Znak towarowy, jako wartość niematerialna i prawna
Pod pojęciem prawa własności intelektualnej kryją się m.in. znaki towarowe, które należy postrzegać jako każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych można przeczytać, że prawa własności intelektualnej, a więc również znaki towarowe, mogą być uznane za wartości niematerialne i prawne, o ile zostaną spełnione warunki:
- Okres używania będzie dłuższy niż rok.
- Znak towarowy będzie wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
- Będzie kompletny i zdatny do użytkowania.
Czy znak towarowy zawsze może być amortyzowany?
W ustawie o PIT jest również zapisane, że wartości niematerialne i prawne nabyte od innego podmiotu, do których zaliczają się znaki towarowe, mogą być amortyzowane na zasadach ogólnych. Metoda amortyzacji będzie zależała od wartości początkowej znaku towarowego, a niekiedy od decyzji przedsiębiorcy.
Wartość początkowa znaku towarowego
Za wartość początkową znaku towarowego będzie się uważać:
- Cenę nabycia – w przypadku odpłatnego nabycia.
- Wartość rynkową z dnia nabycia – w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób. Jeżeli umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa wartość w niższej wysokości, to przyjmuje się wartość z umowy.
Znaki towarowe o wartości początkowej do 10.000 zł
Jeżeli wartość początkowa nie przekracza kwoty 10.000 zł, to w takim przypadku przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych nabyte znaki towarowe w jeden z następujących sposobów:
- Jednorazowo w koszty uzyskania przychodów.
- Dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego.
- Amortyzować metodą liniową.
Podstawą do zaksięgowania znaku towarowego w kosztach podatkowych, czy to od razu, czy poprzez odpisy amortyzacyjne będzie wartość wynikająca z dokumentu zakupu lub umowy.
Znaki towarowe o wartości początkowej powyżej 10.000 zł
Jeżeli wydatki poniesione na zakup znaku towarowego przekroczą kwotę 10.000 zł, to wówczas muszą być amortyzowane wyłącznie metodą liniową.
Najkrótszy dopuszczalny okres amortyzacji wynosi 5 lat, czyli 60 miesięcy.
Podsumowanie
- Znaki towarowe mogą być zaksięgowane w kosztach uzyskania przychodów w PKPiR na zasadach ogólnych.
- Sposób ujęcia – bezpośrednio lub poprzez odpisy amortyzacyjne będzie zależał od wartości początkowej znaku towarowego, ale niekiedy również od decyzji przedsiębiorcy.
- Znak towarowy, żeby mógł się znaleźć w kosztach podatkowych, musi być nabyty od innego podmiotu, nie może być wytworzony we własnym zakresie.