Powrót

Zatrudnienie ucznia lub studenta na umowę zlecenie a składki ZUS

zatrudnienie studenta a składki ZUS

Prowadzisz firmę i chcesz zatrudniać uczniów lub studentów? Nie wiesz czy będziesz płacił składki ZUS od takiej umowy zlecenie? Przeczytaj i będziesz wiedział jak postąpić.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Zatrudnienie ucznia lub studenta może być korzystne zarówno dla jednej jak i dla drugiej strony. Student może otrzymać wyższą kwotę wynagrodzenia a przedsiębiorca ponosi niższe koszty. Są jednak pewne warunkami, które muszą być spełnione. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie jakie kryteria musi spełniać uczeń lub student, aby nie musiał być zgłoszony do ubezpieczeń w ZUS.

Status ucznia

Za ucznia na potrzeby ubezpieczeń społecznych uznaje się osobę, która do 31 sierpnia danego roku:

 • Kontynuuje naukę w tej samej szkole,
 • Ukończyła szkołę i kontynuuje naukę w szkole, która rozpoczyna rok szkolny od 1 września, ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki,
 • Ukończyła szkołę i przedstawi zaświadczenie o przyjęcie na studia wyższe, wówczas status ucznia obowiązuje do 30 września.

Status studenta

Studentem jest osoba kształcąca się na:

 • Studiach pierwszego stopnia,
 • Drugiego stopnia,
 • Na jednolitych studiach magisterskich.

Kształcenie może odbywać się w formie stacjonarnej lub niestacjonarnej, na państwowej jak i prywatnej uczelni. Prawa i obowiązki studenta nabywa osoba z chwilą złożenia ślubowania (art. 83 Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).

Za studenta uważana jest osoba od daty ślubowania do dnia ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów. Za datę ukończenia studiów uznaje się datę obrony egzaminu dyplomowego a dla studiów medycznych datę ostatniego egzaminu lub praktyki.

Warunki wyłączenia ucznia lub studenta od obowiązkowych ubezpieczeń

zatrudnienie studenta lub ucznia na umowę zlecenie

Przy spełnieniu tych wszystkich warunków ucznia lub studenta nie trzeba zgłaszać ani do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego.

Terminy zgłoszenia do ubezpieczeń

Osoba zatrudniona na umowę zlecenie będzie podlegała pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od:

 • Następnego dnia po skreśleniu z listy studentów,
 • Daty ukończenia studiów na warunkach opisanych powyżej,
 • Dnia ukończenia 26 lat.

Jeżeli będzie zatrudniona na umowę o pracę i podpisze umowę zlecenie z własnym pracodawcą będzie podlegała pod ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Przykłady

Przykład 1

Anna lat 23 jest studentką studiów pierwszego stopnia. W miesiącu lipcu podpisała umowę zlecenie, którą będzie kontynuowała przez okres 3 miesięcy. Anna nie musi być zgłoszona ani do ubezpieczeń społecznych, ani do ubezpieczenia zdrowotnego.

Przykład 2

Łukasz student studiów drugiego stopnia zawarł umowę zlecenie w kwietniu 2019 roku. Dnia 25 sierpnia 2019 roku ma swoje 26 urodziny. Jego Zleceniodawca ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, dobrowolne chorobowe od 25 sierpnia.

Przykład 3

Joasia lat 23 jest studentką zatrudnioną na umowę o pracę. Pracodawca zaproponował jej podpisane dodatkowo umowy zlecenie. W tej sytuacja Joasia będzie podlegała pod wszystkie ubezpieczenia jak z umowy o pracę.

Przykład 4

Magda lat 24 jest pracującą studentką. Firma zewnętrzna zaproponowała Magdzie podpisanie umowy zlecenie. W tej sytuacji podpisanie takiej umowy z obcym Zleceniodawcą zwalnia Magdę z obowiązkowych jak i dobrowolnych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

Sprawdź co musi zawierać umowa zlecenie.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Grudziądzkie Centrum Caritas im. Błogosławionej Juty

  Dzień dobry,
  przeczytałam artykuł – wszystko jest dokładnie wyjaśnione. Jednak mam pytanie dotyczące sytuacji, w której firma zatrudnia studenta na umowę zlecenie, ale on pracuje również na umowę o pracę u innego pracodawcy, a w ramach tej umowy jest zatrudniony na 3/4 etatu i nie osiąga przynajmniej minimalnego wynagrodzenia. Czy wtedy od zlecenia nie potrącamy składek na ubezpieczenie społeczne, bo to student, czy jednak potrącamy, bo z umowy o pracę nie ma przynajmniej minimalnego?
  Z góry dziękuję za wyjaśnienie.
  Pozdrawiam
  Justyna Janowska

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość