ZUS ZZA jak wypełnić i o czym pamiętać przy uzupełnianiu druku
Kto i kiedy dokonuje zgłoszenia ZUS ZZA?
Objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym, w zależności od sytuacji, może być obowiązkiem lub uprawnieniem. W pierwszej z nich obowiązek dokonania zgłoszenia na druku ZUS ZZA powstaje wraz z zaistnieniem zdarzenia, z którym łączy się powstanie obowiązku podatkowego (zawarciem umowy o pracę, otrzymaniem decyzji Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców). Termin na jego dopełnienie wynosi zaś 7 dni od tej chwili. Również wszelkie zmiany i korekty odnoszące się do danych zawartych w zgłoszeniu należy zgłaszać urzędowi w terminie 7 dni od ich zaistnienia. Chęć objęcia ubezpieczeniem dobrowolnie zgłasza się z kolei w dowolnie wybranym momencie, ograniczonym jednak treścią umowy z danym oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia.
ZUS ZZA wypełnia przedsiębiorca zgłaszający siebie, a także współpracownika, pracownika czy zleceniobiorcę wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego.Druk ZUS ZZA znaleźć można na platformie online urzędu.
Wypełniony formularz można wysłać również online – w Programie Płatnik, podpisując go bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu, jak również w aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych, podpisując go bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu lub profilem zaufanym ePUAP.
ZUS ZCNA – co to?
Chcąc zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, którym są:
małżonek,
dziecko – własne/ małżonka/ przysposobione/ będące pod opieką zgłaszającego do 18. roku życia lub w przypadku dziecka uczącego się – do 26. roku życia,
mieszkający ze zgłaszającym rodzice i dziadkowie,
należy z kolei wypełnić druk ZUS ZCNA. Przesyła się go również, w celu zgłoszenia utraty uprawnień przez danego członka uprzednio zgłoszonego, jak też celem dokonania korekty odnoszących się do niego danych. Czyni się to w terminie 7 dni od dnia, w którym powstały uprawnienia członka rodziny, zostały one utracone lub zaistniała okoliczność uzasadniająca korektę danych – powstały zmiany/ został dostrzeżony błąd/ organ poinformował zgłaszającego o nieprawidłowościach. Druk zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego znaleźć można na stronie WWW urzędu.
Przykład obrazujący jak wypełnić ZUS ZCNA dostępny jest na platformie ZUS. Poniżej zaś przedstawiamy jak uzupełnić ZUS ZZA.
ZUS ZZA jak wypełnić krok po kroku?
I. Dane organizacyjne
W tym miejscu należy zaznaczyć pole 01 – w razie zgłaszania do ubezpieczenia po raz pierwszy lub 02 – w razie chęci dokonania zmiany/ korekty danych. Wybierając pole 02, należy jednocześnie wpisać w nim 1, chcąc zgłosić zmianę danych, lub 2, chcąc dokonać ich korekty. Poprzez zmianę należy przy tym rozumieć różnice w zakresie stanu faktycznego, które dokonały się od czasu dokonania zgłoszenia, zaś przez korektę – poprawę błędów, jakie pojawiły się w zgłoszeniu.
II. Dane identyfikacyjne płatnika
W tym miejscu wskazuje się NIP, REGON i PESEL. W razie braku ich nadania wypełnia się zaś pola 04 i 05. To pierwsze wymaga wpisania rodzaju dokumentu – 1 – dla dowodu osobistego lub 2 – dla paszportu lub innego dokumentu identyfikacyjnego obywatela UE. Pole 05 powinno zawierać dane szczegółowe wybranego uprzednio dokumentu. W kolejnych polach powinny się znaleźć:
– w polu 06 – skrócona nazwa płatnika,
– w polu 07 – nazwisko płatnika,
– w polu 08 – pierwsze imię płatnika,
– w polu 09 – data urodzenia płatnika.
III. Dane identyfikacyjne osoby zgłaszanej
Ta sekcja zawiera kolejno w polu:
– 01 – PESEL,
– 02 – pozostawia się puste,
zaś w razie braku nr PESEL w polach:
– 03 – należy wpisać 1 – dla dowodu osobistego lub 2 – dla paszportu lub innego dokumentu identyfikacyjnego obywatela UE,
– 04 – wskazuje się dane szczegółowe wybranego dokumentu.
Kolejne pola przeznaczono na:
– 05 – nazwisko osoby zgłaszanej,
– 06 – jej pierwsze imię,
– 07 – jej datę urodzenia.
IV. Dane ewidencyjne
Zawierają w polu:
– 01 – drugie imię osoby zgłaszanej/ jego brak,
– 02 – nazwisko rodowe,
– 03 – obywatelstwo (w razie pozostawienia pustego pola domniemywa się obywatelstwo polskie),
– 04 – płeć (odpowiednie skróty: K/M).
V. Tytuł ubezpieczenia
W polu 01 powinien znaleźć się kod tytułu ubezpieczenia, przy czym dwie ostatnie cyfry zawierają w sobie informację na temat emerytury, renty i stopnia niepełnosprawności:
- cyfra odpowiednio: 0 – dla osób bez ustalonego prawa do świadczeń emerytury lub renty, 1 – dla osób uprawnionych do emerytury, 2 – dla uprawnionych do renty,
- cyfra odpowiednio: 0 – dla osób bez orzeczenia o niepełnosprawności lub wobec której wydano orzeczenie, które zostało przedstawione płatnikowi, 1- dla osób o lekkim stopniu niepełnosprawności, które przedstawiły orzeczenie, 2 – dla osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które przedstawiły orzeczenie, 3 – dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, które przedstawiły orzeczenie, 4 – dla osób do 16. roku życia, wobec których orzeczono o niepełnosprawności i które przedstawiły to orzeczenie płatnikowi.
VI. Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – dane
Kolejne pola tej sekcji wymagają:
– pole 01 – wskazania daty, z którą wiąże się powstanie obowiązku ubezpieczenia,
– pole 02 – wskazania kodu oddziału NFZ, w zależności od miejsca zamieszkania zgłaszającego.
VII. Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – dane
Sekcja ta wypełniana jest tylko przez osoby niepodlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, zatem wypełnienie sekcji VI. i VII. wzajemnie się wykluczają. W kolejnych polach należy wskazać:
– w polu 01 – datę, wraz z którą ma swój początek okres ubezpieczenia,
– w polu 02 – trzyznakowy kod oddziału NFZ, w zależności od miejsca zamieszkania zgłaszającego.
VIII. Dane meldunku
W tym miejscu uzupełnia się kolejno dane adresowe, w tym nr kontaktowy. Pole 08. wypełniane jest tylko w sytuacji adresu zagranicznego.
IX. Dane zamieszkania
Ta sekcja wypełniana jest tylko wtedy, gdy adres różni się od wskazanego w sekcji VIII.
X. Adres do korespondencji
Ta sekcja wypełniana jest tylko, gdy adres różni się od wskazanego w sekcji VIII i IX.
XI. Oświadczenie płatnika/ osoby przez niego upoważnionej
Wraz z datą i pieczątką (o ile się ją posiada).
XII. Oświadczenie osoby zgłaszanej