Blog ifirma.pl

Urlop ojcowski pracownika

|
|
3 minut czytania
Także ojciec dziecka ma prawo do skorzystania z dodatkowych dni wolnych po urodzeniu dziecka, na zasadach urlopu macierzyńskiego. W jego przypadku jest to urlop ojcowski. Sprawdź kto i w jakim okresie może skorzystać z tego przywileju!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Uprawnienia pracowników związanych z rodzicielstwem i szczególnymi przywilejami z tym związanymi reguluje dział ósmy Kodeksu pracy.

Urlop ojcowski – komu przysługuje?

Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi- ojcu wychowującemu dziecko który ma prawo do tego urlopu w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

 • do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia, albo
 • do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Przykład 1

Pracownik złożył wniosek o urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni od dnia 17 września do 30 września 2018 r., na dziecko urodzone 2 stycznia 2017 r. (czyli nie minęły jeszcze 24 miesiące życia dziecka). Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu ojcowskiego w tym terminie. Za okres urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński

Przykład 2

Pracownik wystąpił o urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni od dnia 1 sierpnia 2018 r. do 14 sierpnia 2018 r. w związku z przysposobieniem dziecka urodzonego 10 czerwca 2013 r. Postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka uprawomocniło się 9 czerwca 2017 r.

Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu ojcowskiego od 1 sierpnia 2018 r. do 14 sierpnia 2018 r.  Za okres urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński.

Przykład 3

Pracownik wystąpił o urlop ojcowski od 10 kwietnia do 23 kwietnia 2018 r. w związku z przysposobieniem dziecka urodzonego 20 kwietnia 2011 r.

Postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka uprawomocniło się 18 lutego 2018 r.

Wobec dziecka nie podjęto decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego. Zasiłek macierzyński przysługuje pracownikowi nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, tj. od 10 kwietnia do 19 kwietnia 2018r. (do 19 kwietnia, ponieważ 20 kwietnia 2018 r. dziecko ukończy 7 lat).

Za okres urlopu ojcowskiego wypłacany jest zasiłek macierzyński.

Wypłacany jest on wyłącznie w wysokości 100% podstawy wymiaru tego świadczenia. Stanowi o tym art. 31 ust. 1-3 ustawy zasiłkowej.

Nie może odmówić udzielenia takiego urlopu pracownikowi ponieważ skorzystanie z urlopu ojcowskiego jest niezbywalnym prawem każdego ojca. I jeżeli pracownik ze swojej strony dopełni wszystkich formalności czyli, złoży w formie pisemnej wniosek i pozostałe dokumenty nie później niż 7 dni przed planowaną datą rozpoczęcia to pracodawca musi udzielić mu urlopu ojcowskiego.

Przykład 4

Pracownik wystąpił o całość urlopu ojcowskiego od 17 września do 30 września 2018 r. Wniosek w formie pisemnej i pozostałe dokumenty złożył w dniu 6 września 2018 r., czyli w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu, czyli może skorzystać z urlopu.

Przykład 5

Pracownik wystąpił o pierwszą cześć urlopu ojcowskiego od 3 września do 9 września 2018 r. Wniosek w formie pisemnej złożył w dniu 24.08.2018 r. Natomiast o drugą część urlopu wystąpił od 8 października do 14 października 2018 r. i wniosek w formie pisemnej o tę część złożył 26 września 2018 r. Oba wnioski zostały złożone terminowo i pracownik może skorzystać z tego urlopu.

Natomiast kiedy pracownik nie dotrzyma terminu i złoży wniosek wraz z pozostałą dokumentacją np. dzień przed planowanym urlopem ojcowskim, to w tej sytuacji pracodawca mimo niedotrzymania terminu przez pracownika może go pracownikowi udzielić, bądź odmówić mu prawa do urlopu.

Przykład 6

Pracownik wystąpił o urlop ojcowski od 1 października do 14 października 2018 r., ale wniosek w formie pisemnej i pozostałe dokumenty złożył dopiero 28 września 2018 r., czyli nie zmieścił się w obowiązującym terminie. Dlatego wniosek pracownika został odrzucony przez pracodawcę i pracownik musi wystąpić ponownie z wnioskiem o urlop. Oczywiście w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.

Co zawiera wniosek, jakie dokumenty należy złożyć i co jest warunkiem uzyskania prawa do urlopu ojcowskiego znajduje się tutaj.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie