrać w spółce wspólnik-osoba fizyczna? Sprawdź jak wygląda rozliczanie podatku dochodowego na przykładzie różnych spółek.

Spółka cywilna i jawna – wszystkie formy opodatkowania

Generalnie spółka cywilna i spółka jawna to bardzo podobne formy działalności – wspólnicy o równych prawach zakładają je w celu prowadzenia wspólnej firmy.

Niewielka ilość obwarowań prawnych i ograniczeń powoduje, że wspólnicy takich spółek mają największe możliwości wyboru formy opodatkowania. Co do zasady, dostępne są:

  • Formy przewidziane Ustawą o PIT – zasady ogólne lub podatek liniowy (szczegółowe porównanie),
  • Formy zryczałtowane – ryczałt ewidencjonowany lub karta podatkowa.

Jeśli wspólnicy zdecydują się na rozliczanie podatku dochodowego według Ustawy o PIT, każdy z nich może odrębnie zadecydować, czy będą to zasady ogólne, czy podatek liniowy. Sprawa komplikuje się przy formach zryczałtowanych – ich wybór możliwy jest wyłącznie wtedy, kiedy na daną formę zdecydują się wszyscy wspólnicy spółki. Gdyby nawet któryś ze wspólników zgłosił wybór formy zryczałtowanej bez porozumienia z pozostałymi wspólnikami, zgłoszenie to będzie nieważne.

Spółka partnerska i komandytowa – tylko z ustawy o PIT

Spółki partnerska i komandytowa to nieco bardziej skomplikowane formy prowadzenia działalności przez osoby fizyczne. W spółce partnerskiej mamy do czynienia z partnerami, którzy wykonują określony wolny zawód. Wśród wspólników spółki komandytowej wyróżniamy komplementariuszy (wspólników czynnych) oraz komandytariuszy (wspólników biernych). Wspólnicy tych spółek, będący osobami fizycznymi, mają do wyboru rozliczanie podatku dochodowego w dwóch formach – zasady ogólne lub podatek liniowy. Wspólnicy nie mogą z kolei wybrać form zryczałtowanych.

Swoboda wyboru pozwala wspólnikom na zdecydowanie o swoim podatku indywidualnie – zatem niezależnie od innych, mogą oni wybrać skalę podatkową albo podatek liniowy.

▲ wróć na początek

Spółka komandytowo-akcyjna – sztywne zasady

Rozliczenie spółki komandytowo-akcyjnej jako jedyne wśród spółek osobowych jest podwójne – tak, jak spółki kapitałowe (akcyjna i z ograniczoną odpowiedzialnością), spółka rozlicza CIT od dochodu, a dopiero potem poszczególni wspólnicy (osoby fizyczne) rozliczają PIT w wysokości 19%.

Działalność i spółka? Zobacz, jak łączyć opodatkowanie z różnych działalności!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie