Usługi prawnicze świadczone pro bono a rozliczenie podatkowe

usługi prawnicze pro bono a VAT

Zastanawiasz się, w jaki sposób powinny być rozliczane usługi prawnicze świadczone pro bono? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Bardzo często prawnicy i doradcy podatkowi mają dylemat, w jaki sposób na gruncie podatkowym powinni traktować nieodpłatne świadczenie swoich usług. W dzisiejszej publikacji będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób powinny być opodatkowane w VAT i PIT usługi prawnicze świadczone pro bono.

Jaka jest idea usług pro bono?

Pomoc prawna jest niezbędna w wielu sytuacjach życiowych. Jednak doskonale każdy zdaje sobie sprawę, że jest również bardzo kosztowna i nie każda osoba może sobie pozwolić na zasięgnięcie opinii prawnika z uwagi na zbyt wysoką cenę. Dlatego też od wielu lat zapewniany jest dostęp do profesjonalnej pomocy prawnej osobom uboższym.

Usługa pro bono oznacza dobrowolne i bezpłatne świadczenie usług. Jednak w polskim ustawodawstwie nie ma przepisów, które zwalniałyby usługodawcę w każdym takim przypadku od zapłaty danin publicznych. Poniżej odniesiemy się do rozliczeń podatkowych w VAT i w PIT.

Usługi prawnicze pro bono a VAT

Od wielu lat toczy się dyskusja na temat opodatkowania w VAT świadczonych usług pro bono. Ministerstwo Finansów w 2012 roku wydało pismo, w którym odnosi się do świadczenia nieodpłatnych porad prawnych w kontekście rozliczania podatku VAT. Wydaje się, że pismo nie straciło na aktualności. Można w nim przeczytać, że nieodpłatna pomoc prawna udzielana pro bono nie jest objęta zakresem ustawy o VAT, o ile jej świadczenie wpisuje się w cel działalności gospodarczej prowadzonej przez świadczącego ją podatnika.

Taka działalność prospołeczna musi powodować wzrost prestiżu oraz pozytywny wizerunek przedsiębiorcy wykonującego te usługi. Jeżeli natomiast przedsiębiorca udziela bezpłatnych porad prawnych, które nie wpisują się w cel prowadzonej przez niego działalności, czynności takie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie oznacza to jednak obciążenia w każdym przypadku. Podatek VAT będzie naliczony, jeżeli przedsiębiorca poniesie koszty w związku ze świadczeniem tych czynności. Może to oznaczać, że prawnik, który prowadzi działalność jednoosobowo, jeżeli nie ponosi żadnych kosztów, nie nalicza podatku VAT.

Dodatkowo należy jeszcze pamiętać, że jeżeli nieodpłatne porady prawne są udzielane przez podmiot, który nie jest podatnikiem VAT, to świadczone przez niego czynności nieodpłatne nie będą opodatkowane, nawet jeśli są wykonywane przez zatrudnionych w tym podmiocie prawników.

Aktualne stanowisko Ministerstwa Finansów

W kwietniu 2021 roku jeden z posłów zadał pytanie do Ministra Finansów, czy z tytułu wynagrodzenia z umowy zlecenia zawartej z organizacją pozarządową radca prawny lub adwokat jest zobowiązany wystawić fakturę VAT i odprowadzić podatek VAT do Urzędu Skarbowego.

W odpowiedzi MF wskazał, że przede wszystkim należy ustalić, czy umowa zlecenia została zawarta w ramach wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej. Opodatkowanie podatkiem VAT określonych czynności możliwe jest wyłącznie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z podatnikiem VAT, w przeciwnym przypadku czynność nie będzie podlegała pod podatek VAT i nie będzie obowiązku wystawienia faktury. Jak z tego wynika, każdy przypadek musi być przeanalizowany indywidualnie.

Usługi prawnicze pro bono a podatek dochodowy

Jeżeli chodzi o rozliczenie nieodpłatnych usług prawniczych w kontekście podatku dochodowego od osób fizycznych, to w tym przypadku należy zauważyć, że takie usługi będą stanowiły przychód dla usługobiorcy. Natomiast po stronie podmiotu świadczącego usługę mogą jedynie być wygenerowane koszty uzyskania przychodów.

Podsumowanie

Usługi prawnicze świadczone pro bono nie zostały bezpośredniego uregulowania w przepisach podatkowych. Z tego też powodu może się okazać, że organ podatkowy będzie miał inne zdanie na temat rozliczenia podatku VAT i PIT, niż to zostało opisane w artykule. Dlatego w przypadkach mniej oczywistych należałoby się zwrócić z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość