Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą najczęściej dokonuje sprzedaży zarówno dla przedsiębiorców, ale również osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Ci ostatni są szczególnie chronieni przez prawo i powinni o tym pamiętać przedsiębiorcy. W dzisiejszej publikacji napiszemy, jakie zmiany szykują się w ustawie o Prawach konsumenta od 1 stycznia 2023 r.
Kto to jest konsument?
Pod pojęciem konsumenta kryje się osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Powołana została specjalna instytucja, która jest strażnikiem praw konsumentów, jest to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Przedsiębiorca powinien wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami konsument jest objęty szczególną ochroną. Do podstawowych praw konsumenta zalicza się:
- prawo do odstąpienia od umowy,
- możliwość złożenia reklamacji wadliwego towaru lub usługi na podstawie rękojmi lub gwarancji.
Zawierane umowy z konsumentami nie mogą zawierać niedozwolonych klauzul. Przedsiębiorcy mają obowiązek znać i przestrzegać obszerne przepisy dotyczące praw konsumentów a nie jest to łatwe zadanie. Tym bardziej, że przepisy w tym zakresie również się ciągle zmieniają.
Zmiany w ustawie o Prawach konsumenta od 1 stycznia 2023 roku
Po raz kolejny mówi się o zmianie ustawy o Prawach konsumenta. Jest ona podyktowana koniecznością dokonania implementacji przepisów Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do zmiany ustawy, celem wprowadzenia zmian jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony konsumentów przez ustanowienie wspólnych przepisów na terenie całej UE w odniesieniu do umów zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami, zmiana obejmuje obszary:
- Dostarczania treści lub usług cyfrowych – zgodności tych treści z umową.
- Umów sprzedaży towarów – w szczególności zasad rękojmi i gwarancji.
Dostarczanie treści lub usług cyfrowych – zmiana ustawy od 1 stycznia 2023 roku
W ustawie o Prawach konsumenta wprowadzone zostały nowe zapisy dotyczące dostarczania treści lub usług cyfrowych. W rozdziale 5b zmienionej ustawy zostało to w sposób szczegółowy opisane. Mowa jest o tym, że:
- przedsiębiorca musi ściśle przestrzegać, żeby dostarczane treści lub usługi cyfrowe pozostawały zgodne z umową. Wymieniono szereg warunków do spełnienia, wśród nich znajdują się w szczególności: opis, rodzaj, ilość, funkcjonalność, dostępność wsparcia technicznego i aktualizacji, załączanie instrukcji i akcesoriów, o ile takie są dostarczane,
- dostarczane treści muszą być zgodne z wersją próbną lub zapowiedzią, którą konsument otrzymał przed zakupem,
- w okresie dostarczania treści lub usług cyfrowych przedsiębiorca zapewnia aktualizacje i o nich informuje.
Umowy sprzedaży towarów – zmiana ustawy od 1 stycznia 2023 roku
Jeżeli chodzi o sprzedaż towarów, to również w tym przypadku towar musi być zgodny z umową, w szczególności w zakresie:
- opisu, rodzaju, ilości, jakości, kompletności i funkcjonalności,
- przydatności do szczególnego celu, do którego jest potrzebny konsumentowi, o którym konsument powiadomił przedsiębiorcę najpóźniej w chwili zawarcia umowy i który przedsiębiorca zaakceptował,
- dostarczenia z opakowaniem, akcesoriami i instrukcjami, których dostarczenia konsument może rozsądnie oczekiwać,
- jakości jaką posiadała próbka lub wzór, które przedsiębiorca udostępnił konsumentowi przed zawarciem umowy, ta jakość powinna odpowiadać opisowi próbki lub wzoru.
Dodatkowo w przypadku towarów wprowadzono wydłużenie terminów:
- Z tytułu rękojmi – z 1 roku do 2 lat.
- Dochodzenie roszczeń z tytułu rękojmi – z 2 do 6 lat.
Podsumowanie
Ustawa będzie stosowana do umów zawartych po dniu wejścia jej w życie, czyli od 1 stycznia 2023 r. Jeżeli dostarczanie treści lub usługi cyfrowej miało nastąpić lub nastąpiło po tym dniu, to zmienione przepisy mają zastosowanie do umów zawartych przed 1 stycznia 2023 r. Do umów sprzedaży towarów zawartych do 31.12.2022 r. stosuje się przepisy dotychczasowe. Zmiana przepisów została szczegółowo opisana w ustawie zmieniającej, zainteresowani przedsiębiorcy powinni się zapoznać szczegółowo z nowymi regulacjami. Nowe przepisy będą obowiązywały w takim samym kształcie na terenie całej Unii Europejskiej. Dnia 10 listopada 2022 r. prezydent podpisał ustawę.