Zmiany w ubezpieczeniu zdrowotnym rolników

ubezpieczenie zdrowotne rolników

Na mocy ustawy z dnia 13 stycznia 2012r. ( Dz.U. z dnia 1 lutego 2012 r. poz. 123) każda osoba ubezpieczona w KRUS musi samodzielnie opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Od 1 lutego 2012 r. zmieniły się zasady podlegania rolników (i osób współpracujących) obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, które daje prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Na mocy ustawy z dnia 13 stycznia 2012r. ( Dz.U. z dnia 1 lutego 2012 r. poz. 123) każda osoba ubezpieczona w KRUS musi samodzielnie opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Wyjątkiem są rolnicy posiadający mniej niż 6ha użytków rolnych w gospodarstwie. Rząd zdecydował, że tym rolnikom składki na Narodowy Fundusz Zdrowia będzie finansować budżet Państwa.

Kto podlega ubezpieczeniu?

Z własnych środków będą opłacać składkę rolnicy posiadający więcej niż 6ha użytków rolnych.

Ubezpieczenie zdrowotne rolników – wysokość składek

Wysokość składki jest uzależniona od ilości hektarów ziemi. Rolnicy będą opłacać składkę w wysokości 1 zł za każdy hektar przeliczeniowy od każdej osoby ubezpieczonej w gospodarstwie.

Składka w działach specjalnej produkcji rolnej.

Rolnicy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, posiadający więcej niż 6 ha i dodatkowo prowadzący działy specjalnej produkcji rolnej za każdego ubezpieczonego domownika opłacają składkę w wysokości 1 zł za ha. Z kolei za każdego rolnika z działu specjalnego składka wynosi 9% kwoty zadeklarowanego dochodu z działu specjalnego. Nie może ona wynosić mniej niż 9% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Reasumując 9% x 1500 minimalnego wynagrodzenia wynosi 135 zł. W samoistnych działach produkcji rolnej składka za rolnika opłacana jest w takiej samej wysokości, jak w przypadku rolników prowadzących dodatkowo działy specjalne. Inaczej jest naliczana w tym przypadku składka za domownika. Wynosi ona 9% kwoty podstawy stanowiącej 33,4% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw , obowiązującej w czwartym kwartale roku poprzedniego (obecnie 109 zł).

Sposób opłacania składki zdrowotnej

Każdy rolnik otrzyma z kasy imienny przekaz z wyliczoną kwotą składki zdrowotnej, którą należy wpłacać kwartalnie. Składki te będą ewidencjonowane na imiennych kontach, a wpływy odrębnie rozliczane z NFZ.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość