Blog ifirma.pl

Wycofanie środka trwałego i jego późniejsza sprzedaż a ryczałt ewidencjonowany

|
|
3 minut czytania
Wybór uproszczonej formy opodatkowania podatkiem dochodowym, jaką jest ryczałt ewidencjonowany, nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku prowadzenia ewidencji środków trwałych. Co więcej, mimo że w takim przypadku przy wyliczaniu zobowiązania podatkowego nie uwzględnia się ponoszonych wydatków, wycofanie i późniejsza sprzedaż środka trwałego może wiązać się z powstaniem przychodu z działalności
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wybór uproszczonej formy opodatkowania podatkiem dochodowym, jaką jest ryczałt ewidencjonowany, nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku prowadzenia ewidencji środków trwałych. Co więcej, mimo że w takim przypadku przy wyliczaniu zobowiązania podatkowego nie uwzględnia się ponoszonych wydatków (w tym także amortyzacji), wycofanie i późniejsza sprzedaż środka trwałego może wiązać się z powstaniem przychodu z działalności gospodarczej. Dowiedz się więcej!

Sprzedaż wycofanego środka trwałego – konsekwencje w PIT

Sprzedaż firmowych składników majątku – bez względu na okres, jaki minął od ich nabycia, czy też wybranej formy opodatkowania – wiąże się z powstaniem przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jak zostało wspomniane wyżej, może on powstać także w przypadku sprzedaży środka trwałego wycofanego wcześniej na cele prywatne. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 2 pkt 3 oraz art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, jeżeli takie odpłatne zbycie nastąpi przed upływem 6 lat od daty wycofania danego składnika majątku z firmy (licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został wycofany) lub likwidacji działalności, to uzyskana z jego sprzedaży cena stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Sprzedaż wycofanego środka trwałego – jaka stawka ryczałtu?

To, jaką stawkę ryczałtu należy zastosować do przychodu powstałego w wyniku sprzedaży środka trwałego wynika bezpośrednio z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych podatków osiąganych przez osoby fizyczne. Znajdziemy tam informację, iż w przypadku tego typu przychodów właściwa będzie stawka ryczałtu w wysokości 3%. Stawkę tę stosuje się również do przychodu z odpłatnego zbycia, jeżeli składnik majątku przed zbyciem został wycofany z tej działalności przed upływem wspomnianych wyżej 6 lat.

Czy sprzedaż wycofanego środka trwałego rodzi konieczność naliczenia VAT? Kliknij i dowiedz się więcej!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie