Wyrok TSUE (C-189/18) mówi o tym, że Urząd Skarbowy nie może wykorzystać przeciw przedsiębiorcom dowodów, które zostały zebrane w innych sprawach. Ochrona przedsiębiorcy obejmie zarówno wszystkie nowe kontrole skarbowe, jak i firmy, które mają już prawomocne wyroki.
- 1. Wyrok Trybunału bardzo ważny dla przedsiębiorców
- 2. Prawo podatnika do obrony
- 3. Termin wznowienia postępowania
Wyrok TSUE (C-189/18) – omówione zagadnienia:
Wyrok Trybunału bardzo ważny dla przedsiębiorców
16 października 2019 roku, Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok C-189/18. Dotyczył on węgierskiej spółki ukaranej przez fiskus za przestępstwa podatkowe. Uznał, że Urząd Skarbowy nie może wykorzystywać przeciw przedsiębiorcom dowodów zebranych w innych sprawach, co miało miejsce w przypadku tej firmy.
„Przenosząc rozważania TSUE na polski grunt należy wskazać, iż (…) w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wpływ na treść wydanej decyzji. W ocenie Rzecznika MŚP przedsiębiorcy, którzy otrzymali niekorzystne decyzje fiskusa w sprawach dotyczących odliczenia/zwrotu VAT, powinni rozważyć wnioski o wznowienie swoich postępowań” – wyjaśnia komunikat rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zamieszczony na stronie internetowej urzędu.Prawo podatnika do obrony
Organy skarbowe mogą jednak odmówić dostępu do dokumentów z innych postępowań, co do tej pory uniemożliwiało podatnikom zapoznanie się z dowodami i odniesienie się do nich. Wyrok TSUE może być ważnym argumentem podatników w przyszłych sporach z organami, które będą dotyczyć udostępniania tych informacji.
▲ wróć na początekTermin wznowienia postępowania
Z kumunikatu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw wynika, że „nie nastąpiła jeszcze publikacja wyroku TSUE o sygnaturze akt C-189/18 w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej”. Wiadomo również, ze od daty publikacji wyroku rozpocznie się miesięczny termin na wniesienie wniosków o wznowienie postępowania, które zakończyło się prawomocnym wyrokiem.
Przedsiębiorcy z zakończonymi sprawami, będą mogli się odwołać dopiero po publikacji wyroku, ale będą mieli na to tylko miesiąc.